Dřevěná podlaha – časté otázky a odpovědi.

Dřevěné podlahy: 17 častých otázek a odpovědí

Dřevěná podlaha patří k těm nejoblíbenějším. Mají řadu výhod, ale i pár nevýhod. Existují různé typy dřevěných podlah, které se hodí do různých prostředí. Pokud chcete doma chodit po dřevě, je dobré myslet na to, že podlahy ze dřeva mají určité nároky, například na vlhkost prostředí. Zjistěte o dřevěných podlahách více formou častých otázek a odpovědí v článku.

1) Ze kterých dřevin bývají dřevěné podlahy?

V Česku jsou zřejmě nejpoužívanějšími dřevinami na výrobu dřevěných podlah dub a buk.

2) Jaké výhody mají dřevěné podlahy?

Dřevo je oblíbeným materiálem, a to i na podlaze. Je přírodního původu, příjemné na chůzi, na dotek teplé. Má přírodní, přirozenou strukturu, včetně svých nedokonalostí, například suků či struktur. Podlahy ze dřeva jsou snadné na údržbu, vhodné i pro alergiky.

Dřevěné podlahy mají dlouhou životnost. V případě opotřebení je možné dřevěnou podlahu přebrousit, aplikovat znovu povrchovou úpravu a může sloužit další desetiletí dál.

Chůze po dřevěné podlaze naboso.
Dřevěná podlaha je příjemná i při chůzi naboso.

3) Mají dřevěné podlahy i nevýhody, případně jaké?

Stejně jako každý materiál, i dřevěná podlaha má pár nevýhod. Nehodí se například do prostor se zvýšenou vlhkostí, například do koupelny či místností, kde potřebujete často vytírat mokrým hadrem nebo mopem.

Místa na dřevěné podlaze, která zakrývá kusový koberec či nábytek, mohou mít po odkrytí mírně jinou barevnost. Na nezakrytá místa podlahy totiž působí sluneční záření a další faktory. Stačí uspořádání místnosti přestavět, zakrytá místa podlahy nechat odkrytá a časem se rozdíly vyrovnají.

4) Jaké jsou nejodolnější a nejtvrdší dřevěné podlahy?

Velice tvrdé jsou dřevěné podlahy vyrobené z mahagonu, teaku nebo například ebenu.

5) Které základní typy dřevěných podlah existují?

Ze dřeva mohou být masivní podlahy, vyrobené z prken. Existují však i dvouvrstvé podlahy a třívrstvé dřevěné podlahy. Horní, nášlapná vrstva bývá z ušlechtilého dřeva, spodní protitahová vrstva pak často ze dřeva březového.

Dalším typem jsou dýhované podlahy, jež mají základ z korku, dřeva nebo pryskyřice, na kterém je dřevovláknitá HDF deska. Jejich vrchní nášlapnou vrstvu tvoří skutečné dřevo.

Pohoda na dřevěné podlaze.
Pohoda na dřevěné podlaze.

6) Proč existují vícevrstvé typy dřevěných podlah?

Výhodou vícevrstvých podlah ze dřeva je nižší cena, větší odolnost vůči sesychání a také lepší tepelná prostupnost.

7) Hodí se dřevěná podlaha na podlahové vytápění?

Ano, ale spíš jen vícevrstvá, která může mít menší tloušťku a díky tomu lepší tepelnou prostupnost. Silné masivní dřevo je totiž dobrým tepelným izolantem, proto se na podlahové vytápění nehodí.

8) Má dřevěná podlaha nějaké nároky na prostředí, kde je instalovaná?

Okolní klima může ovlivnit „zdraví“ podlahy. V ideálním případě by realtivní vlhkost vzduchu měla dosahovat 40 až 60 % a teplota být mezi 18 a 22 °C. Jinak může hrozit seschnutí, nabobtnání či popraskání dřevěné podlahy.

Dřevěná podlaha v obývacím pokoji.
Podlaha ze dřeva se hodí skoro do všech prostor.

9) Které povrchové úpravy dřevěné podlahy se dnes při výrobě používají?

Můžete si pořídit klasickou dřevěnou podlahu s hladkým povrchem. Ale kromě ní existují i různé povrchové úpravy v několika stylech, například broušené podlahy, kartáčované, katrované, podlahy s postaršeným vzhledem, ručně opracované, lakované, olejované i další moderní nebo rustikální provedení.

Různé barvy a provedení dřevěné podlahy.
Různé barvy a provedení dřevěné podlahy.

10) Jaký je rozdíl mezi hotovou a „nedokončenou“ podlahou ze dřeva?

Hotovou podlahovou krytinu ze dřeva prostě jen položíte a můžete po ní hned chodit. Oproti tomu „surová” podlaha potřebuje ještě povrchovou úpravu. Její výhodou je, že si můžete zvolit konečnou podobu, například lak. Ale zase to znamená více práce, během které se může například v bytě prášit.

11) Jak probíhá pokládka dřevěné podlahy?

Klasická prkna dříve podlaháři přibíjeli na nosné trámy pomocí hřebíků, někdo používá i vruty, které se pak dají v případě seschnutí prken dotahovat. Dnes se dřevěné podlahy k podkladu většinou lepí. Výhodou elastického lepidla je, že snižuje hlučnost podlahy.

Tip: Dřevěná podlaha se hodí i na schody.

Původní způsob připevnění prken.
Klasická prkna dříve podlaháři přibíjeli, dnes dřevěnou podlahu většinou lepí.

12) Musí se dřevěná podlaha před pokládkou nechat v místnosti aklimatizovat?

Je lepší volně loženou dřevěnou podlahu, klidně ještě v papírových obalech, před instalací v místnosti několik dní nechat aklimatizovat, aby se vyrovnala teplota a vlhkost. O přesném způsobu se poraďte s prodejcem konkrétního typu podlahy nebo v naší vzorkovně podlah.

13) Dá se dřevěná podlaha instalovat v koupelně?

Raději ne, protože v koupelnách se často mění teplota i vlhkost vzduchu, což není pro dřevo moc vyhovující. V koupelně také hrozí vylití vody, je třeba občas i vytřít za mokra. Do koupelny existují vhodnější typy podlahových krytin než je dřevo.

14) Dřevěná podlaha – cena. Kolik stojí?

Za dřevěnou podlahu zaplatíte od 580 korun za metr čtverečný. Ale může klidně stát i 2000 Kč / m2 či více. Záleží na typu dřeviny a provedení podlahy.

Dřevěná podlaha v bytě.
Dřevěná podlaha v bytě.

15) Jak o dřevěnou podlahu pečovat?

Každá podlaha má svoji životnost. V případě té dřevěné většinou stačí zhruba jednou za 8–10 let podlahu renovovat, přebrousit a znovu povrchově ošetřit lakem nebo například olejem. Samozřejmě záleží, jak intenzivně místnost používáte.

Tip: Přečtěte si, jak probíhá renovace dřevěné podlahy.

Broušení dřevěné podlahy.
Broušení dřevěné podlahy.

Dřevěné podlaze obecně škodí písek, štěrk, vlhkost. Je proto lepší po ní nechodit v botách, anebo si je alespoň nejprve pořádně očistit o rohožku.

Dřevěné podlaze nesvědčí ani vytírání zamokra. Může stačit vyluxování, zametení nebo využití robotického vysavače. Dejte pozor také na ostré hrany a nohy nábytku, škodit podlaze mohou i jehlové podpatky.

Pokud chcete na dřevo položit koberec, prověřte, zda ji nebude škrábat nebo barvit. I když mají moderní ochranné přípravky i určitý stupeň odolnosti vůči UV záření, je lepší, když na dřevěnou podlahu dlouhodobě nedopadá ostré sluneční světlo.

Přečtete si, jak se starat o dřevěné podlahy a jaký je rozdíl mezi olejem a lakem.

16) Existuje také dřevěná plovoucí podlaha?

Ano, například třívrstvé dřevěné plovoucí podlahy nebo plovoucí dýhované podlahy ze dřeva.

17) Čím dřevěnou podlahu nejlépe udržovat a čistit?

Po vylití tekutiny na podlahu ze dřeva ji hned otřete hadříkem. Na čištění dřeva nepoužívejte drsné kartáče, abrazivní prostředky, písek ani chemikálie. Mohly by podlahu nebo její ochrannou vrstvu poškrábat nebo jinak poškodit.

Přijďte se podívat na dřevěné podlahy do naší vzorkovny podlah, kde vám poradíme vhodný typ.

Otření dřevěné podlahy hadrem.
Dřevěnou podlahu stačí vyluxovat, zamést a otřít hadrem.

Čtěte také: