Francouzský styl bydlení.

Francouzský styl bydlení – světlo, pohodlí a vintage kousky s duší

Jak vypadá byt ve francouzském stylu? Většinou je hodně světlý, usadíte se v něm do pohodlných křesel. Vše je laděné do světlých tónů, kromě pár solitérů a třeba tmavší podlahy. K pohodlí slouží polštáře a deky, příjemnou atmosféru navozují svíčky, světla. Aby bylo na co koukat, sem tam je k vidění starý originální kousek, hodiny po dědovi, kufr z minulého století, trochu oprýskané zrcadlo. Podívejte se, jak francouzský styl bydlení vypadá.

Hodně světla ve francouzském stylu

Klasický francouzský styl je spíš laděný do bíla a do světlých neutrálních tónů. Světlé jsou stropy i stěny, které mohou zdobit jemně vzorované tapety. Světlé, lehké a vzdušné bývají i závěsy.

Světlý pokoj a polštářky.
Světlý pokoj a polštářky.

Zabořte se do objemného křesla

Stejně tak křesla a sedací kousky nábytku bývají ve světlých či jemně krémových tónech. Pro co největší pohodlí je doplňuje hromada polštářů a polštářků, na omak příjemné, hřejivé deky. Ale klidně mezi ně umístěte i tmavší solitérní křeslo.

Tmavé solitéry doplní interiér

Aby to celé nevypadalo jako ve Skandinávii, je dobré světlost trošku „nabořit“, například tmavými kousky nábytku či tmavší dřevěnou podlahou.

Interiéru kuchyně na zámku, Poitiers, Francie.
Interiéru kuchyně na zámku, Poitiers, Francie.

Jakou podlahu do bytu ve francouzském stylu?

Z francouzské inspirace pochází i speciální vzor – francouzský stromeček neboli francouzský vzor. Poskládané podlahové dílce vypadají jako parkety skládané do klasického stromečku, ale na krátkých stranách mají zešikmení. Jejich skládání a lepení k podkladu tak jde rychleji. Dodává je například výrobce Kährs Chevron.

Podlaha do stromečku – francouzský vzor.
Dřevěná podlaha do stromečku – francouzský vzor.

Podlaha ve francouzském stylu bývá často dřevěná, světlá nebo v barvě přírodního dřeva i tmavší. Pro zútulnění místností na ni můžete položit kusové koberce s jemným vzorem.

Prohlédněte si různé typy dřevěné podlahy.

Venkovský provence styl je jiný, ale přesto se dostal i do města

Ve Francii najdete sice i oblast Provence, ale provensálský styl bydlení vypadá trochu jinak. Provence styl je více venkovský a možná trochu více rustikální, obsahuje jemné pastelové barvy, je typický i skoro všudypřítomnou levandulí. Alespoň tak se často prezentuje.

Přesto se však nějaké prvky z Provensálska až do městských bytů dostaly. Příjemnou atmosféru navozují svíčky, ručně vyráběná mýdla v koupelně, vonné oleje, přehozy nebo třeba i proutěné doplňky na zdech.

Úcta k předkům a starým věcem s patinou

Pro francouzský styl interiérů jsou typické staré věci a doplňky ve vintage stylu. Obyvatelé k nim mají vztah a také úctu k jejich tvůrcům. V moderních bytech tak klidně uvidíte třeba staré oprýskané zrcadlo, knihy z antikvariátu, kufr z minulého století, starý stolek, lampu nebo hodiny z minulé doby.

Starý dřevěný konferenční stolek ve francouzském stylu.
Starý dřevěný konferenční stolek ve francouzském stylu.

Zaujmout může i to, že u jídelního stolu je klidně každá židle jiná. Vintage doplňky jsou buď v původní podobě, případně šetrně restaurované, aby vypadaly jako před lety. Díky tomu z nich i ve 21. století dál vyzařuje jejich „duše“. Tak hurá na nákup do bazaru či starožitnictví.

Byt oživí květiny

Když je francouzský styl laděný spíš neutrálně, co mu pak dodává trochu živosti? Vůně květin. Francouzi a hlavně Francouzky mají živé květiny rádi. Jejich vůně byt hezky oživí. Interiér mohou zdobit kytice i velké, avšak raději jednodušší barevně.

Byt ve francouzském stylu oživí kytice, ale raději jemná.
Byt ve francouzském stylu oživí kytice, ale raději jemná.

Francouzský styl je víc než jen bydlení

Je dobré zmínit, že bydlení je jen jednou z částí celého francouzského stylu. Patří k němu například i bohatá gastronomie, způsob oblékání se a vystupování, kultura i umění.

Jak se líbí francouzský styl bydlení vám?

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.