Zátěžová podlaha – Jakou vybrat?

Odolná podlaha: Zátěžový koberec, zátěžové PVC, Purline či vinyl?

Co znamená zátěžová podlaha? Je to podlahová krytina vhodná k většímu zatížení než k obvyklému provozu v bytě nebo rodinném domě. Pokud přemýšlíte, jakou podlahu vybrat do kanceláře, prodejny, obchodu, restaurace, kavárny nebo třeba do hudebního klubu či jiných prostor s velkým pohybem lidí, čtěte dál.

Až příště půjdete do obchodu, své oblíbené restaurace, cukrárny, všimněte si, po čem šlapete. Pro nejzatíženější prostory je typická dlažba. Ale ta je dost studená a jen málo útulná, hlavně v době podzimního a zimního období.

V některých restauracích mají podlahu dřevěnou, která je teplejší, útulnější, avšak zase méně odolná než dlažba, především s ohledem na poměr cena/výkon.

V průmyslových a výrobních halách bývá podlaha litá, která se do výroby, kde se kromě lidí pohybují i stroje, velice hodí.

Hodně zatěžované podlahy jsou i ve sportovních halách, sokolovnách, kulturních centrech. Sportovní podlahy bývají položené na tlumicím roštu. V sokolovnách jim předcházely dubové či bukové vlysy, nesprávně označované jako „parkety“.

Které další typy podlahových krytin do společenských a komerčních prostor s vysokou zátěží existují?

1) Zátěžový koberec – cenově výhodná klasika

Nejvyhledávanějším typem podlahové krytiny je zátěžový koberec, známý také jako „zátěžák“. Existuje v mnoha barvách, provedeních i několika třídách zátěže. Třída zatížení, jež vyhovuje použití v kanceláři, už nemusí být dostatečná pro bar, který denně „praská ve švech“.

Koberec na podlaze v moderní kanceláři.
Koberec na podlaze v moderní kanceláři.

Po zátěžovém koberci mohou vaši zákazníci a hosté chodit v kanceláři, hotelu, restauraci, v obchodě, učebně i přednáškovém sále, ale třeba i ve vstupní hale u vás doma. Pro svou odolnost, trvanlivost a příznivou cenu si jej lidé pořizují také do více používaných prostor doma, například do domácí pracovny, na chodby a předsíně.

Zátěžové koberce jsou příjemné na chůzi i bez bot, absorbují hluk a vibrace, čímž pomáhají lepší akustice místnosti. Proto mají snad v každém kině na podlaze koberec. Asi víte, jak je nepříjemné, když je na podlaze v restauraci dlažba a pak se ozývá každé položení skleničky na stůl, cinknutí příboru o talíř nebo posunutí židle.

Koberec u hotelového lobby baru.
Koberec u hotelového lobby baru.

„Zátěžák“ slouží i jako tepelná bariéra a také jako lapač prachu. Stačí pravidelně vyluxovat. Zátěžové koberce si můžete vybrat podle několika kritérií. Zátěžový koberec s gumovou podložkou položíte snadno, bude na podkladu dobře držet.

Kdežto zátěžový koberec bez gumy je třeba celoplošně k podkladu nalepit. Tím předejdete jeho shrnování. Buď seženete komerční zátěžové koberce celoplošné v roli, anebo kobercové čtverce pro následné skládání vzorů.

Zátěžový koberec – čtverce.
Zátěžový koberec – čtverce můžete skládat do vzorů.

Čím více vláken zátěžový koberec obsahuje, tím vyšší bývá cena. Při výběru se zajímejte také o zátěžovou třídu. Čím vyšší, tím větší zátěž koberec snese a déle vydrží.

Čtěte také: Zátěžový koberec v kanceláři zpříjemní pracovní prostředí a zlepší vzduch

2) Zátěžové PVC neboli „lino“ – do hotelu i kanceláře

Dalším typem podlahové krytiny pro větší zátěž jsou PVC podlahy s vyšší zátěžovou třídou. Na výběr máte mnoho dekorů. Zátěžové PVC podlahy jsou odolné, v průběhu doby je výrobci technologicky inovují, vylepšují. Na použití v komerčních prostorách je vhodné zátěžové PVC k podkladu nalepit.

Různé dekory PVC podlahy.
Různé dekory PVC podlahy.

Pro využití v hotelových pokojích je dostačují zátěžová třída 31, do kanceláře se hodí PVC třídy 32 či 33, pro každodenní provoz volte raději zátěžovou třídu 34 nebo vyšší.

Čtěte také: PVC podlaha, nebo linoleum?

3) Pružné podlahy bez obsahu PVC – nejekologičtější

Existují odolné podlahové krytiny do komerčních prostor, které neobsahují PVC? Ano, například kolekce Purline německého výrobce Wineo®. Pružné podlahy bez PVC jsou ekologické, zdravotně nezávadné, vyrobené pouze z přírodních materiálů, tedy bez PVC, chlóru, ftalátů, bez změkčovadel i rozpouštědel.

Podlahy Purline jsou plně recyklovatelné, velice odolné. K dispozici bývají v zátěžových třídách 34 nebo dokonce 43.

Tato speciální kolekce podlahové krytiny má kompaktní polyuretanový povrch bez pórů. Na podlaze tak neulpívají nečistoty a prach, pro vytření stačí čistá voda. Díky tomu si je oblíbili i provozovatelé zdravotnických zařízení, výzkumných pracovišť a škol.

Čtěte také: Jaké jsou pružné podlahy bez obsahu PVC?

4) Zátěžový vinyl s keramickým jádrem odolá i podpatkům

Méně známým typem podlahové krytiny, vhodné do komerčních prostor, jsou speciální vinylové podlahy. Pokud si dobře vyberete, odolají dámským podpatkům, nanoseným kamínkům z ulice, vydrží i třeba kancelářské závody na kolečkových židlích. Při výběru se zaměřte na odolnost vůči oděru a opět také na zátěžovou třídu podlahy.

Vinylové pásy se zámky.
Vinylové pásy se zámky.

Pro vysoké zatížení se hodí plovoucí vinylové podlahy s keramickým nebo vápencovým jádrem a lepené vinylové podlahy Floorify s nášlapnou vrstvou od 0,5 mm. Jsou odolnější, mají delší životnost než jiné typy vinylových podlah.

Vinyl na podlahu seženete v zajímavých dekorech. V obchodě či restauraci tak můžete na podlaze mít třeba dekor kamene, mramoru, anebo ušlechtilých dřev

Může se hodit:

Objevte další zajímavosti a tipy pro bydlení na podlahovém blogu.