Originální využití PVC podlahové krytiny – linoryt.

Originální využití podlahových krytin 1 – Jak na linoryt

Dá se podlahová krytina použít i jinak než k položení na podlahu a následnou chůzi po ní? Ano, například v umění, kutilství, výrobě. V novém miniseriálu postupně přineseme pár tipů originálního využití podlahových materiálů. Dnes se podívejte, jak se dá v umění využít PVC podlaha či lino a vytvořit linoryt.

V mnoha oborech výroby se občas najde někdo, kdo použije věc či materiál k jinému účelu než ke kterému má hlavně sloužit. Možná si pamatujete sběratelská plastová céčka. Lidé si z nich skládali třeba céčkový závěs do dveří.

Dalším příkladem mohou být korkové zátky od vína, ze kterých v šikovných rukách vznikají podložky pod hrnce, umělecké obrazce, klíčenky, hračky pro děti.

I z podlahových krytin se dá něco vyrobit či vytvořit. Třeba linoryt – grafickou techniku tiskem z výšky.

Hotové dílo – technikou linorytu.
Hotové dílo – technika linorytu.

Linoryt – rytí do lina neboli PVC

Podlahová krytina linoleum z přírodních surovin existuje „teprve“ od poloviny 19. století. Ve srovnání s jinými typy podlah, například dřevem či kamenem, je to docela mladý materiál.

Zhruba o 100 let později vznikla jeho syntetická varianta – měkčené PVC podlahy, lidově nazývané i jako „lino“, nejčastěji prodávané jako metráž v roli. Oba tyto materiály slouží podlahářům, ale také umělcům.

Ke své volné tvorbě linoleum či lino poprvé začátkem 20. století použili členové skupiny Die Brücke. Linoryt vyžívali i výrobci tapetových vzorů.

Do lina ryli i známí umělci

První výstavu linorytů měl v roce 1922 Vojtěch Preissig, v New Yorku. Do lina ryl ale i Josef Čapek.

Po druhé světové válce začali umělci používat i techniku barevného linorytu. Využívali ji například Pablo Picasso, Henri Matisse, Maurice Vlaminck.

Barvy, PVC (lino), rýtka – výbava na linoryt.
Barvy, PVC (lino), rýtka – výbava na rytí do PVC, linoryt.

Linoryt – rytí do lina, PVC a následný obtisk

Technika linorytu je docela jednoduchá. Do kusu PVC krytiny vyryjete vhodnými nástroji motiv. Tím si vyrobíte štoček. Pak na něj nanesete barvu a obtisknete na papír nebo plátno. Je to vlastně takové velké razítko. Z toho vyplývá, že je potřeba do lina rýt motiv zrcadlově otočený.

Jak na linoryt? Vezměte do ruky „lino“, nožíky, dlátka a rýtka

Postup tvorby není složitý. Kus vhodného lina nejprve pomocí tepla vyrovnejte a připevněte na překližku nebo jinou desku. Pro rytí se používá lícová či rubová strana PVC krytiny. Rubová bývá lepší, jelikož mívá matný povrch, na kterém pak barva dobře drží.

Linoryt – přenášení předlohy přes pauzovací papír.
Linoryt – přenášení předlohy přes pauzovací papír.

Na stranu, kde budete rýt, si třeba tužkou nakreslete předlohu. Pro přenesení předlohy z jiného motivu můžete použít pauzovací papír.

K opracování matrice – štočku se vám hodí nožík, dlátko, žlábkové rýtko různých profilů a průměrů, podle toho, jaký motiv chcete do lina vyrýt. Je třeba rýt zrcadlově obráceně, jelikož se pak motiv na cílové médium obtiskne.

Rytí do PVC aneb Linoryt.
Rytí do PVC aneb Linoryt.

Po vyrytí na štoček pomocí válečku naneste barvu, například razítkovou, a potom obtiskněte na grafický papír nebo třeba plátno. Nechte zaschnout a dílo je hotové. 

Štoček, matrici můžete použít na obtisk vícekrát, ale životnost je omezená. Opět záleží na motivu, jemnosti rýh i použitém materiálu. Umělci mají postup propracovanější, lino například předem brousí, pak i natírají terpentýnem.

Technika se může zdát jednoduchá, ale musíte umět do lina či PVC krytiny motiv také vyrýt. Takže nějaké umělecké vlohy se jistě hodí. Avšak je to fajn možnost i pro domácí tvoření. Motivy nemusejí být hned ze začátku složité.

vlož video, např. z https://www.hrst.cz/technika-linorytu

Barevný linoryt pro pokročilé – více obtisků na jedno místo

Kromě klasického jednobarevného linorytu existuje i barevný linoryt. Připravíte, vyryjete si více motivů a pak je pomocí různých barev obtisknete na jedno místo. Tím vznikne vícebarevný obraz.

Barevný linoryt.
Barevný linoryt.

Kde se na linoryty můžete podívat a naučit se techniku? Vyrazte na kurz nebo na Lino

V Česku existují kurzy linorytu, kde vás lektoři technikou provedou od základů až po hotové dílo. Některé najdete například na portálu Naučmese.

Lino – Mezinárodní sympozium linoritu

V Galerii Klatovy / Klenová už dvacet let pořádají Mezinárodní sympozium linorytu. Každoročně se jej účastní sedm evropských grafiků, kteří během týdne vytvářejí alespoň jeden grafický list. Z jejich děl pak vzniká grafické album.

Jak jejich i další práce vypadají, se můžete podívat na webu Galerie Klatovy / Klenová.

Zhlédněte postup, jak na linoryt, na videu

Jak si vyrobit razítko pomocí grafické techniky linoryt.

Příště představíme zase jinou možnost netradičního využití podlahových krytin, tak sledujte náš blog.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.