Co jsou PVC podlahy a kam se hodí.

Co jsou PVC podlahy, kdysi levné „lino“? Kolik stojí a kam se hodí

Lino – v dobách minulých byla tato podlahová krytina snad v každém panelákovém bytě už „od výroby“. Podobné typy podlah jsou v oblibě i dnes. Mají své výhody, jen už se nejedná o „lino“, ale o moderní PVC krytinu. Co PVC podlahy vlastně jsou, čím se liší od starého lina či linolea, kam se hodí a kolik přibližně stojí? Zjistěte v článku.

Co bylo staré lino? Lino ≠ linoleum

Kdysi měl snad každý v panelákovém bytě podlahovou krytinu zvanou „lino“. A mimo kuchyň na lině položený třeba koberec. Co vlastně lino bylo?

Jednalo se o syntetickou náhražku podlahové krytiny vyráběné z přírodních materiálů, známé jako linoleum, z toho zřejmě pochází označení „lino“.

Přírodní linoleum bylo za dob socialismu pro „běžné pracující“ těžko dostupné, navíc drahé. Inženýři vytvořili jeho náhradu, která vypadala podobně.

V dávných dobách u lina nebylo na výběr moc dekorů, proto všechny nové byty vypadaly skoro stejně. Lino časem tvrdlo, praskalo, anebo se od podlahy odchlipovalo, protože moc kvalitní tehdy nebyla ani lepidla.

Staré potrhané lino.
Staré potrhané lino.

PVC podlahy 21. století

Doba pokročila, ale podlahová krytina dodávaná v rolích zůstala. Staré „lino“ nahradily moderní materiály. Základní materiál, tedy PVC – polyvinylchlorid, je sice stejný, avšak technologie výroby už odlišná. Součástí PVC podlah bývají i vlákna, která zajišťují lepší stabilitu a další prvky.

Díky tomu jsou současné PVC podlahy pružnější a zároveň pevnější i odolnější, máte na výběr z mnoha dekorů a provedení.

Ukázka pár dekorů PVC podlahy, ale je jich mnohem více.
Ukázka pár dekorů PVC podlahy, ale je jich mnohem více.

Vyberte si vrstvené nebo jednovrstvé PVC

PVC seženete ve dvou základních typech – levnější vrstvené neboli heterogenní, které mívá podklad někdy i z recyklovaných materiálů, a na něm nosnou, nášlapnou, ochrannou vrstvu. Dnes koupíte i homogenní PVC, jež má po celé tloušťce stejné složení a je kvalitnější. Dá se říci, že je to něco jako „umělé linoleum“. I linoleum je totiž v celé tloušťce většinou stejné.

pvc-podlaha-gerflor-texline-1686-bali-medium-v-interieru
PVC podlaha Gerflor Texline 1686.

Je PVC levné? Pozor na zátěžovou třídu a tloušťku nášlapné vrstvy

PVC podlah je na trhu k dispozici celá řada. Ty levnější mívají slabší nášlapnou vrstvu, jsou méně odolné. Dekory levných podlah nebývají na pohled tak hezké jako násobně dražší PVC krytiny. U levných PVC podlah většinou bývá hned poznat, že jsou „umělé“.

Cena se může řídit také podle toho, do jakých prostor je PVC podlaha určená, například právě podle tloušťky nášlapné vrstvy a zátěžové třídy.

Méně odolná PVC podlahová krytina může stačit do ložnice nebo jen občas užívaného pokoje pro hosty, ale už zřejmě nebude vyhovovat v kuchyni, kde chodíte a býváte mnohokrát denně, a už vůbec ne na chodbě školy či na podlaze hojně navštěvovaného obchodu. Do zatíženějších prostor vybírejte zátěžovou třídu vyšší.

Na chodby je třeba vybrat vyšší zátěžovou třídu PVC podlahy.
Na chodby je třeba vybrat vyšší zátěžovou třídu PVC podlahy.

Jsou tedy PVC podlahy levné nebo ne? Existují i levné PVC podlahy, ale rovněž mnohem dražší, které splňují nejvyšší nároky na odolnost. Nákladnější na pořízení jsou také PVC podlahy se strukturovaným dekorem, které na první pohled jen stěží rozeznáte od dřevěné podlahy.

PVC s textilní podložkou nebo bez? Záleží i na způsobu pokládky

Při výběru podlahové krytiny z PVC myslete také na způsob pokládky. Volně položené PVC podlahy mohou mít textilní, filcovou podložku. Ta eliminuje jemné nerovnosti podlahy, zároveň lépe tlumí kročejový hluk, poslouží i jako tepelná izolace.

Řemeslník s rolí PVC.
Řemeslník s rolí PVC.

Dnes podlaháři PVC podlahy většinou na podklad lepí. Podklad musí být perfektně připravený, vyrovnaný, aby se pak případné nerovnosti nekopírovaly, neobtiskly do podlahové krytiny. To by pak zřejmě bylo totiž vidět i na pohledové straně.

PVC dlaždice na podlahu

Už před mnoha lety bylo lino dostupné také v podobě dílců, které napodobovaly dlažbu. V případě chybné instalace se ale mezi ně mohla dostat vlhkost a už byl problém. Dílce se začaly od podlahy odchlipovat. Dnes je výběr a kvalita dílců mnohem lepší. Výrobci je označují jako vinyl, vinylové podlahy. Jedná se o tvrzené PVC, s pěknými dekory a velkou odolností.

Plovoucí vinylová podlaha v kuchyni.
Plovoucí vinylová podlaha v kuchyni.

Vinyl nebo PVC?

Vinyl je skoro ze stejného materiálu jako běžné PVC podlahy v rolích, také se jedná o umělý materiál, ale tvrzený. Vinylové podlahy rovněž existují v rolích, ale hlavně jako dílce a to i v zaklapávací „click“ variantě. Přečtěte si o vinylových podlahách více v článku Lepená nebo click vinylová podlaha? Zjistěte, která je lepší.

Pokládku PVC podlahové krytiny zvládnete i svépomocí.
Pokládku PVC podlahové krytiny zvládnete i svépomocí.

PVC podlahy stručně

Na závěr zmiňujeme nejdůležitější informace o PVC podlahách v pár bodech.

 • PVC podlahová krytina je měkčený umělý materiál, koupíte jej v rolích o různých šířkách i tloušťkách už od 250 Kč / m2.
 • Předchůdcem PVC byla krytina známá jako „lino“. Dnešní materiály jsou ale kvalitnější, dekory hezčí.
 • Linoleum je jiný typ podlahové krytiny, vyrábí se z přírodních materiálů a mívá různé obchodní názvy, například marmoleum.

 • PVC může být jednovrstvé – homogenní, které je kvalitnější, ale také dražší. Anebo vícevrstvé – heterogenní.
 • PVC mívá textilní, filcovou podložku. Dostupné je i PVC s pěnovou podložkou, která vyrovná jemné nerovnosti podkladu, tlumí kročejový hluk a je zároveň tepelnou izolací. Takovou PVC podlahu můžete na připravený a rovný podklad i přímo položit.
 • V namáhanějších prostorách podlaháři PVC krytinu k podlaze přímo lepí.
 • Při výběru PVC krytiny dobře počítejte a vyberte vhodnou šířku, ať máte pokud možno co nejméně spojů. Ty se dnes svařují za studena.
 • Pokud si PVC podlahu vezete domů a kus role vám bude čouhat z kufru auta, zapůjčte si pevnou trubku, aby se vám krytina během jízdy nezlomila.

 • Na výběr je mnoho dekorů a různá provedení PVC podlah.
 • Při výběru si dejte pozor na zátěžovou třídu a sílu nášlapné vrstvy – čím jsou hodnoty vyšší, tím je podlaha kvalitnější, odolnější, ale také dražší, záleží, do jakých prostor je PVC podlaha určená.
 • Existuje rovněž tvrzená, odolnější verze PVC podlah, které se označují jako vinylová podlaha a dodávají se v zaklikávacích dílcích.
 • PVC podlaha je snadná na pokládku i údržbu, můžete ji položit i na podlahové topení.

Čtěte také: Vinylová podlaha, laminátová podlaha, marmoleum a PVC. Jak poznat rozdíly?

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.