rozdily podlah

Vinylová podlaha, laminátová podlaha, marmoleum a PVC. Jak poznat rozdíly?

Kdo se v tom má vyznat. Většina smrtelníků vybírá novou podlahu jen párkrát za život, a tak se není čemu divit, že někdy máte hokej mezi různými typy podlahových materiálů. To samé platí i pro způsob pokládání podlahy. Ne všechny plovoucí podlahy jsou z laminátu. To jste věděli? Tak teď už to víte. A dozvíte se mnohem víc!

Nepleťte si pojmy a dojmy

Často se u našich klientů setkáváme s opakujícími se omyly při rozlišování jednotlivých druhů podlah. Chápeme, že se nabídka materiálů neustále mění a vy nemůžete pravidelně sledovat všechny aktuální trendy a novinky v podlahářském oboru. Proto jsme tu my, Mojepodlaha.cz, abychom vám podali vyčerpávající informace a doporučili nejvhodnější variantu pro vaše potřeby.

A jaké podlahy se vám nejvíce pletou?

Marmoleum x PVC

Obojí můžeme laicky nazývat “linoleem” a na první pohled rozdíl mezi nimi taky nemusíte poznat. Přitom je každý z těchto dvou materiálů úplně jiný. Marmoleum je čistě přírodní produkt, který se vyrábí z korkové drtě, přírodní pryskyřice, lněného oleje a barevných pigmentů, přičemž jeho podklad tvoří jutová tkanina.

Oproti tomu PVC je naprosto umělý materiál, který přírodu neviděl ani z rychlíku ;). Svou odolností a dalšími vlastnostmi si však vzájemně dobře konkurují. Záleží na vás, jestli dáte přednost přírodě, nebo budete vybírat jen na základě nabídky dekorů, která bývá u PVC bohatější a rozmanitější. Je pravdou, že rozdíl poznáte i podle stavu peněženky po zaplacení, Marmoleum se přeci jen prodraží. Na duši vás však může hřát snížení vaší ekologické stopy.

Laminát x Vinyl na HDF desce

Mezi další podlahové materiály, které klienti často zaměňují se řadí laminát a vinyl s HDF deskou uvnitř. Co je spojuje, je způsob pokládky. Oba typy se pokládají plovoucím způsobem, tím ale jejich společně rysy končí. Vinyl je teplejší, tišší, měkčí a více odolný. Laminát je oproti němu chladný a hlučný.

PVC x Vinyl

Asi nejzapeklitější otázkou je rozdíl mezi vinylem a PVC. Ale už podle názvu si můžete odvodit, že odpověď už snazší být nemůže. Jde o téměř identický materiál (složením a konstrukcí). PVC podlahy, tzv. lino, je v našich krajích nechvalně proslulé již z let 80. a 90., ale s tím dnešním ho nelze srovnávat. PVC je vlastně syntetické linoleum v rolích. Vinylové podlahy jsou v základu ze stejného materiálu, přidává se do nich navíc skelné vlákno, jelikož se dodávají ve formě dílců, nikoli v rolích. Zavedení pojmu “vinylové podlahy” byl tak trochu marketingový trik, jak nalákat klienty na zdánlivě nový typ podlahy.

Plovoucí podlaha jenom z laminátu?

Poměrně dost zažitým omylem je, že se “plovoucí podlaha” vyrábí pouze z laminátu. Nikoliv! Plovoucím způsobem lze pokládat každý podlahový materiál, snad až výjimku v podobě koberců. Jde tedy o způsob instalace, nikoli o použitý materiál. Podlahy se buď připevňují k podkladu (lepené podlahy), nebo ne (plovoucí podlahy).

S námi se mezi podlahami neztratíte

Že v tom máte pořád zmatek? Nebojte. Přijďte za námi do naší vzorkovny, my vám rádi poradíme s výběrem nové podlahy. Na vzornících si můžete všechny typy podlah osahat a podrobně prohlédnout.