Podlahové palubky, podlahovky.

Podlahové palubky neboli podlahovky – jaké vybrat, jak s nimi pracovat?

Co jsou podlahové palubky? Jedná se o masivní, celodřevěné podlahy, zpravidla formátované řezivo s perem na jedné straně a drážkou na druhé. Mohou být z různých typů dřevin, podobají se obkladovým palubkám. Zjistěte, jak dřevěné palubky na podlahu vybrat i jak s nimi pracovat.

Dřevěné palubky na podlahu jsou z masivu, tedy ze dřeva. Materiálem pro výrobu často bývají měkčí typy dřevin, jako je smrk, borovice, modřín, ale seženete i podlahové palubky ze dřeva lípy či tvrdšího dubu.

Podlahové palubky jsou z masivu.
Podlahové palubky jsou z masivu, příjemné na dotek a hezky teplé.

Klasická podlahová palubka je kus řeziva, mívá všechny 4 strany opracované, například ohoblované. V porovnání s palubkami určenými na obkládání stěn a stropů jsou ty podlahové mohutnější. Pro snazší odlišení od obkladových palubek se těm na podlahu říká také „podlahovka“.

Podlahová palubka mívá tloušťku nad 20 milimetrů, šířku mezi 100 a zhruba 190 mm a délku podle potřeby, od půl metru až po 4 metry i více.

Jak od sebe odlišit palubku na stěnu a podlahu?

Dříve bylo rozlišení palubek snadné. Obkladové palubky mívají na jedné straně zkosenou hranu, podlahové palubky měly strany ostré, nezkosené. Ale dnes mohou mít malou frézku i palubky na podlahu, takzvanou mikrofázi. Při nákupu je dobré si proto rozměry jednotlivých dílců změřit. Výrobce však zpravidla uvádí, pro jaký účel se palubka hodí.

Podlahové palubky mají pero a drážku.
Podlahové palubky mají pero a drážku.

Mikrofáze – zkosená hrana podlahové palubky

Mikrofáze slouží pro jemné maskování, když podlaha v různých ročních obdobích „pracuje“. Mikrofáze od sebe zároveň jednotlivé na podlahu položené palubky vizuálně odděluje, což může vypadat lépe než jedna velká plocha. Avšak k mání jsou i podlahy bez mikrofáze.

Před položením palubek pozor na vlhkost

Před pokládáním změřte nebo si nechte změřit vlhkost podlahovek. Byť výrobci na výrobu používají vysušené dřevo, palubky mohly vlhkost nasát během skladování. Vlhkost by měla optimálně být pod 11 %.

V opačném případě, jestliže na podlahu podložíte palubky s vyšší vlhkostí, dojde zřejmě za nějaký čas v interiéru k jejich seschnutí a vzniknou mezi nimi spáry.

Palubky položte na rošt, polštáře

Palubky podlaháři pokládají na rošt z latí, takzvané polštáře. Rošt bývá ze sušených latí, hranolků 40 × 60 nebo 60 × 60 mm. Položte jej na podklad v opačném směru, jako budete pokládat palubky, takže kolmo k nim. Rozestup latí by měl být nižší než 25násobek tloušťky palubek. Podkladové latě musí na podlaze dobře držet a být vyrovnané. K ruce se vám hodí vodováha.

Aby se podkladové latě během instalace palubek nepohly, zajistěte je mezi sebou například protilatěmi, které po připevnění pár palubek vyjmete.

Pro snížení kročejového hluku je dobré prostor mezi latěmi roštu vyplnit izolační vatou. Bude zároveň sloužit jako tepelný izolant. Izolaci můžete položit i pod podkladové latě.

Podlahové palubky.
Podlahové palubky.

Pero a drážka, aby u sebe palubky dobře držely, myslete na dilataci

Dříve byla masivní podlaha k podkladovému roštu přibitá klasickými hřebíky, dnes bývá i šroubovaná, což umožňuje její rozebrání v budoucnu. Anebo palubky podlaháři k podkladovým polštářům přibíjejí kolářskými hřebíky, šikmo do pera.

Kolem celé podlahy by měla být dilatační mezera cca 1 cm, protože podlaha se může při různých teplotách rozpínat. Aby dilatační spára zůstala všude po okraji stejná, použijte klínky. Po dokončení je vyjmete a spáru zakryjete lištou.

Instalace palubek probíhá tak, že nejprve přesně položíte a pomocí hřebíků či vrutů ukotvíte ke všem podkladovým latím první palubku. K ní pak postupně přisazujete, zasunujete a k roštu ukotvujete další podlahové palubky.

Pro větší pevnost můžete palubky k roštu lepit. Jen dejte pozor, aby se k sobě neslepily i jednotlivá prkna, palubky.

Palubky s povrchovou úpravou i bez

V minulých dobách se povedlo koupit asi jen palubky bez povrchové úpravy, například pouze ohoblované. Finální úpravu podlaháři realizovali až po pokládce palubek.

V současnosti už seženete i palubky na podlahu s povrchovými úpravami, třeba lakované či olejované. Mohou být také kartáčované nebo jinak upravené. Díky tomu pak podlaha vypadá více rustikálně a třeba i opotřebovaně.

Po opotřebování podlahu obruste a renovujte

Broušení dřevěné podlahy.
Po opotřebení můžete dřevěnou podlahu renovovat, obrousit, lakovat či olejovat.

Máte-li palubky z měkčího dřeva, k opotřebování podlahy dojde asi dříve. Po opotřebování je můžete renovovat jako jiné masivní podlahy, přebrousit, olejovat či lakovat.

Jaký typ palubek si na podlahu vyberete?

Čtěte také:

Využijte i další tipy a rady pro podlahy na podlahovém blogu.