Izolace podlahy, druhy a typy.

Izolace podlahy – kterou vybrat a jaké typy existují?

Izolace podlahy, jak už označení napovídá, slouží k izolaci, oddělení podlahové krytiny od nějakého vlivu, který potřebujete utlumit, potlačit. Existuje několik typů izolací podlah, například tepelná izolace, kročejová, proti vlhkosti. Výběr vhodné izolace je důležitý, protože po pokládce podlahy už se napravuje těžko. Podívejte se na základní přehled podlahových izolací.

Základní typy izolací a přehled vlivů, které se dají izolovat

Izolací existuje několik druhů a typů. V tomto článku popíšeme ty základní pro těžké, lité podlahy i pro lehké, pokládané podlahy.

Izolace proti vlhkosti a vzlínání par

Především u starších domů se pro instalaci podlahy do přízemí hodí izolace proti vlhkosti a proti vzlínání par. Používá se hlavně pod takzvané těžké, lité podlahy, například v případě rekonstrukce domu nebo u novostaveb a především v přízemí.

Jako izolant slouží většinou hydroizolační zábrana, pásy z modifikovaného asfaltu. Předtím je potřeba podklad dobře připravit, nanést betonovou mazaninu, tu vyrovnat a před pokládáním izolace ještě penetrovat. Podlahová vodorovná izolace by pak měla navazovat na svislou izolaci.

Asfaltové hydroizolační pásy.
Asfaltové hydroizolační pásy.

Další variantou vodorovné izolace je instalace polyethylenové hydroizolační fólie a tepelně izolačních desek. Přímo pod lehkou, pokládanou podlahovou krytinu můžete použít Mirelon – polyetylenovou pěnu s parotěsnou fólií. Hodí se například pod plovoucí podlahu.

Izolace proti radonu

Podobně jako izolace proti vlhkosti, se dnes u novostaveb a v případě rekonstrukce domů používá také izolace proti pronikání radonu z podložních vrstev. Pro tento účel se hodí nopová fólie z vysokohustotního polyetylénu (HDPE). Její profil tvoří polokuželové výstupky, takzvané nopy. Fólie se dá spojovat lepením či svařováním, podobně jako asfaltové hydroizolační pásy.

Nopová izolační fólie z polyethylenu.
Nopová izolační fólie z polyethylenu.

Tepelná izolace

Pro úsporu energií i tepelný komfort řemeslníci a stavebníci používají tepelnou izolaci pod podlahu. Jednou z nejznámějších je podlahový polystyren. Ten se však odlišuje od obkladového polystyrenu. Pro lehké typy podlahových krytin existují i jiné tepelné izolace, například korek, Mirelon nebo Starlon.

Izolace z minerální vaty pod podlahou.
Izolace z minerální vaty pod dřevěnou podlahou.

Kročejová izolace a akustická izolace

Podobné materiály, jako u tepelných izolací, slouží pro odstínění kročejového hluku, pro akustickou izolaci. I pro tyto účely se může hodit podlahový polystyren, Mirelon či korkové podložky.

Tepelná a kročejová izolace z korku.
Tepelná a kročejová izolace z korku.

Některé typy podlahových krytin už izolaci proti chladu a kročejovému hluku obsahují, například vinylové podlahy Hydrocork.

hydrocork vodeodolna plovouci podlaha
Plovoucí podlaha Hydrocork.

Izolace k vyrovnání jemných nerovností povrchu

Stejné materiály, jako u tepelné a akustické izolace, slouží také k vyrovnání jemných nerovností podkladu. Avšak pokud je podklad hodně nerovný, je lepší nejprve nanést samonivelační stěrku.

Kromě vyrovnání jemných nerovností může vhodný typ izolace chůzi po podlaze také zpříjemnit. Podlaha bude malinko pružit, což je šetrnější pro klouby.

Vzorky pěnových izolací.
Vzorky pěnových izolací.

Multifunkční a kombinované izolace

Některé z typů izolací podlah eliminují a izolují více nepříznivých vlivů současně, jsou kombinované. Najednou tak mohou sloužit jako tepelná, akustická kročejová i parotěsná izolace. Pod každý typ podlahové krytiny se však hodí izolace jiná, jejich popis přineseme v některém z dalších článků.

Pěnová izolace pod plovoucí podlahu.
Izolace pod plovoucí podlahu.

Odlišné typy izolace na podlahové topení

Pokud pokládáte podlahovou krytinu na podlahové topení, ať už teplovodní či elektrické, je třeba zvolit i správnou izolaci. Ne každá se pro tento účel hodí a některé by účinek podlahového vytápění o dost snížily.

Izolace pod podlahovým teplovodním topením.
Izolace pod podlahovým teplovodním vytápěním.

Na „podlahovku“ můžete použít například izolaci Izo Floor thermo. O výběru vhodné izolace je lepší se poradit u odborníků v podlahovém centru či vzorkovně.

V dalších dílech miniseriálu o izolacích podlah jednotlivé typy popíšeme více.

Čtěte také:

Objevte i další zajímavosti na podlahovém blogu.