9 podlahových trendů pro rok 2020.

9 světových trendů pro podlahy roku 2020. Inspirujte se

Jaké jsou ve světě podlahové trendy pro rok 2020? Které podlahy patří k nejoblíbenějším, co je moderní a žádané? Přečtěte si výhled na světové trendy v podlahách. Některé se už dostaly už i do Česka, další třeba teprve přijdou.

1) Dřevěné podlahy a podlahové krytiny se dřevem

Lidé mají rádi přírodní materiály. Tento trend už trvá pár let a ani v roce 2020 tomu nebude jinak. Pokud nechcete mít na podlaze masivní dřevo, mohou být řešením dvou či vícevrstvé podlahy se dřevěnou vrstvou. Mají výhody dřevěné podlahy, ale jsou dostupnější a pokládka jednodušší.

Dřevěná podlaha v obývacím pokoji.
Podlaha ze dřeva se hodí skoro do všech prostor.

2) Voděodolné podlahy

Do vlhkých prostor patří dlažba – to byl dlouholetý trend. Avšak dnes jsou k dispozici i jiné materiály, například voděodolná vinylová či laminátová podlaha, anebo dokonce voděodolné koberce. Už nemusíte chodit po studené dlažbě, zvláště, nemáte-li podlahové vytápění. Voděodolné podlahy jsou snazší na údržbu, což se hodí i pro byty, které obývají zvířecí mazlíčci.

Voděodolná podlaha.
Voděodolná podlaha.

3) Texturované podlahy

I když si pořídíte podlahu z jiného materiálu než z masivu, může přesto jako přírodní dřevo vypadat. Výrobci dodávají na trh podlahové krytiny mnoha různých textur, například kartáčované, škrábané podlahy s rustikálním vzhledem. V současnosti snadno seženete podlahovou krytinu, která vypadá, jako by po ní už někdo dlouhá léta chodil. Zaplatit za novou podlahu a mít „starou“, je dnes docela žádané.

Texturované podlahy.
Texturované podlahy.

4) Eko podlahy z udržitelných, obnovitelných materiálů

Důraz na ochranu životního prostředí je trendy. Mnoho zákazníků požaduje podlahové krytiny, které jsou z ekologických a ideálně i recyklovatelných materiálů, nejlépe navíc přírodního původu. Tento trend trvá i v novém roce.

Linoleum, Marmoleum.
Linoleum, Marmoleum.

5) Světlé podlahy

Byť je šedá stále univerzální a hodí se snad ke všem dalším barvám, v módě jsou i světlé podlahy. Prostor opticky zvětší, místnosti působí vzdušně, jsou vhodné skoro pro každý styl bydlení. Po pokládce světlé podlahové krytiny ze 2+1 sice 3+1 neuděláte, ale v malém bytě už se nebudete aspoň cítit tak stísněně.

Světlá podlaha.
Světlá podlaha vizuálně zvětší místnost.

Další podlahové možnosti a speciality

Některé typy podlah nebo způsob pokládky nejsou tolik rozšířené, ale přesto jsou oblíbené pro svou originalitu. A co je originální, zaujme. Například:

6) Diagonálně pokládané podlahy

Našikmo položená krytina znamená sice větší spotřebu materiálu, ale kdo to na podlaze má?

Diagonálně položená podlahová krytina.
Diagonálně položená podlahová krytina.

7) Nepravidelné přechody materiálů

Přechod z dlažby na „plovoučku“ bývá v místnosti nejčastěji řešen formou rovné linie. To je trochu nuda. Existují i jiné možnosti, například napojení na dlaždice ve tvaru hexagonu či jiné mnohoúhelníkové tvary.

8) Široké prkenné podlahy a podlahy s imitací širokých prken

Mít na podlaze pořádně široká prkna je také docela žádané. A když ne prkna, tak alespoň podlahu s dekorem širokých prken.

Široké podlahové dílce.
Široké podlahové dílce.

9) Podlahy se smíšenou šířkou dílců

Různě široké dílce podlahy.
Různě široké dílce podlahy.

Další možností, jak svoji podlahu odlišit od standardu, je použít podlahové dílce nebo prkna s různou šířkou. Tím zaujmete snad každého návštěvníka svého bytu. Další možností může být i nepravidelné skládání vzorů.

Nepravidelně pokládané dílce podlahy.
Nepravidelně pokládané dílce podlahy.

Zaujaly vás nějaké další trendy v podlahách? Dejte nám vědět.

Čtěte také:

Objevte i další zajímavosti na podlahovém blogu.