MP9009-Typy-podlah-uvodni-MojePodlaha-cz

Podlahové krytiny – znáte všechny typy?

Které typy podlah existují, jaké jsou nejpoužívanější a které například méně známé? Druhů podlah je mnoho, například i beton, lité podlahy, kamenné dlaždice nebo třeba udusaná hlína. My se podíváme jen na podlahové krytiny, tedy materiály, které se pokládají na předem připravený podklad. Zjistěte více o typech podlah a vyberte si tu správnou.

Které typy podlah existují?

Podlahové krytiny se dělí podle použitého materiálu nebo podle metody připevnění k podkladu. Mezi nejznámější podlahové krytiny patří:

Podlahy podle materiálu

 • Dřevěná podlaha
 • Parkety
 • Laminátová podlaha
 • PVC (lino)
 • Marmoleum
 • Vinylová podlaha
 • Korková podlaha
 • Bambusová podlaha
 • Dlažba
 • Koberec
 • Tatami – japonská rohož z rýžové slámy a jiné rohože
 • WPC podlahy – dřevoplastová prkna na terasu nebo do zimní zahrady

Podlahy dle technologie pokládky

 • Plovoucí podlaha
 • Celoplošně lepená podlaha
 • Volně položená podlaha

Druhy podlahových krytin – kam se která hodí?

Dřevěné podlahy, dřevěná prkna z masivu

Dřevěná podlaha.

Dřevo je přírodní materiál, voní, je příjemné na dotek. Dřevěné podlahy izolují teplo a zvuk, jsou vhodné pro alergiky. Mají dlouhou životnost a vydrží i několik generací. Na druhou stranu jsou náročnější na údržbu a někoho může odradit vyšší cena.

Dřevěná podlaha se hodí do obývacího pokoje, ložnice či dětského pokoje. Pokud si přejete mít v kuchyni podlahu ze dřeva, vybírejte dekor exotických dřevin, třeba odolný teak.

Mezi dřevěné podlahy patří i parkety.

Laminátové plovoucí podlahy

Laminátová podlaha.

Výrobci laminátovou podlahu vyrábějí z větší části z dřevěných materiálů – z MDF dřevovláknité desky bez použití lepidla nebo desky HDF, která může být lakovaná nebo s nalisovanou fólií.

Na vrchní vrstvě lamina najdete potištěný speciální odolný papír ještě překrytý ochrannou nášlapovou vrstvou. Laminátovou podlahu lehce rozeberete a opravíte dílec. Výhodou laminátové podlahy je snadná údržba, rychlá pokládka a příznivá cena. Naopak podlaha z lamina je chladnější a chůze po ní, zvlášť v pantoflích s tvrdou podrážkou, hlasitější.

Vyberete si v mnoha designech – od imitace dřeva po vzhled přírodního kamene.

Laminát je vhodný do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje. Do kuchyně zvolte laminátovou podlahu s vodotěsným zámkovým spojem.

PVC, někdy chybně označované jako „lino“

PVC podlaha.

PVC je zkratka pro polyvinylchlorid, tudíž je PVC podlaha z umělého materiálu. Jejími výhodami jsou povrch beze spár, dobré tepelné vlastnosti, jednoduchá pokládka a snadná údržba. PVC krytinu si zvládnete položit sami. Povrch PVC podlahy je pocitově teplejší než laminát a odolnější proti pádu předmětu na podlahu.

PVC podlahy jsou cenově dostupné. Najdete ji v široké škále dekorů.

PVC krytina se hodí do ložnice, obývacího pokoje, případně do pokoje dětského nebo kuchyně.

Marmoleum

Marmoleum.

Na výrobu marmolea výrobci používají suroviny přírodního původu – lněný olej, borovicovou pryskyřici, vápenec, dřevěnou a korkovou moučku a přírodní pigmenty. Hotovou hmotu nalisují na jutovou tkaninu.

Marmoleum tlumí kročejový hluk, je příjemné na dotek a hřejivé, vhodné pro alergiky i astmatiky. Snadno se udržuje, materiál odolá vysoké zátěži. Má dlouhou životnost, výrobci uvádějí až 50 let.

Marmoleum existuje v neutrálních barvách, ale také v sytých a zářivých barvách.

Marmoleum se hodí například na chodbu a obývacího pokoje, do kuchyně je lepší marmoleum na roli k lepení.

Vinyl, vinylové podlahy

Vinylová podlaha.

Vinylová podlaha má stejné složení jako PVC podlaha, avšak výrobci do vinylu navíc přidávají skelné vlákno pro vyšší odolnost. Materiál je syntetický, nikoliv přírodní, jako třeba marmoleum.

Vinylové podlahy mají mnoho výhod. Jsou odolné vůči mechanickému poškození a vlhkosti, proto můžete vinyl položit do kuchyně i koupelny. Dobře tlumí kročejový a prostorový hluk. Je nenáročný na údržbu, dobře izoluje teplo a je vhodné pro alergiky.

U vinylové podlahy máte na výběr z mnoha dekorů – mohou mít vzhled dřeva, korku, kamene i dlažby.

Vinyl je vhodný do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje, též na chodbu a do kuchyně.

Koberec

Koberce skvěle izolují teplo a hluk, jsou odolné proti opotřebení, příjemné na dotek a místnost s kobercem působí útulně. U koberců s dlouhým vlasem se však více drží prach. Ale i přes pracnější údržbu mají koberce v domácnostech stále své místo.

Koberec zvolte do obývacího či dětského pokoje.

Bambus, bambusová podlaha

Bambusová podlaha.

Bambus je travina s dutými dřevnatými stébly. Podlahové dílce u bambusové podlahy výrobci zhotovují ze spodní silné části stébel. Stébla lepí nebo lisují. Chcete-li bambusovou podlahu renovovat, je možné ji obrousit. Bambus je totiž až o třetinu tvrdší než dub či buk.

Podlaha z bambusu vám vydrží spoustu let a hodí se do místností s vysokou zátěží. Podlahy mají originální vzhled – existuje buď ve světlém přírodním odstínu nebo v tmavším odstínu podobném barvám kávy.

Bambusovou podlahu využijete v obývacím pokoji, v ložnici, dětském pokojíčku. Je možné ji položit rovněž do chodby, ale vyhněte se vylití většího množství vody na podlahu.

Korek, korkové podlahy

Korková podlaha.

Korek je přírodní materiál, výrobci jej získávají z dubu korkového. Korkové podlahy dobře tlumí hluk, izolují teplo, jsou odolné vůči opotřebení. Pokládka a údržba je snadná. Podlaha z korku vám vydrží desítky let.

Korkovou podlahu seženete v přírodních hnědých, krémových nebo bílých tónech.

Korek se hodí do obývacího a dětského pokoje, do ložnice.

Kde si podlahové krytiny prohlédnout? Navštivte vzorkovnu podlah

Pokud stále tápete, jakou podlahu vybrat do své domácnosti, navštivte naši vzorkovnu v Praze. Různé typy podlah si zde prohlédnete a my vám s výběrem rádi poradíme.

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.