Nivelační stěrka – Jak vyrovnat podlahu.

Nivelační stěrka – Jak na vyrovnání podlahy?

Asi každý podlahář vám dnes řekne, že pro pokládku podlahové krytiny musíte mít v místnosti rovný podklad. Jinak hrozí poškození položené krytiny. Pokládání volně ložených měkkých podlahových krytin, například koberců či PVC, si dnes lidé realizují často sami. Jak starý podklad pod novou podlahovou krytinu vyrovnat? Použijte například samonivelační stěrku. Podívejte se v článku, jak na vyrovnání a stěrkování podlahy.

Linoleum, zátěžové koberce, vinyl i PVC – jestliže si nevyberete „click“ variantu podlahové krytiny v zaklikávacích dílcích, většina podlah se dnes k podkladu lepí. Kdyby pak byla na podkladu nějaká nerovnost, protlačí se možná i do krytiny. Proto je potřeba mít podklad dobře připravený a vyrovnaný.

Samonivelační stěrka – na milimetr rovný podklad podlahy

Nivelační či samonivelační stěrka je malým zázrakem. Díky působení zemské gravitace se ještě před zatuhnutím na podlaze rovnoměrně rozlije. A to na milimetr přesně. Můžete pak na ni položit jakoukoliv podlahovou krytinu. Přečtěte si základy, jak se samonivelační stěrkou pracovat.

Vyberte správný typ stěrky

Podle toho, jak vypadá stávající podklad a jakou podlahovou krytinu plánujete pokládat, si vyberte vhodný typ nivelační stěrky. Možností je dost.

Stěrky se odlišují například podle savosti podkladu i podle plánované tloušťky celkové vrstvy stěrky. Jiné stěrky existují pro klasické vyrovnávání podlahy, odlišné pro zalití rozvodů podlahového vytápění.

Rozvody teplovodního podlahového topení.
Nivelační stěrka se hodí i pro zalití rozvodů podlahového vytápění.

Nejlepší bude, když navštívíte svůj hobby market nebo studio či vzorkovnu podlah, kde vám vhodný typ stěrky i penetrace vybrat poradí.

Vyčistěte a zaměřte podklad

Dejte si záležet na pořádném vyčištění podkladu, na který budete samonivelační stěrku rozlévat. Zbavte jej všech nečistot, zbytků barev, lepenky, podkladových fólií a nakonec i prachu. Pokud nejdou staré kousky odstranit jednoduše, dostaňte je pryč mechanicky.

Následuje zaměření podlahy. Díky němu zjistíte, jak moc je nerovná. K zaměření se používá buď nivelační přístroj nebo vodováhy. Pro větší prostory se vám hodí hadicová vodováha.

Výbava pro práci se samonivelační stěrkou.
Výbava pro práci se samonivelační stěrkou.

Ve vzdálenosti asi 1,5 metru od sebe umístěte výškové nivelační značky. Stačí do podlahy navrtat otvory, vložit hmoždinky a do nich vruty, tak aby byly všechny v rovině.

Jeden vrut tedy bude například více či méně zašroubovaný než ten vedlejší. Vznikne vám tím jakási síť. Podle vrutů budete vědět, jakou vrstvu stěrky na podlahu nalít. Před začátkem aplikace musí být podklad čistý, bez prachu, suchý, kompaktní.

Vyrovnejte hrubé nerovnosti, obruste hrbolky

Největší díry v podlaze je lepší opravit předem. Stejně tak obruste případné hrbolky a výstupky, které nad plánovanou rovinou nové podlahy vyčnívají.

Samonivelační stěrka je totiž určená spíš pro jemné vyrovnání podlahy. Používá se v tloušťkách od cca 3 do 30 mm, ale i v menších. Dá se aplikovat už i pro 1mm vrstvu, jen pak hůře funguje její samo nivelace a musíte ji roztírat manuálně.

Penetrujte

V další fázi podklad napenetrujte. Ke stěrce vám jistě prodejce poradil i vhodný penetrační podklad. Na podlahu jej natřete, klidně vícekrát na sebe. Ale každý další nátěr aplikujte až po úplném zaschnutí toho předchozího. Postupujte podle návodu. 

Penetrace podlahy.
Penetrace podlahy.

Penetrace slouží k zamezení nasákavosti podkladu, a aby pak na něm stěrka dobře držela. 

Namíchejte si nivelační stěrku

Teď už si namíchejte stěrku na nivelaci podlahy. Smíchejte směs s vodou, podle návodu ke stěrce. Většinou stačí míchat pár minut. Míchejte klasicky pomocí míchadla na vrtačce. Měla by vzniknout tekutá homogenní hmota.

Lití nivelační stěrky na podlahu.
Lití nivelační stěrky na podlahu.

Stěrku lijte kolmo na podlahu v řadách vedle sebe rychle, ať vám nezatuhne

Stěrku můžete aplikovat ve více vrstvách. První slouží pro zalití jemných nerovností podlahy, další vrstva pak už na jemné vyrovnání celé plochy. Více vrstev se používá i v případech, kdy potřebujete docílit větší celkové tloušťky stěrky.

Namíchanou stěrku lijte kolmo na podlahu, během lití se posouvejte dál. Postupujte v řadách, které na sebe navazují a hezky se stékají. Pro jejich lepší propojení použijte zubaté hladítko. Tím také stěrku případně rozetřete, aby byla v rovině podle předem vyznačených nivelačních značek.

Práce se zubatým hladítkem.
Jednotlivé řady nalité stěrky můžete spojit zubatým hladítkem.

Po nalití dvou řad je vždy projeďte ježkovým odvzdušňovacím válečkem. Proč jen dvě poslední řady? Protože ty předchozí už mezitím stihly trochu zatuhnout. Zhruba za půl hodiny už se stěrkou nelze nijak manipulovat.

Chraňte nalitou nivelační stěrku před silným průvanem, teplotními šoky i přímým slunečním žárem.

Po zaschnutí můžete stejným způsobem nalít finální vrstvu stěrky, pokud vám tedy nestačí jedna. Opět se řiďte návodem ke konkrétní stěrce.

Odvzdušňování nalité stěrky válečkem.
Odvzdušňování nalité stěrky válečkem.

Pokládka krytiny až zítra

Po stěrce se dá chodit asi za 24 hodin, záleží na teplotě prostředí. Po změření vlhkosti podlahy pak na ni můžete pokládat podlahovou krytinu.

Nevíte, jak na to? Pozvěte si podlaháře.

Tuhnoucí nivelační stěrka.
Tuhnoucí nivelační stěrka, chodit po ní můžete zhruba za 24 hodin.

Čtěte také:

Objevte i další zajímavosti na podlahovém blogu.