Jak odstranit starou plovoucí podlahu.

Jak odstranit starou plovoucí podlahu nebo linoleum?

Rekonstruujete podlahu? Nejprve je potřeba odstranit tu starou. Jak ji demontovat? Zjistěte, jak odstranit plovoucí podlahu nebo linoleum či PVC z betonového podkladu i kam odvést staré podlahové krytiny, suť a škváru.

Jak odstranit plovoucí podlahu při rekonstrukci podlahy?

Postup demontáže se liší tím, zda máte plovoucí podlahu k podkladu přilepenou či ne.

a) Zámková plovoucí podlaha nelepená

1) Pomocí malého páčidla nejprve odstraňte podlahové lišty u stěn. Opatrně, aby nedošlo k poškození stěny.

2) Odkud začít s rozebráním podlahy? Podívejte se na dlouhé okraje dílců u stěny – poslední deska, kterou končila pokládka, má odkrytou drážku. Zde začněte.

3) Zasuňte páčidlo za dílec a zatáhněte směrem nahoru. Jednotlivé desky by měly vyskočit z drážky.

4) Stejným způsobem odstraňte celou první řadu dílců u stěny.

5) Pokračujte druhou řadou, nyní už bez páčidla. První desku v druhé řadě zatáhněte směrem ke stěně. Dílec vyklouzne z drážky a vy jej snadno vytáhnete.

6) Krok 5 opakujte, dokud neodstraníte celou podlahu.

Jak odstranit starou dřevěnou podlahu.

b) Plovoucí podlaha lepená

1) Máte-li jednotlivé dílce plovoucí podlahy slepené lepidlem, postupujte podle 1.–3. kroku v návodu výše. Potom, co zatáhnete páčidlem za první dílec, dílce v řadě se nevycvaknou, ale zlomí se buď ve spoji nebo uprostřed.

2) Změřte tloušťku první odstraněné desky a nastavte ruční cirkulárku na tuto hloubku řezu.

3) Ruční cirkulárkou rozřežte celou plovoucí podlahu ve spojích.

4) Části podlahy u zdi, kam se s cirkulárkou nedostanete, vytrhněte pomocí páčidla.

Chcete plovoucí podlahu znovu použít?

Zámky u použité podlahy už nebudou tak dobře držet jako u nové. Chcete-li plovoucí podlahu použít znovu, pak dávejte při demontáži pozor, zámky nesmíte ulomit. Lepená podlaha se už znovu použít nedá, demontáží se zničí.

Jak odstranit linoleum nebo PVC podlahu z betonové podlahy?

Jak odstranit staré linoleum nebo PVC podlahu.

1) Pokud je PVC podlaha nebo linoleum v roli plošně nalepené na betonu, nejprve krytinu nařežte na menší 30 cmm pásy, buď ostrým odlamovacím nožem nebo speciálním nožem se zahnutou čepelí pro řezání podlahovin.

2) Aby bylo linoleum ohebnější a lepidlo vespod změklo, nahřejte jej horkovzdušnou pistolí.

3) Jednotlivé pásy linolea začněte od podkladu odtrhávat. Nahřívejte a odtrhávejte postupně kus po kuse. Hrany krytiny si přizvedněte 10cm špachtlí.

Pokud se vám nedaří krytinu utrhnout ručně, využijte strhávačku podlahových krytin, kterou si zapůjčíte ve specializované půjčovně nářadí.

Máte-li linoleum nebo PVC nalepené na dřevěné podlaze, počítejte s tím, že dřevěný povrch při demontáži poškodíte.

Jak odstranit zbytky starého lepidla?

Jak odstranit lepidlo zpod podlahy.

Zbytky starého lepidla oškrábejte špachtlí. Aby lepidlo změklo a šlo lépe odstranit, nahřejte jej horkovzdušnou pistolí. Je-li podklad z betonu, vyzkoušejte na lepidlo nalít horkou vodu a nechat pár minut působit. Vodu použijte jen v případě, je-li podklad z betonu, nikoliv dřevěný.

Tip: Existuje Odstraňovač lepidla na podlahy, který je ideální pro odstranění lepidla na linolea, PVC nebo parket. S ním vám to půjde třeba lépe.

Kam odvézt staré podlahové krytiny, suť a škváru?

Při rekonstrukci nebo během opravy podlahy vznikne spousta odpadu. Podlahové krytiny jako jsou PVC, linolea, koberce vyhoďte do objemného odpadu v nejbližším sběrném dvoře.

Pro odvoz stavební suti si objednejte firmu nebo suť odvezte do sběrného dvora, kde se dále třídí a využije.

A co renovace parket – co se starou škvárou zpod podlahy? Rovněž je třeba ji odvézt do sběrného dvoru. Raději se vyvarujte jejímu dalšímu využití třeba na zahradě či okolo domu, stará škvára totiž může obsahovat vyšší množství radonu. Pokud přeji jen zvažujete její další využití, nechte si zpracovat rozbor vzorku škváry od Státního ústavu radiační ochrany nebo změřit koncentraci radonu v bytě.

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.