Přírodní linoleum.

Přírodní linoleum – z čeho se vyrábí a jaké má výhody?

Lidé chtějí čím dál více žít v souladu s přírodou a záleží jim na tom, jakými materiály se obklopují ve svých domovech. Přejete si novou podlahu z přírodních materiálů? Linoleum je 100% naturální produkt. Zjistěte, kolik stojí, z čeho se vyrábí, čím se liší od PVC, jaké jsou jeho výhody nebo jak přírodní linoleum udržovat.

Historie linolea

Linoleum poprvé vyrobil Elijah Galloway v roce 1844. V roce 1860 Frederick Walton použil jako pojivo namísto kaučuku lněný olej a borovicovou pryskyřici, které se využívají dodnes.

Z čeho se přírodní linoleum vyrábí

Linoleum výrobci produkují z přírodních obnovitelných materiálů – lněného oleje, borovicové pryskyřice, dřevité nebo korkové moučky, vápence a barevných pigmentů. Hotovou směs zahřejí a za pomoci vysokého tlaku nalisují na jutovou textilii.

Linoleum, lino, PVC – co je správně?

Přírodní linoleum v kuchyni.

V dobách minulého režimu si mnoho lidí pořizovalo do domácnosti PVC podlahu, která se nazývala také jako „lino“. Proto dnes lidé často chybně označují linoleum termínem „lino“. Linoleum však není PVC ani lino.

Linoleum je silnější, měkčí, je z přírodních materiálů a nezatěžuje životní prostředí. Naproti tomu „lino“, neboli PVC (polyvinylchlorid), je syntetického původu. Navíc, moderní PVC podlahy jsou dnes kvalitativně na jiné úrovni než podlahy před mnoha lety.

Výhody přírodního linolea

  • Je příjemné a teplé na dotek.
  • Linoleum je pružné, dobře izoluje teplo a tlumí kročejový hluk.
  • Je odolné proti nárazu oděru.
  • Má výborné protiskluzové vlastnosti.
  • Linoleum je stálobarevné.
  • Má skvělé antistatické a antibakteriální vlastnosti. V místnosti s linoleem nedochází k víření prachu a rozmnožování mikroorganismů.
  • Můžete jej položit na podlahové topení.

Kam se linoleum hodí a kam ne?

Marmoleum ve škole.

Linoleum je nenáročná podlahová krytina. Hodí se do domácností, do komerčních a veřejných prostor. Je vhodná do prostor s vysokými hygienickými požadavky, jako jsou školky, školy, zdravotnická zařízení nebo fitness centra. Máte doma alergika či astmatika? Pak si linoleum pořiďte.

Přírodní linoleum není vhodné do vlhkých prostor – koupelen a kuchyní, ani třeba na terasu.

Jak poznat přírodní linoleum od PVC

Jak poznáte PVC od přírodního linolea? Jednoduše. Linoleum je probarvené do hloubky. Vrchní barevná vrstva nemá tedy jen pár desetin milimetru jako PVC. Barevnost linolea je stejná v celé tloušťce. Když se na strukturu linolea podíváte z boku, snadno to uvidíte. Ale i linolea mohou mít více vrstev, hlavně linoleum formátované na lamely nebo jiné tvary.

Cena linolea – kolik stojí?

Ceny linolea začínají na 700 Kč za m2, záleží na značce, barevnosti i dalších parametrech.

Marmoleum – přírodní linoleum

Přírodní linoleum – marmoleum vzory.

Přírodní linolea vyrábí například firma Forbo, Meister, Tilo, Tarkett, Armstrong. Značka Forbo nabízí linoleum pod obchodní značkou Marmoleum®, o kterém je zmínka v další části článku.

Jaký má přírodní linoleum vzhled a který způsob pokládky použít?

Linoleum bývá nejčastěji jednobarevné, s mramorovým vzorem nebo ve vzoru přírodního kamene. Na trhu najdete linoleum v jemných odstínech od světlé po tmavou a zároveň v sytých a barevných barvách.

Existují varianty v roli k lepení, v podlahových dílcích, jež někdo nazývá „linoleum puzzle“, ale i linoleum jako plovoucí podlaha se zámkovým spojem.

Linoleum v roli je lepte celoplošně na čistý a rovný podklad. U variance v podlahových dílců, například u Marmolea Modular, můžete dílce v různých vzorech či barvách kombinovat mezi sebou a vytvořit tak originální vzhled podlahy.

Přírodní linoleum – marmoleum Modular Forbo.

Plovoucí zámkové provedení přírodního linolea Marmoleum Click výrobce zhotovuje buď v lamelách nebo čtvercích, které opatřuje středovou voděodolnou HDF deskou a spodní vrstvou z korkové dýhy.

Jak o linoleum pečovat

Údržba je snadná. Podlahu z linolea čistěte nejlépe na sucho, protože voda podporuje růst bakterií. Linoleum pouze zameťte nebo vysajte. Pro vlhké čištění použijte vyždímaný mop v obyčejné vodě. Vyhněte se odmasťujícím čisticím přípravkům. Přípravky by měly být pH neutrální, jako například Forbo Monel floorcare.

Oživte interiér přírodní podlahovou krytinou z linolea.

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.