čištění podlah praha

Čištění podlah. Praktické rady do domácnosti

Nová (ale i starší) podlaha si zaslouží důkladnou, a především vhodnou péči. Chcete-li, aby dlouho vydržela v perfektním stavu, nestačí ji pouze jednou či dvakrát týdně vyluxovat a setřít „jarovou vodou“. Každý povrch vyžaduje speciální typ ošetření. A my vám teď prozradíme, jak vyzrát na vaši půdu pod nohama.

Než se po ní rozběhnete – čištění podlah po instalaci

O každou novou podlahu je třeba pečovat ještě dříve, než se na ni poprvé postavíte. Prvotní čištění a ošetření po pokládce by měla provádět odborná firma, která se o její položení postarala. Je potřeba odstranit výrobní a montážní nečistoty a připravit podlahu na provoz.

K takovému ošetření se používají speciální produkty s vyváženým obsahem rozpouštědel a dalších pomocných látek (polymerové disperze, vodou ředitelné polymery či mýdla).

Jde především o vytvoření ochranného filmu, který povrch podlahy uzavře a tím zamezí vniknutí nežádoucí vlhkosti a nečistot. Ochranný film zároveň usnadňuje běžné čištění podlah při následném provozu.

Běžná každodenní údržba podlahy

V ideálním případě vás výrobce, případně dodavatel podlahy, informuje o nejvhodnějším způsobu jejího čištění a údržby, včetně odstraňování odolných skvrn. Správnou péčí o podlahovou krytinu prodloužíte její životnost i perfektní vzhled. Při použití nevhodného, či příliš agresivního přípravku by mohlo dojít ke znehodnocení ochranných vrstev a narušení povrchu podlahy, což jistě není žádoucí. Vždy se proto ujistěte, že používáte vhodný čisticí prostředek.

Wikipedia: Gustave Caillebotte, Les raboteurs de parquet (The Floor Scrapers), 1875

gustave caillebotte the floor scrapers

A nyní už se pojďme podívat na jednotlivé typy podlahovin:

Dřevěné podlahy a parkety

Životnost a vzhled dřevěné podlahy velkou měrou ovlivňuje pokojové klima. To by mělo mít v ideálním případě teplotu 20 – 22°C a relativní vlhkost vzduchu 50 – 60 %. Při vlhkosti pod 40 % se mohou tvořit spáry, v opačném případě může dojít až k deformaci parket.

Před čištěním dřevěných podlah musíme v první řadě rozlišovat, zda se jedná o povrch lakovaný, nebo upravený voskovaným olejem.

Lakované parkety lze zbavovat nečistot vysavačem, smetákem či bavlněným froté mopem. Při mokrém vytírání je potřeba důkladně vyždímat hadr či mop, aby byl spíše vlhký než mokrý. Příliš mnoho vlhkosti může způsobit poškození povrchu podlahy (bobtnání dřeva). Rozhodně nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a drátěnky, které nejsou určené pro úklid dřevěných podlah.

Na pravidelné čištění doporučujeme přípravky Dr. Schutze: CC-Péči o parkety, CC-Lesk na parkety pro hedvábně lesklý ochranný film a vysoký lesk a CC-Mat na parkety lakované matným lakem. CC-Elatex je univerzální odstraňovač odolných skvrn od gumových podpatků a jiných předmětů.

Rychlé a bezproblémové čištění zajistí CC-Sprühmax pro parkety a korek – sprejový čistič šetrný k životnímu prostředí. Vyčistí vaši podlahu beze šmouh a hygienicky.

Olejované a voskované dřevo čistěte, vždy když je to možné, pouze suchým způsobem – smetákem, vysavačem. Ulpělé nečistoty setřete vlhkým a dobře vyždímaným bavlněným hadrem/mopem namočeným do čisté vlažné vody (můžete ji smíchat s 1 % voskového oleje). Používejte doporučené množství oleje, jiné dávkování může paradoxně vést k nadměrnému špinění podlahy.

Odolné skvrny doporučujeme odstraňovat teplou vodou s jemným čisticím prostředkem bez obsahu čpavku. Ideální je mazlavé mýdlo.

CC-Mýdlo na dřevo od Dr. Schutze je vyrobeno na přírodní bázi, šetrně čistí a ošetřuje olejované a voskované dřevěné podlahy. Pro hedvábný lesk doporučujeme CC-Péči o voskované podlahy. Odolné skvrny zmizí po použití CC-Intenzivního čističe na dřevo a korek.

Mopy z mikrovláken nejsou příliš vhodné pro údržbu dřevěných podlah, jelikož postupně obrušují povrch podlahy.

Laminátové podlahy

Chcete-li udržet svou laminátovou podlahu v dobré kondici, snažte se předcházet jejímu znečištění – minimálně zajistěte čistící zóny před vstupními dveřmi, aby se kamínky, písek a jiné hrubé nečistoty nedostaly do přímého kontaktu s laminátem. Pravidelně podlahu vysávejte nebo na sucho zametejte. Stejně jako u dřevěných podlah, není vhodné laminát příliš namáčet.

K vlhkému čištění by mělo docházet pouze při silném znečištění. Hadr či mop vždy pouze lehce navlhčete a stírejte podélně po podlahových lamelách. Podlahu nechte důkladně vyschnout. Z čisticích prostředků pro rychlé a snadné čištění můžeme doporučit sprej CC-Sprühmax pro parkety, korek a laminát.

Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, podlahové vosky, prostředky s abrazivními částicemi či politury. Velmi odolné skvrny se dají vyčistit malým množstvím lihu, benzinu nebo acetonu.

Vinylové podlahy – PVC

Výhodou vinylových podlah je ochranná vrstva PU laku, která je chrání před vnikáním nečistot. Avšak i u nich je vhodné předcházet znečištění pomocí čisticích zón a rohoží.

Pokud to míra znečištění umožňuje, vyčistěte podlahu pouze na sucho – vysavačem, smetákem, případně ji zbavte prachu lehce navlhčeným mopem. Při větším množství špíny a nečistot použijte speciální prostředek na PVC a vinylové podlahy s PU ochrannou vrstvou (CC-PU-čistič) v přesně určeném poměru s vodou (1:200).

To samé platí i při použití lešticích přípravků, které se používají pro oživení barvy a vzhledu podlahy (CC-Lesk-3000PU, CC-Mat-3000PU). Na odolné skvrny použijte CC-Elatex od Dr. Schutze.

Kromě ručního čištění je možné, zvláště ve velkých objektech, využít strojní čištění a leštění. Po nanesení leštícího přípravku zůstane na povrchu podlahy odolný ochranný film, který oddaluje nové znečištění.

Marmoleum – Linoleum 

Běžné každodenní čištění Marmolea je ideální provádět vysavačem a suchým mopem s prachovými utěrkami. Je to snadné, hygienické a ekonomické řešení. A navíc nedochází k růstu bakterií – voda podporuje jejich šíření. Pro vlhké čištění výrobce Marmolea Forbo doporučuje vytírání mopem s Ph neutrálním prostředkem Monel floorcare v poměru s vodou 50 ml na 10 l. Vyvarujte se většímu množství vody a podlaha z Marmolea se vám odvděčí svou dlouhověkostí.

Skvrny odstraňujte okamžitě po jejich vzniku. Začněte hadříkem navlhčeným vodou, pokud skvrna nezmizí, použijte neředěný přípravek Monel. K rozpouštědlům přistupte až v nejnutnějším případě, ideálně po konzultaci s odbornou firmou.

Instalace Marmolea v časosběru (Amerika)

Korková podlaha

Stejně jako dřevo, ani korek nesnese velké množství vody. Jejím působením by se mohl zvlnit a zvedat. Proto je vhodné prach a nečistoty nejprve na sucho vysát vysavačem a následně korkovou podlahu setřít lehce navlhčeným mopem z mikrovlákna. Mop stačí postříkat rozprašovačem, ve kterém budete mít naředěný roztok vody a Ph neutrálního čistícího přípravku s ošetřujícími vlastnostmi. Čas od času podlahu setřete čistou vodou, aby došlo k odstranění usazenin chemikálií.

Na odstranění silného znečištění a vosků použijte šetrný, ale důkladný CC-Intenzivní čistič na dřevo a korek. Tvrdošíjné skvrny a rýhy od podpatků odstraníte přípravkem CC-Elatex.

Nikdy nepoužívejte přípravky na mytí nádobí!

Bambusová podlaha

Pro čištění bambusových podlah platí v podstatě to samé, co jsme na začátku článku doporučovali u podlah dřevěných. Je to logické, když i bambus je rostlinného původu (dřevnatá tráva). Prach a nečistoty vysávejte vysavačem s kartáčovým nástavcem nebo na sucho zametejte. Při vytírání je potřeba bavlněný mop či hadr řádně vyždímat, aby se podlaha příliš nenamočila. Do teplé vody můžete přidat neagresivní saponát určený na čištění tvrdých dřevěných podlah.


Nikdy na čištění podlahy nepoužívejte přípravky s brusnými částicemi, ani vosk.

Odteď už při čištění podlahy nešlápnete vedle

Pokud jste dodnes na vytírání a čištění podlah používali běžný prostředek na mytí nádobí, stejně jako to dělá mnoho nepoučených domácností, jistě s tím hned přestanete. Nová podlaha bývá většinou velkou investicí, kterou je třeba si hýčkat. Pokud máte větší prostory pak je výhodné použít stroje na čištění podlah. Pravděpodobně nechcete absolvovat vystěhování nábytku z místností, pokládku nových podlah a opětovné stěhování nábytku každý druhý či třetí rok. Záleží jen na vás a vaší péči, jak dlouho zůstane vaše podlaha jako nová