7 výhod laminátových podlah.

7 výhod laminátové podlahy. Má lamino i nevýhody?

Laminátové plovoucí podlahy patří mezi nejčastěji pokládané typy podlahových krytin. Jedním z důvodů je skvělý poměr kvality a ceny. Do jakých prostor se laminátová plovoucí podlaha hodí a kam raději ne? Na co si dát pozor při jejím používání a údržbě? Zjistěte, jaké má „laminát“ výhody, ale také nevýhody.

První laminátové podlahy kdysi nebyly příliš hezké. Technologie výroby tehdy ještě nebyla tak dokonalá jako dnes. Současné laminátové podlahy už na první pohled ani nerozeznáte od dřeva. Na výběr máte k dispozici velice pěkné dekory s imitací dřeva i jiných materiálů. „Lamino“ může mít také protiskluznou úpravu.

Různé dekory laminátové podlahy.
Různé dekory laminátové podlahy.

Například kartáčované struktury dřevěných palubek i keramický vzhled kamenných dekorů laminátových podlah rodinné firmy Egger se líbí skoro každému.

Nosným základem lamina bývá dřevěná nosná deska HDF s vysokou zátěží, MDF se střední zátěží nebo dřevovláknitá deska s fenolovou pryskyřicí. Na základovou desku se aplikuje protitahová vrstva, která stabilizuje tvar lamel. Na ní se nachází dezénová nášlapná vrstva z potištěného papíru, který dává podlaze její jedinečnou podobu.

Nevýhody lamina – existují nějaké?

Mají však laminátové podlahy nějaké nevýhody? Jistě ano, žádná podlaha není dokonalá.

Laminátové podlahy jsou studenější a tvrdší než dřevo, koberec či vinyl. Bývají také hlučnější, což můžete zčásti eliminovat pokládkou na vhodnou odhlučňovací podložku.

Lamino je sice docela odolné, ale když vám na podlahu spadne těžké kladivo, zřejmě to mít následek bude. Laminátovou podlahu není možné obrousit a znovu natřít. V případě havárie tak musíte podlahu rozebrat a poškozený dílec vyměnit. Avšak výhody lamina nad nevýhodami převažují.

Dekor laminátové podlahy.
Laminátová podlaha může mít mnoho barev a dekorů.

7 výhod laminátových plovoucích podlah

1) Výborný poměr kvality a ceny

Velkou výhodou laminátové plovoucí podlahy je dobrý poměr kvality a ceny. Lamino patří k levnějším typům podlah, přitom může vypadat podobně jako třeba vinylová nebo dřevěná podlaha.

2) Rychlá pokládka laminátové podlahy

Laminátové plovoucí podlahy, jak už z označení vyplývá, na podkladu „plavou“. Samozřejmě se nijak nehýbou a drží na místě. Ale nemusíte je k podkladu lepit. Lamino pokládáte postupně po řadách z dílců, které do sebe zaklapáváte. Pokládka je díky tomu rychlá. 

Pokládka laminátové podlahy.
Pokládka laminátové podlahy je poměrně rychlá.

3) Dlouhá životnost lamina

Pokud budete laminátovou podlahu užívat šetrně a nebruslit na ní nebo neskákat v běžeckých tretrách, vydrží vám dlouhé roky. Výhodovou laminátové podlahy je, že má oproti přírodním materiálům i po letech stále stejnou barvu, odolává skvrnám a oděru.

4) Laminátová podlaha je antistatická a antialergická

K tomu není moc co dodat. Lamino je díky svému složení antistatické, vhodné i pro alergiky. Jedná se o umělý materiál, který žádným breberkám nechutná.

5) Snadná údržba laminátové podlahy

Laminátovou plovoucí podlahu stačí zamést, vysát vysavačem. Dobře na ní bude pracovat i robotický automatický vysavač. Pro údržbu zavlhka je lepší lamino pouze jemně postříkat sprejovým rozprašovačem a pak setřít mopem. Anebo to za vás zvládne podlahový robo uklízeč.

Úklid laminátové podlahy.
Laminátovou podlahu stačí během úklidu vysát vysavačem nebo jemně vytřít.

6) Laminát je vhodný i na podlahové vytápění

Podlaha z lamina není příliš silná a dobře vede teplo. Dobře se proto hodí na teplovodní i elektrické podlahové vytápění.

7) Pěkné moderní dekory i se strukturou

Současné laminátové podlahy mohou mít dekor dřeva, a to i včetně struktury. Možná se vám víc zalíbí dekor kamenné dlažby, který jako kamenná podlaha opravdu vypadá. Můžete si vybrat i protiskluzný povrch laminátové podlahy.

Nabídka laminátové podlahy.
Laminátové podlahy – vyberte si.

Kam se laminátová podlaha hodí a kam ne?

Každá podlahová krytina má svá omezení. Stejně tak laminátová. Hodí se do obytných i kancelářských prostor, ale už méně do koupelny či vlhké kuchyně.

Dílce laminátové podlahy.
Plovoucí laminátová podlaha se při pokládce skládá z dílců se zámky.

Pokud totiž na lamino něco vyteče a podlahu hned neotřete dosucha, může se vlhkost dostat mezi spáry a dále až k nosnému materiálu podlahy, ve kterém bývá obsažené dřevo. A jak jistě víte, dřevo může účinkem zvýšené vlhkosti nabobtnat nebo se zkroutit.

Z toho důvodu se laminátová plovoucí podlaha do prostor se zvýšenou vlhkostí nehodí. Ale existuje i laminátová podlaha, která je vlhku více odolná.

5×  odolnější laminátová podlaha Egger Aqua+ do kuchyně i chodby

Podlahové lamely laminátové plovoucí podlahy Egger Aqua+ jsou i 5× odolnější vlhku než běžné plovoucí laminátové podlahy. Obsahují navíc technologii Silenzio®, která tlumí kročejový hluk. Můžete je použít i v kuchyni nebo například na chodbě.

Laminátová podlaha v moderním interiéru.
Dekor dřeva laminátové podlahy v moderním interiéru.

Plánujete si pořídit lamino? Přijďte si vybrat do vzorkovny podlah.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.