Sníte o voňavé dřevěné podlaze, která vdechne vaší domácnosti kouzlo nedotčené přírody? Chcete, aby vaše dřevěná podlaha stále vypadala jako ze žurnálu, jemně se leskla a tiše vás doprovázela na každém kroku? Pečujte o ní. My vám poradíme, jak.
Péče o dřevěné podlahy
Zapomeňte na doby, kdy byly dřevěné podlahy citlivé a náročné na údržbu. Díky novým technologiím výroby, inovativním povrchovým úpravám, moderním lakům a olejům je dnes všechno jinak. Péče o dřevěné podlahy je snazší a méně náročná jak časově, tak finančně. I přesto je ale důležité držet se několika základních zásad při čištění a údržbě dřevěných podlah. A jednou za 5-15 let můžete svou dřevěnou podlahu kompletně zrenovovat.
Jak pečovat o dřevěné podlahy
- Čím méně vody, tím lépe – Základem péče o dřevěné podlahy je zametání a vysávání. Přidáte-li k tomu 1× až 2× týdně vytírání dobře vyždímaným hadrem nebo mopem, nemusíte se ničeho bát. Vyvarujte se nadměrného množství vody. Při dlouhodobém působení může způsobit promáčení a nabobtnání podlahy, vznik nerovností a také plísní pod podlahovými prkny. Neradi byste se také jistě setkali s nežádoucími skvrnami a černajícími spárami mezi jednotlivými lamelami.
- Žádné přípravky na nádobí – Oblíbený nešvar českých hospodyněk a hospodářů je vytírání podlah za pomoci univerzálních čisticích přípravků na nádobí. Ty jsou nevhodné především kvůli jejich agresivnímu působení a odmašťovacím účinkům. Dřevěné podlahy nadměrně vysušují a ničí ochrannou povrchovou vrstvu (olej, lak). Používejte pouze přípravky vhodné pro dřevěné podlahy, případně PH neutrální prostředky.
- Pozor na náčiní – K čištění dřevěných podlah rozhodně nepoužívejte žádné kartáče, ani drátěnky. Hrozí trvalé poškození (poškrábání) podlahy. Raději sáhněte po utěrkách z mikrovláken, které mají jemnou strukturu, ale snadno si poradí i s odolnějšími nečistotami. Dále můžete vyzkoušet různé polyesterové a polyamidové utěrky, které se dobře ždímají a poslouží lépe než zmíněné drátěnky.
- Na nožky, podložky – Chcete-li zabránit mechanickému poškození dřevěných podlah, opatřete hrany a nohy nábytku filcovými podložkami/polštářky. Tím se vyhnete nežádoucím otlakům.
- Kvalitní povrchová úprava ochrání zdraví a pozdvihne krásu dřevěných podlah – To se lehko řekne. Ale jakou vybrat? Odpověď naleznete níže. Dřevěné podlahy lze lakovat, olejovat, impregnovat, voskovat ba dokonce i přibarvovat! Dnes se budeme věnovat dvěma základním povrchovým úpravám – lakování a olejování dřevěných podlah.
Olej vs. Lak
Druh povrchové úpravy bychom měli přizpůsobit nejen našim požadavkům na vzhled dřevěné podlahy, ale i s přihlédnutím k míře jejího zatížení. Dříve se automaticky přistupovalo k lakování dřevěných podlah, olejová úprava povrchu byla spíše výjimkou. Dnes, kdy je nabídka kvalitních olejů více než široká, zákazníci upřednostňují tuto variantu, a to i v namáhaných komerčních prostorách. Mnohdy lze olejovanou podlahu srovnávat s podlahou, na které byl použit vysoce zátěžový lak.
Estetika na prvním místě
Nejviditelnější rozdíl mezi lakem a olejem je jasný. Vzhled podlahy. Laky nabízí povrch matný, polomatný nebo lesklý. Nic mezi tím. Když se ale podíváte na olejované podlahy, uvidíte ty jemné nuance a odlišnosti mezi jednotlivými druhy olejů. Od naprosto matných, přes hedvábně lesklé až po podlahy, které se pyšní vysokým leskem.
Lak vytvoří na dřevěné podlaze jednolitý film, který je sice odolný a zvyšuje nášlapnou vrstvu, ale dřevo s ním ztrácí na své přirozenosti. Kdežto olejované podlahy si zanechávají svou syrovou tvář s otevřenými póry, žilkováním a jemnými nerovnostmi, prostě tak, jak se na nich podepsala příroda. Dřevo ošetřené olejem může dýchat, regulovat svou vlhkost, ale zároveň je v bezpečí před poškozením.
Výhody olejovaných podlah
- přirozený vzhled dřeva
- na dotek i pohled působí měkce a pohodlně
- barevná stálost i při působení UV záření
- dřevo je zároveň impregnované
- z otevřených pórů může unikat přebytečná vlhkost
- olej prostupuje i do hlubších vrstev dřeva, kde ho může lépe chránit
- zakryje jemné oděrky a škrábance (např. památky po židlích a podpatcích)
- snadná údržba
- dlouhá životnost a možnost opakovaných renovací broušením
- široká nabídka barevných odstínů, ale i bezbarvých olejů
- lze provádět lokální opravy
- jsou vhodné i pro podlahové vytápění (nehrozí popraskání jako u laku)
Přírodní oleje jsou téměř bez vůně či zápachu. Nanáší se pomocí štětce, mohérového válečku s krátkým chlupem nebo lešticího stroje. Tkaninou bez smyček snadno odstraníte přebytek oleje z povrchu podlahy. Délka vytvrzení olejového nátěru je závislá na druhu použitého oleje.
Jak na olejování dřevěných podlah
K opětovnému olejování/renovaci dřevěných podlah se obvykle přistupuje v časovém horizontu 5 až 15 let. V závislosti na míře jejího namáhání a opotřebení. Postup možná nepatří k nejjednodušším, ale když víte, na koho se obrátit, tak se není čeho bát.
- Základem je důkladná příprava. Po ruce byste měli mít gumovou nebo nerezovou stěrku, mohérový váleček, štětec, kousek navlhčené látky bez smyček, ochranné rukavice a brýle, omyvatelnou obuv. Podlahu zbavte veškerých nečistot, prachu, mastnoty a zbytků mýdlových saponátů.
- Vybruste podlahu dohladka (brusným papírem č. 120 – 150) až na samotné dřevo.
- Pečlivě vysajte povrch a všechna místa, kde by se mohl prach držet. Podlahu vytřete vlhkým hadrem a čistou vodou.
- Pokud chcete zatmelit spáry, použijte vybroušený prach (ideálně z předchozí renovace), smíchejte ho s tmelem a mezery vyplňte.
- Připravte v místnosti ideální podmínky pro nanášení oleje – teplota 18 – 25 °C a zamezení přímého svitu slunečních paprsků.
- Před nanášením oleje zamíchejte obsah plechovky. Nejdřív naneste malé množství oleje na kousek podlahy, kde zjistíte ideální stupeň sání dřeva. Počet nátěrů závisí na nasákavosti konkrétní dřevěné podlahy (dřevo musí být olejem dokonale nasycené).
- Olej nanášejte systematicky a práci nepřerušujte (plochy nad 30 m2 olejujte po úsecích). Pro aplikaci oleje je ideální mohérový váleček s krátkým vlasem. Podél stěn a v rozích si pomozte štětečkem. Po nanesení první vrstvy vyčkejte 15 až 20 minut až dřevo nasákne olej. Pokud není podlaha stále dokonale nasycená nebo se objevují suchá místa, aplikaci opakujte. Snažte se nikde nenechávat kaluže, po zaschnutí by z nich byla lesklá místa, které by bylo potřeba znovu přebrousit. Přebytečný olej po 20 minutách odstraňte navlhčenou látkou.
- Po nanesení finální vrstvy oleje nechte podlahu důkladně zaschnout (alespoň 16 hodin).
Pozn. U podlah z jasanu, dubu a merbau většinou stačí jedna vrstva oleje, více nasákavé dřeviny (javor, buk) potřebují alespoň dva nátěry.
Péče o dřevěnou podlahu se vám tisíckrát vrátí
Pokud se budete o svou dřevěnou podlahu dobře starat, věřte, že bude doprovázet na cestě životem nejen vás, ale i vaše vnoučata. Odvděčí se vám nejen svou trvanlivostí, ale i krásou.
Že ještě nemáte dřevěnou podlahu? Tak to hned napravte a vyberte si z naší široké nabídky dřevěných podlah tu pravou pro vás.