vybirame drevenou podlahu

Vybíráme novou dřevěnou podlahu. Jaké jsou?

Dřevěné podlahy jsou tradičně jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Jedinečný vzhled, příjemně teplý povrch a výborná odolnost – to je jen zlomek všech kladných vlastností, kterými se mohou dřevěné podlahy pochlubit. Chcete-li pro svou rodinu vytvořit útulný domov, vsaďte na staletími prověřený přírodní materiál, který vás nikdy nezklame.

Kousek přírody u vás doma

Investice do dřevěné podlahy nebudete nikdy litovat. Ihned si zamilujete její přirozenost, jedinečnou vůni i exkluzivní vzhled. Nemluvě o úžasných funkčních vlastnostech a výdrži. Kupte si svou dřevěnou podlahu ještě dnes a spolehněte se, že po ní budou běhat i vaše pravnoučata.

Vybírat můžete hned z několika různých typů. Mezi nejoblíbenější patří třívrstvé podlahy, které vynikají zejména svojí stabilitou, dvouvrstvé podlahy (dřevěné parkety) a samozřejmě masivní dřevěné podlahy.

Jednotlivé druhy dřevěných podlah a jejich vlastnosti

→ Masivní podlahy ←

Vysoká kvalita, dlouhá životnost, skutečný přírodní vzhled, každé prkno je vyrobené z jednoho kusu dřeva, možnost opakovaně podlahu renovovat, to je to, proč masivní podlahy patří ke špičce mezi všemi podlahovými krytinami. Lidé používají masivní dřevěnou podlahu již několik set let a vědí proč. Mezi nejoblíbenější dřeviny patří dub a buk.

Masivní podlahy se celoplošně lepí k podkladu, povrch se ošetřuje lakem, nebo olejem. Jak jsme již zmínili, je možné je opakovaně brousit a znovu lakovat, aby byly stále jako nové. Doporučujeme renovaci provádět pravidelně každých osm let. Na co si musíte dát pozor, to je okolní ovzduší, které může ovlivnit zdraví podlahy. V ideálním případě by vlhkost vzduchu měla dosahovat 40 až 60 % a teplota by se měla pohybovat mezi 18 a 22° C. Jinak hrozí poškození dřevěné podlahy (seschnutí, nabobtnání, popraskání).

V naší nabídce pro vás máme masivní podlahy v široké škále tlouštěk a šířek, a s různými typy povrchových úprav (broušení, kartáčování, katrování, s postaršeným vzhledem, ruční opracování, lakované, olejované atd.). Například český výrobce masivních podlah Esco nabízí několik stupňů rustikálního vzhledu. Můžete si tak vybrat naprosto hladkou podlahu, nebo velmi přirozenou (rustikální) se suky a dalšími “nedokonalostmi”.

Dvouvrstvé podlahy ←

Chcete-li krásnou dřevěnou podlahu se skvělými užitnými vlastnostmi za rozumnou cenu, pak jsou pro vás dvouvrstvé dřevěné parkety volbou číslo jedna. Tyto podlahy jsou vhodné k pokládce na podlahové topení díky své nízké konstrukční výšce, která zaručuje nízký tepelný odpor. Dvouvrstvé podlahy jsou vhodné do menších soukromých prostor i do komerčních objektů.

Skládají se z nášlapné vrstvy z ušlechtilého dřeva, která je nalisovaná na spodní protitahovou vrstvu (většinou z březového dřeva). Toto složení zaručuje unikátní rozměrovou stálost. Vzhledem k větší prostupnosti tepla jsou tyto podlahy určené výhradně k celoplošnému lepení. Elastické lepidlo navíc snižuje hlučnost podlahy, takže pokud máte děti, neměli byste váhat.

drevena podlaha dvouvrstva Esco Chateau Prirodni seda

Třívrstvé podlahy ←

I třívrstvé dřevěné podlahy jsou vhodné ke kombinaci s podlahovým vytápěním. První vrstvu tvoří, stejně jako u dvouvrstvých podlah, dřevěná protitažná vrstva, uprostřed je smrková, nebo kaučuková nosná deska a na povrchu opět cca 4 mm silná nášlapná vrstva z ušlechtilé dřeviny, ošetřená povrchovou úpravou (několik vrstev laku, či oleje).

Třívrstvé podlahy jsou dokonce méně náchylné k sesychání a bobtnání než podlahy masivní. Co se týče životnosti, můžete se spolehnout, že hravě předčí kdejakou laminátovou podlahu, a to několikanásobně! Pokud přebrousíte a znovu nanesete povrchovou úpravu, dosáhnete opět vzhledu úplně nové podlahy. Navíc lze díky této renovaci odstranit i malá lokální poškození.

Doporučit vám můžeme například nadčasové třívrstvé podlahy Timber Top, které se pyšní prvotřídní odolností.

Dýhované podlahy ←

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi dřevěnou a laminátovou podlahou, zvolte kompromis – dýhovanou podlahu. Budete překvapeni její vysokou odolností vůči mechanickému poškození, snadnou údržbou a dlouhou životností. Kvalitativně jsou dýhované podlahy srovnatelné s podlahami laminátovými, avšak jejich vzhled je nepochybně lepší, může za to pravé dřevo na povrchu.

parky Lounge Coffee Beech 204 Buk

Spodní vrstvu dýhovaných podlah tvoří nejčastěji korková, dřevěná nebo pryskyřicová deska, na ní bývá nejčastěji položená dřevovláknitá HDF deska s vysokou hustotou. A vrchní vrstva je ze skutečného dřeva, takže podlaha působí jako masivní. Podlahy Par-Ky jsou navíc opatřené osmi vrstvami UV tvrzeného laku, který zajišťuje vysokou odolnost vůči protlakům. Jistě oceníte i rychlou a snadnou pokládku zámkovým systémem UNICLIC® a vhodnost dýhovaných podlah pro podlahová topení.

Multiplex ←

I podlahy Multiplex se skládají z více vrstev. Stabilní nosnou desku tvoří překližka z břízy a na ní se nachází dubová nášlapná vrstva, většinou o tloušťce 4 mm. Díky silné dubové vrstvě lze podlahy opakovaně renovovat broušením. Vrstvené podlahy Multiplex jsou určené k celoplošnému lepení a můžete vybírat z různých šířek lamel. Jejich předností je extrémní stabilita, vysoké tepelné a izolační vlastnosti, dlouhá životnost a velmi atraktivní design za dostupné ceny.

V naší vzorkovně v Praze najdete vrstvené podlahy značky Berthold, které jsou bez povrchové úpravy. Jak budou v konečné fázi vypadat, záleží na vás. Sami si určíte způsob povrchové úpravy. Navíc můžete vybírat mezi třemi typy použitého dubového dřeva, podle stupně rustikálnosti (třídění Selekt, Natur, Markant).