Jaký nábytek k podlaze?

Jaký nábytek k podlaze? Průvodce výběrem dokonalé kombinace

Výběr nábytku je klíčovým prvkem při vytváření interiéru, který je nejen esteticky přitažlivý, ale také funkční a pohodlný. Je jeden z nejdůležitějších aspektů, které je dobré zvážit při výběru nábytku. Aby dobře ladil s podlahou, kterou doma máte, anebo plánujete mít. Podlaha totiž může výrazně ovlivnit, jak pak bude celý prostor na obyvatele i hosty působit. Vyzkoušejte pár tipů a rad pro výběr nábytku k podlaze.

Proč je správný výběr nábytku k podlaze důležitý

Nábytek i podlaha výrazně ovlivňují celkový vzhled interiéru. Mohou mít vliv na náladu a pohodlí přítomných v místnosti. Díky vhodné kombinaci můžete vyjádřit svůj osobní styl a vkus. Je důležité vybrat nábytek, který je nejen krásný, ale také funkční a dobře se hodící k ostatním prvkům interiéru, a to včetně podlahy.

Čím podlaha ovlivňuje vzhled místnosti

Podlaha je jedním z nejvýraznějších prvků v jakémkoli interiéru. Barva a materiál podlahy by měly být jedním z hlavních faktorů, podle nichž nábytek vybírat. 

Například tmavý nábytek může na světlé podlaze vyniknout, zatímco na tmavé podlaze by mohl působit příliš „těžce“. Podobně by měl ovlivnit výběr nábytku i materiál podlahy. Třeba na dřevěné podlaze může vypadat dobře dřevěný nábytek, zatímco na dlažbě by mohl být lepší volbou nábytek z kovu nebo s prvky skla.

Světlá podlaha, tmavý nábytek
Světlá podlaha, tmavý nábytek.

Jak vybrat nábytek podle různých typů podlah

K různým typům podlahy dobře ladí různé typy nábytku, aby se vám podařilo docílit harmonického a vyváženého vzhledu celého prostoru. Podívejte se na konkrétní příklady.

Nábytek k dřevěné podlaze i na vinyl

Dřevěná podlaha je klasickou a oblíbenou volbou mnoha lidí. Je hřejivá, přírodní a elegantní. Při výběru nábytku do místnosti s dřevěnou podlahou je dobré zvážit několik faktorů, včetně barvy dřeva, velikosti podlahových dílců a vzoru skládání podlahy.

Světlá dřevěná podlaha a výběr nábytku

Barva nábytku: Na světlé dřevěné podlaze vypadá dobře tmavý nábytek, který vytváří kontrast. Můžete zvolit tmavě hnědý, šedý nebo černý nábytek.

Velikost podlahových dílců: Pokud jsou podlahové dílce velké, může vypadat dobře robustní nábytek, který se neztratí na velké ploše. Naopak, jsou-li dílce podlahové krytiny menší, bude lépe vypadat drobnější, „jemnější“ nábytek.

Světlá dřevěná podlaha a tmavší nábytek
Světlá dřevěná podlaha a tmavší nábytek.

Vzor skládání podlahy: Jestliže je podlaha položená v jednoduchém vzoru, můžete si dovolit nábytek s více detaily nebo složitějším designem. Pokud je naopak podlaha instalovaná ve složitějším vzoru, je lepší zvolit jednodušší nábytek, aby se neztratil v rušivém vzoru podlahy.

Tmavá dřevěná podlaha – jaký vybrat nábytek

Barva nábytku: Na tmavé dřevěné podlaze vypadá dobře světlý nábytek, který vytváří kontrast. Můžete zvolit bílý, světle šedý nebo světle hnědý nábytek.

Velikost podlahových dílců: Stejně jako u světlé dřevěné podlahy, pokud jsou podlahové dílce velké, lépe zpravidla ladí robustnější nábytek. A jsou-li dílce podlahy menší, bude zřejmě hezčí menší nábytek.

Vzor skládání podlahy: Jestliže je podlaha položená v jednodušším vzoru, klidně si pořiďte nábytek s více detaily nebo složitějším designem. A naopak – máte-li podlahu se složitějším vzorem, bývá lepší zvolit jednodušší nábytek.

Tmavá podlaha a světlý nábytek
Tmavá podlaha a světlý nábytek.

Pamatujte, že je důležité udržovat rovnováhu a nepřeplnit místnost příliš mnoha různými barvami a texturami. Vyberte si jednu nebo dvě dominantní barvy a držte se jich i při výběru nábytku.

Nábytek se dá vybírat i podle dalších faktorů podlahy:

  • Druh dřeva: Různé druhy dřevin mají různé charakteristiky. Tvrdé dřeviny, třeba buk, dub, jsou velmi odolné, zatímco borovice je měkčí. Druh dřeva může ovlivnit, jaký typ nábytku bude k dané podlaze vypadat nejlépe.
  • Povrchová úprava podlahy: Povrchová úprava dřevěné podlahy mívá na výběr nábytku také vliv. Lesklá podlaha lépe vypadá s nábytkem s matným povrchem, zatímco matná podlaha zase většinou lépe ladí k lesklému nábytku.
Výrazný vzor podlahy a jemný nábytek
Výrazný vzor podlahy a jemný nábytek.
  • Styl místnosti: Při výběru nábytku myslete i na styl místnosti. Například v moderně laděném interiéru hezky vypadá nábytek s čistými liniemi a minimalistickým designem, zatímco do tradičních prostor se lépe hodí nábytek s více detaily a klasickým designem.
  • Osvětlení místnosti: V místnosti s velkým množstvím přirozeného světla se může lépe vyjímat tmavší nábytek. A naopak do temnějších bytů raději umístěte světlejší nábytek.
  • Způsob údržby podlahy: Některé dřevěné podlahy je třeba udržovat častěji než jiné. Máte-li podlahu, kterou je nutné pravidelně voskovat nebo leštit, raději vybírejte snadno přesunovatelný nábytek.

Při výběru nábytku na korkovou, ale i vinylovou či jinou umělou podlahu s dekorem dřeva postupujte obdobně. Takové podlahy totiž často vypadají jako dřevěné, byť jsou vyrobené z umělých materiálů.

Může se hodit: Pravidlo tří + dalších 9 nápadů, jak zvětšit malý byt

Nábytek k dlažbě i kamenné podlaze

Takzvaná „kachličková“ podlaha je odolná a snadno se čistí, je oblíbená zejména do kuchyní a jako podlaha do koupelny. Při výběru nábytku na dlažbu opět posuzujte barvu a vzor podlahy.

Moderní dlažba a nábytek na ni

Moderní dlažba, často s čistými liniemi a neutrálními barvami, je vhodná pro nábytek, který doplní její minimalistický vzhled.

Moderní lesklá podlaha a matný nábytek
Moderní lesklá podlaha a matný nábytek.

Minimalistický nábytek: Nábytek s jednoduchými, čistými liniemi a malo detaily se k moderní dlažbě dobře hodí. Můžete zvolit například nábytek v neutrálních barvách, jako je černá, bílá nebo šedá.

Kovové prvky: Kovové prvky, nerezová ocel nebo chrom, se na moderní dlažbu také hodí. Co třeba stůl s kovovými nohami nebo kovový konferenční stolek?

Skleněný nábytek: Skleněný nábytek, třeba konferenční stolek s prvky skla nebo skleněné police, dodají místnosti dodají moderní a vizuálně čistý vzhled.

Rustikálně laděný byt s kamennou podlahou

Pro rustikálně laděný byt s kamennou podlahou naopak vybírejte nábytek úplně jiný – takový, který podtrhne její přírodní a hrubý vzhled.

Dřevěný nábytek, zejména v teplých tónech, na kamenné podlaze vypadá dobře, navozuje v místnosti přírodní a útulný pocit.

Rustikální dřevěná podlaha a vhodný nábytek
Rustikální dřevěná podlaha a vhodný nábytek.

Nábytek s hrubou texturou, třeba z ratanu nebo vlněného koberce se pro kamenné podlahy rovněž hodí. Posílíte tím rustikální podobu celého interiéru.

Starožitný nábytek s vintage stylem navodí podobu dávných časů. Pořiďte si například starožitný dřevěný stůl nebo křeslo ve vintage stylu.

Ještě jednou: Je důležité udržovat rovnováhu a nepřeplnit místnost příliš mnoha různými barvami a texturami. Vyberte si jednu či dvě dominantní barvy a při výběru nábytku se jich držte.

Stejná pravidla platí i pro vinylové podlahy a PVC s dekorem kamene. 

Rustikální kamenná podlaha a nábytek
Rustikální kamenná podlaha a nábytek.

Nábytek podle koberce

Koberec je měkký a pohodlný, často umisťovaný do ložnice i jako podlaha dětského pokoje. Na světlém a méně výrazném koberci může dobře vypadat nábytek v teplých tónech a třeba i s výraznějším vzorem.

Při výběru nábytku do místnosti se světlým kobercem myslete na kontrast a harmonii barev. Tmavý nábytek, černý, tmavě hnědý nebo tmavě šedý vytvoří se světlým kobercem výrazný kontrast.

Světlejší podlaha, tmavsí nábytek
Světlejší podlaha, tmavsí nábytek.

Další možností ke světlému koberci je vybrat chladnější tóny nábytku – šedý, modrý, zelený. Dodají místnosti moderní vzhled. Naopak jasné barvy na nábytku, jako je červená, oranžová nebo žlutá zase navodí energický a „živý“ dojem z místnosti.

Dřevěný nábytek, zejména v teplých tónech, se pro světlý koberec také hodí, posílí přírodní a útulný vzhled místnosti.

Zjistěte, jak vybrat nový koberec: Kusový, čtverec či smyčkový vlas?

Vybírejte i podle struktury a vzoru koberce. Nábytek s hrubou, rustikální texturou může se světlým kobercem také hezky ladit.

Výrazný koberec a jemnější nábytek
Výrazný koberec a jemnější nábytek.

Pro tmavý koberec volte světlý nábytek, který s podlahou vytvoří pěkný kontrast. Bílý, krémový nebo světle šedý nábytek může být dobrou volbou. Pokud preferujete teplejší tóny, můžete ke tmavému koberci vybrat nábytek v béžových, hnědých i zlatých odstínech. Dodají místnosti teplý a útulný pocit.

Tmavý koberec a světlý nábytek
Tmavý koberec a světlý nábytek.

Pastelové barvy, světle modrá, růžová nebo zelená mohou také na tmavém koberci vypadat také dobře. Metalické prvky – stříbrný a zlatý nábytek zase navodí dojem elegance a luxusu.

Podobně vybírejte nábytek i na jiné podobné podlahy, například na sametový vinyl.

Vzorovaný koberec v dětském pokoji, jemný nábytek
Vzorovaný koberec v dětském pokoji, jemný nábytek.

Nábytek pro vinylové i jiné podlahy s abstraktními vzory

Moderní vinylové podlahy s abstraktními vzory jsou výrazné a mohou být hlavním prvkem místnosti. Totéž platí pro jiné moderní umělé materiály na podlaze. Při výběru nábytku pro takovou podlahu máte na výběr tyto možnosti:

Abstraktní podlaha a jemný nábytek
Abstraktní podlaha a jemný nábytek.

Jednoduchý nábytek: Abstraktní vzory na podlaze mohou být velmi výrazné, takže je dobré vyhnout se nábytku s rušivými vzory, které by podlaze pak „konkurovaly“. Nábytek s jednoduchými liniemi a minimem detailů bude rozumnou volbou.

Neutrální barvy: Abstrakce často obsahují mnoho různých barev. Proto se na takovou podlahu lépe hodí nábytek v neutrálních barvách, šedý, bílý, černý.

Abstraktní podlaha, černo-bílý nábytek na podlaze
Abstraktní podlaha, černo-bílý nábytek na podlaze.

Moderní materiály, jako je kov, sklo nebo plast, mohou s moderními vinylovými podlahami dobře ladit. Třeba skleněný konferenční stolek nebo kovové židle budou na abstraktní podlaze vypadat hezky.

Minimalistický styl: S abstraktními vzory na podlaze bývá dobrou volbou minimalistický styl nábytku. Vybírejte nábytek s jednoduchými, čistými liniemi a minimem dekorativních prvků.

Kombinujte rozumně

Výběr nábytku podle podlahy je klíčovým krokem při vytváření harmonického a pohodlného interiéru. Bez ohledu na to, jaký typ podlahy máte, vždy zvažte barvu, materiál a styl nábytku, aby dobře ladil s podlahou a cílem byl vizuálně čistý vzhled. 

Podlaha s abstraktním vzorem v obývacím pokoji
Podlaha s abstraktním vzorem v obývacím pokoji.

Je třeba udržet designovou rovnováhu, bez nadmíry mnoha různých barev a textur. Zkuste si vybrat jeden nebo dva hlavní odstíny a při výběru nábytku se jich držte.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.