Dekory podlahy z tvrdého dřeva

Dekory 2: Jaké dřevo na podlahu má habr, jasan, ořech, dub a tvrdé dřeviny?

V dalším díle o materiálech a dekorech představíme běžně používané tvrdé dřevo na podlahu, ať už jako masiv nebo v podobě vícedílné podlahy. Čím se odlišují tvrdé dřeviny od těch měkkých, kromě tvrdosti? Jaké mají dřevěné podlahy výhody i nevýhody? Podívejte se.

V předchozím díle miniseriálu o dřevinách a dekorech jsme popsali měkké dřevo na podlahu – smrk, borovici, jedli, modřín a další jehličnany, ale i topol nebo břízu. Dnes se podíváme na tvrdší dřeviny a jejich vhodnost na podlahu. Mezi ty se řadí zejména dřeva listnatých stromů.

Tvrdá dřeva nejen na podlahu se v současnosti, podle tvrdosti uváděné v jednotkách SI, rozdělují na dvě skupiny:

  • Středně tvrdá dřeva: jasan, jilm, dub nebo například ořech mají tvrdost od 40 do 80 MPa. Vše pod 40 MPa patří mezi měkká dřeva.
Jasan
Jasan.
Dub
Dub.
  • Tvrdá dřeva, mezi ně se řadí habr, akát či tis, mají tvrdost nad 80 MPa.
Habr
Habr.

Tvrdost dřeva v kg/cm2 , MPa, podle Janky či Brinella?

Co všechny údaje o tvrdosti a jednotky znamenají? Dříve byla tvrdost dřevin uváděná jako maximální zátěž v kilogramech na plochu 1 cm2 (kg/cm2). Dnes ji vyjadřuje tlak v megapascalech (MPa).

Převod mezi jednotkami je jednoduchý. Vydělte staré vyjádření tvrdosti, třeba u dubu 675 kg/cm2 deseti a výsledkem je přepočtená hodnota 67,5 MPa.

Tip: Dřevěné podlahy čia parkety – Jak skládat vzory

Mezi hojně používané způsoby měření tvrdosti dřeva patří Brinellova metoda. Zkušebník během této metody vtlačuje například pomocí lisu do dřeva ocelovou kuličku o průměru 1 cm. Podle toho, jestli se jedná o měkká, středně tvrdá nebo tvrdá dřeva, ji vtlačuje rozdílným tlakem 100 N, 500 nebo 1000 N. Následuje změření vytlačené jamky a výpočet vzorcem. Tvrdost zjištění podle Brinellovy metody je označovaná zkratkou HJ.

Metoda podle Janky je podobná, ale tentokrát dochází ke vtlačování ocelové kuličky o průměru 0,444 palce, což odpovídá 11,28 mm. Měřiči kuličku do dřeva vtlačují do poloviny její výšky. Výsledkem je zjištěná hmotnost nebo síla v MPa, pomocí které ke vtlačení ½ kuličky do dřeva došlo.

Douglaska
Douglaska.

lbf, kgf, N nebo kN?

Aby to nebylo úplně jednoduché, v různých zemích tvrdost dřeva uvádějí v různých jednotkách. I když je zobrazená podle stejné metody měření Janka, například v USA tvrdost uvádějí v librách, v Evropě v kilogramech, v Austrálii zase v newtonech nebo kilonewtonech. Pro ještě větší zmatek bývá tvrdost uvedená jen číslicí bez jednotky. A na závěr dodáme, že metod měření tvrdosti dřeva je samozřejmě více, navíc záleží, v jakém směru na dřevinu tlak působí.

Další složitosti ponecháme raději vědcům, pro účely výběru vhodného dřeva na podlahu si postačíme s jednoduchým rozdělením podle metody Janka. Hodnoty jsou uvedené v jednotkách lbf, přesněji lbf-ft (pound force foot) neboli v librách na plochu jednoho palce čtverečného, přičemž 1 lbf odpovídá tlaku způsobeného gravitační silou Země, kterým působí těleso o hmotnosti 1 libry na plochu 1 palce čtverečného.

Hrušeň
Hrušeň.

Podívejte se na základní rozčlenění dřevin podle tvrdost podle metody Janka.

Středně tvrdé dřeviny 501–650 lbf

  • kaštan, olše, líska, kaštan jedlý

Tvrdé dřeviny s tvrdostí 651–1000 lbf

  • dub, buk, ořešák, jasan, javor, akát, habr, třešeň, jabloň a další dřeva ovocných stromů, jedle, douglaska, stříbrný javor, bříza, jilm
Třešeň
Třešeň.

Existují i tvrdší dřeviny – velmi tvrdé až neobyčejně tvrdé. Mezi ty se řadí převážně dřeviny exotických stromů. Zaměříme se na ně v dalším díle seriálu.

Může se hodit: Dřevěné dýhované podlahy: hřejivost a krása dřeva + odolnost HDF

Proč je tvrdé dřevo tvrdé?

Ořešák
Ořešák.

Asi každý ví, že dub nebo třeba buk patří mezi tvrdé dřeviny, ale proč vlastně? Dřevo těchto stromů totiž roste mnohem pomaleji než stromy měkkých dřevin, jako je třeba smrk či borovice.

Díky tomu jsou letokruhy blíže u sebe, hustota dřeva vyšší. Tím je pak vyšší i hmotnost a zároveň tvrdost, odolnost a výhřevnost tvrdého dřeva.

Výhody i nevýhody tvrdého dřeva na podlahu

Jaké má použití tvrdého dřeva na podlahu výhody či nevýhody?

+ Tvrdé dřevo je velice pevné, odolné opotřebení.

+ Podlaha z tvrdého dřeva vám vydrží desítky let.

+ Dřevěnou podlahu je možné v případě potřeby obrousit a renovovat.

+ Na výběr je mnoho druhů dřevin s různým dekorem a barevností.

+ Dřevo je plně přírodní materiál ověřený stovkami let používání.

+ Na dřevěné podlaze neulpívá tolik prachu, jako například na koberci.

+ Dřevěné podlahy je možné povrchově upravit různými způsoby, mohou být lesklé, matné, kartáčované, rustikální.

+ Podle typu dřevěné podlahy poměrně snadná instalace – vícevrstvou dřevěnou plovoucí podlahu si z dílců se zámky položíte i svépomocí.

A co zápory, má tvrdá dřevěná podlaha nějaké?

– Tvrdé dřevo je dražší, těžší a o něco hůře opracovatelné než měkké dřevo.

Dřevěné podlahy je důležité pravidelně udržovat, aby dlouho vydržely.

– Pokud není dřevěná podlaha dobře povrchově ošetřená, hrozí například poškrábání od zvířecích mazlíčků.

– Kromě speciálních vícevrstvých typů se dřevěná podlaha nehodí do vlhkých prostor koupelny a kuchyně.

– Nedostatečně vyschlé dřevo může na podlaze dál sesychat a mohou vznikat spáry.

– Podlaha z tvrdého dřeva bývá hlučnější než například měkčí vinylová, nicméně i dřevěná podlaha zajistí dobrou akustiku interiéru.

Tip: Třívrstvá dřevěná podlaha ještě lepší než masiv?

Masivní dřevěná podlaha je prostě masiv, je to pořádný kus dřevěné hmoty. Tomu však odpovídá i cena a také pár negativ, která jsme uvedli v odstavci výše.

Chcete-li tvrdou dřevěnou podlahu, ale mít ji rychle položenou a snadno udržovatelnou, vybírejte z třívrstvých dřevěných podlah s dekorem dubu, buku, ořešáku, třešně či jiných tvrdých dřevin.

Svrchní vrstva je také ze dřeva a můžete ji po čase renovovat stejně jako podlahu masivní. Jádro podlahy je nosné a spodní vrstva mívá protitahovou i tlumicí funkci.

Podlaha je pak tišší, nehrozí její zkroucení či sesychání. Navíc má už z výroby kvalitní povrchovou úpravu a po pokládce ji můžete hned používat.

Jak se líbí tvrdé dřeviny vám?

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.