Vzory a způsoby pokládky dřevěné podlahy.

Dřevěné podlahy a parkety – Jak skládat vzory?

Dílce dřevěné podlahy, prkna i parkety můžete na podlahu pokládat různými způsoby a v různých vzorech. Ty se mohou lišit podle kvality připraveného podkladu, způsobu pokládky i podle typu podlahoviny. Podívejte se, jaké možnosti a vzory podlah existují.

Plovoucí způsob pokládky dřevěných podlah – lepené či zaklapávací „click“

Vícevrstvé, dvouvrstvé či třívrstvé dřevěné podlahy jsou alternativou pro masivní podlahové krytiny. Díky úspoře materiálu nášlapné vrstvy bývají cenově dostupnější. 

Navíc nehrozí sesychání a pracování dřeva v závislosti na vlhkosti prostředí, jelikož spodní vrstvy tvoří protitah, aby horní dřevěná vrstva neměnila své rozměry, neroztahovala se nebo nesesychala.

Podlahové dílce můžete po vytemperování v místnosti ihned pokládat, nemusíte čekat na vyschnutí dřeva, jako tomu bývá u masivních podlah z prken.

Které způsoby pokládky existují?

Dřevěná plovoucí podlaha na podložce

Dvou a třívrstvé dřevěné podlahy můžete položit jako plovoucí podlahu, na izolační podložku. Jednotlivé dílce u sebe drží buď pomocí lepidla nebo u „click“ variant zaklapnutím zámků.

Jaký podklad položit pod plovoucí podlahu.
Plovoucí podlaha na podložce.

Na okrajích místnosti je třeba ponechat dilatační spáru, kterou zakryjí okrajové lišty. Kvalitnější podlahové dílce se zámky jsou rozebíratelné a znovu použitelné.

Lepené dřevěné podlahy

Vícevrstvé dřevěné dílce se dají k podlaze přímo nalepit. Pak je však podlaha nerozebíratelná. Kvalitní dřevěné podlahy můžete po opotřebení obrousit, lakovat či znovu naolejovat, stejně jako masivní dřevěné podlahy.

Lepení parket.
Lepení parket.

Lepené bývají například lamparkety, které nemívají žádné pero ani drážku. K podkladu je podlaháři lepí a srážejí k sobě. Někdy se označují také jako „europarkety”

Kotvené dřevěné podlahy vruty nebo hřeby na rošt

Dalším způsobem pokládky dřevěných podlah je kotvení na rošt pomocí vrutů nebo hřebů. Takto se pokládají masivní prkna, podlahové palubky a klasické parkety – parketové vlysy.

Podlahové palubky.
Podlahové palubky.

Palubky i vlysy mívají pero a drážku. Jednotlivé dílce pak dobře drží u sebe. Pod rošt vkládejte izolaci, která izoluje tepelně i akusticky.

Poraďte se u odborníků

Pro každý typ podlahoviny a interiéru se hodí jiný způsob pokládání podlahy. Je lepší navštívit podlaháře a poradit se. V podlahovém centru a vzorkovně podlah si zároveň prohlédnete různé typy dřevěných podlah a materiály.

Ve vzorkovně podlah máte k dispozici mnoho typů krytin i specialisty. Návštěva vzorkovny je zdarma.
Vzorkovna podlah Praha.

Rybí kost, šachovnice, anglický a další vzory pokládky

Stejně jako existují různé způsoby pokládky podlahy, můžete vybírat i z několika vzorů, jak do sebe podlahové dílce či parkety skládat.

Líbivější dekory si zaslouží i odpovídající vzor. Díky použitému vzoru můžete prostor místnosti opticky rozšířit nebo naopak zúžit.

Asi nejčastěji se s různými vzory skládání podlah setkáte u klasických parket – parketových vlysů. Pořídit si však můžete i masivní podlahy předem slepené do dílců například o rozměru 120 × 600 mm, které už jsou do vzorů sestavené. Lepením jednotlivých dílců k sobě pak vzniká dojem ručně poskládané podlahy.

Anglický vzor neboli pravidelná vazba vznikne, jestliže parkety či dílce pod sebe vodorovně pokládané vždy o půlku dílce posunete. Dá se pokládat i úhlopříčně.

Anglický řemenový vzor pro skládání dřevěné podlahy a parket.
Anglický řemenový vzor.

Staroněmecký vzor je podobný anglickému, pravidelnému. Mezi jednotlivými parketami je navíc krátký vlýsek, kousek parkety otočený o 90 °.

Různé vzory skládání podlahy.
Různé vzory skládání podlahy.

Maďarský vzor, Chevron – v maďarském vzoru jsou parketové vlysy skládané do písmene V, avšak kratší strany mají zkosené pod úhlem 45°.

Vzor podlahy Chevron.
Vzor podlahy Chevron.

Vzor rybí kost se hodí spíš do prostornějších, volnějších interiérů. Podlahové dílce nebo parkety jsou k sobě skládané v pravé úhlu, do tvaru V.

Vzor rybí kost, stromeček – skládání podlahy.
Vzor rybí kost, stromeček.

Rovnoběžný vzor – jedna parketa vedle druhé, hezky rovně a ve stejné výšce. Ideální pro vás, pokud vám na podlaze vyhovuje řád.

Rovnoběžný vzor skládání podlahy.
Rovnoběžný vzor skládání podlahy.

Divoký či nepravidelný vzor vytvoříte tak, když spoje rovnoběžně pokládaných parketových vlysů nepravidelně posunete.

Nepravidelný vzor skládání dřevěné podlahy.
Nepravidelný vzor skládání dřevěné podlahy.

Tabulový nebo šachový vzor vypadá jako šachovnice či kostky. Parkety spojené do kostek pak pokládáte střídavě – svisle a vodorovně.

Mozaikový, šachovnicový vzor podlahy.
Mozaikový, šachovnicový vzor podlahy.

Žebříkový vzor obsahuje vedle řady rovnoběžně položených parket jednu řadu svisle vloženou svisle.

Žebříkový vzor skládání podlahy.
Žebříkový vzor skládání podlahy.

Podívejte si i na pár dalších vzorů způsobu pokládky.

Vzory a způsoby skládání podlah.
Vzory a způsoby skládání podlah.
Vzory skládání parket.
Vzory skládání podlahy.

Skládat můžete i barvy

Jednobarevné podlahy jsou někdy docela nuda. Proč třeba v dětském pokoji nebo ložnici nemít podlahu trochu veselejší a barevnější?

Barevná dřevěná podlaha v rybím vzoru.
Barevná dřevěná podlaha v rybím vzoru.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.