Parkety, parketové vlysy či lamparkety? Znáte rozdíly?

Parkety, parketové vlysy nebo lamparkety? Znáte rozdíly?

Co jsou přesně parkety, které existují typy? Kazetové, mozaikové parkety, lamparkety nebo také parketové vlysy. Jedno mají společné – jsou to podlahy z masivního, přírodního dřeva. Jinak se ale odlišují vzhledem, použitím a třeba i kvalitou. Zjistěte v článku o parketách více.

Pod pojmem „parkety“ si mnoho lidí představí klasické naleštěné „kousky prkýnek“ na podlaze starých bytů, uspořádané do pravidelných vzorů. Jenže to nejsou vlastně ani parkety, ale parketové vlýsky.

Masivní dřevěné parkety.
Masivní dřevěné parkety.

Typy parket – kazetové a mozaikové

Původní „pravé“ parkety jsou ze dřeva jehličnatých i listnatých stromů, menší velikosti, zpravidla o tloušťce 8 mm. Výrobci je skládají do různých vzorů. Pro snazší manipulaci a pokládku je lepí například na síťovinu. Správně se tyto podlahoviny nazývají kazetové parkety či mozaikové parkety.

Renovace parket.
Renovace parket.

Technická norma ČSN EN 13488 Wood flooring – Mosaic parquet elements zmiňuje i standardní vzory, do kterých podlaháři kazetové či mozaikové parkety skládají.

Intarzie starých mistrů

Na zámcích, a dříve i v palácích vládců mistři podlaháři už v dobách starověkého Řecka používali intarzované podlahy. Různě barevné dýhy – dřevěné destičky skládali do ornamentů, obrazců a lepili je na dřevěný podklad. Z podlahy se intarzie dostala i na stěny, stropy a nábytek. Dýhy kombinovali také s dalšími materiály, slonovinou, kovy.

Intarzie na podlaze.
Intarzie na podlaze.

Intarzované podlahy dnes podlahoví mistři při renovacích starých podlah stále pokládají. Novější intarzované vzory se dostávají i do moderních interiérů.

Parkety – intarzie.
Intarzované parkety.

Lamparkety bez pera a drážky

Lamparkety jsou cenově zřejmě nejpříznivější variantou, pokud chcete mít masivní podlahu. Nemají žádné pero ani drážku. K podkladu je podlaháři lepí a srážejí k sobě. Někdy se nazývají také „europarkety”, oblíbili si je obyvatelé na západ od Česka. Stejně jako jiné typy parket, i lamparkety jsou vyrobené z masivního dřeva, zpravidla o rozměru 60 × 300 mm a tloušťce 10 milimetrů.

Lepení parket.
Lepení parket.

Špalíkové podlahy do stájí a historických budov

Speciálním typem masivních parketových podlah jsou dřevěné špalíky z dubu nebo pařeného buku. Pro větší odolnost bývají impregnované. Dřevěné špalíky se hodí do interiéru i exteriéru, způsob pokládky je podobný jako u klasických dlažebních kostek – pokládáním do štěrkopísku nebo asfaltu. Spáry podlaháři nakonec vysypávají jemným pískem.

Dřevěné špalíky.
Dřevěné špalíky.

Parketové vlysy či vlýsky – klasické parkety

Parketové vlysy s perem a drážkou znáte možná spíš pod prostým označením „klasické parkety“. Stejně jako kazetové či mozaikové parkety jsou z masivního dřeva. Seženete je v několika třídách kvalit, které se liší například množstvím a velikostí suků, trhlin, zárostů, barev. Zajímá-li vás přesné třídění, nahlédněte do normy ČSN EN 13226.

Parketové vlysy.
Parketové vlysy.

Parketové vlysy jsou silnější než mozaikové parkety, mívají tloušťku od 10 do 22 milimetrů, mají drážku a pero, aby se do sebe daly skládat. Na výběr je mnoho struktur a barev, podle použitých dřevin, různé rozměry, šířky, délky. Parkety mohou být k podkladu lepené, anebo přibíjené hřebíky.

Povrchová úprava předem nebo po pokládce

Parkety jsou na trhu k dispozici bez povrchové úpravy. Po pokládce podlahy ji podlaháři brousí, lakují nebo napouštějí olejem. Výrobci ale dodávají i parkety s hotovou povrchovou úpravou, stačí je jen položit a lakovat je už nemusíte.

Lakování parket.
Lakování parket.

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Chcete-li ušetřit, pořídit si můžete i dvouvrstvé dřevěné podlahy nebo třívrstvé podlahy. Mají nášlapnou pohledovou vrstvu o tloušťce okolo 4 mm z masivního dřeva, kterou výrobci lepí ke střední vrstvě z měkkého dřeva. Spodní, protitahovou vrstvu zpravidla tvoří smrková dýha.

U dvouvrstvých podlah je svrchní nášlapná vrstva také ze dřeva. K ní je přilepená spodní vrstva například z překližky. Vícevrstvé podlahy bývají už předem povrchově upravené.

Vícevrstvé dřevěné podlahy.
Vícevrstvé dřevěné podlahy.

Výhodou je dlouhá životnost a možnost renovace parket

Všechny typy dřevěných parket mají dlouhou životnost. Jejich výhodou je možnost renovace. Až je po 10–20 letech „ochodíte“, stačí parkety obrousit a znovu nalakovat či naolejovat.

Jaký vybrat vzor?

Do jakých vzorů se dají parkety skládat? Pro inspiraci přikládáme pár ukázek.

Vzory skládání parket.
Vzory skládání parket.

Přijďte si vybrat dřevěnou podlahu

Přemýšlíte, jakou podlahu vybrat? Navštivte vzorkovnu podlah. Podlaháři vám poradí s výběrem.

Čtěte také

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.