9 výhod obložení schodů dřevem.

9 výhod obložení schodů dřevem. Jaké vybrat?

Když pořídíte starší dvougenerační dům, zabydlí se v něm celá rodina. Obyvatelé mají více prostoru v patře, děti své pokojíčky. Součástí interiéru se stává i původní, studené, tmavé schodiště z betonu či z teraca.

Čím obložit schody a proč zvolit dřevěnou podlahu? Izoluje tepelně i akusticky, je útulné, hřejivé, odolné, voní přírodou. Obložení vám zařídíme rychle, pohodlně, za fajn cenu. Čtěte dál.

Kdysi byly patrové domy dvougenerační, dnes si je často pořizuje jen jedna rodina. Každý chce mít svůj pokoj. Kdysi tmavé, studené schodiště oddělující spodní bytovou jednotku od horní, se najednou stává součástí interiéru.

Jak jej proměnit, aby byla radost po něm chodit? Nechte si schody obložit dřevem.

9 výhod obkladu schodiště dřevem

1) Dřevěné schody jsou hřejivé

Proč si lidé domů pořizují dřevěné obklady schodů? Protože je dřevo příjemně hřejivé, teplé i pro chůzi naboso. Je to dobrý tepelný izolant. Radost po něm chodit.

Po obložení dřevem jsou schody příjemně hřejivé.
Po obložení dřevem jsou schody příjemně hřejivé.

2) Dřevo izoluje akusticky

Kromě tepelné pohody se chodba a schodiště po obložení dřevem ztiší. Dlouhá ozvěna po zavření dveří zmizí. Dřevěný obklad pohltí nadměrný hluk.

Pěnová izolace pod plovoucí podlahu.
Pěnová izolace pod plovoucí podlahu – Mirelon.

3) Dřevěné obložení je odolné

Stejně jako klasickou dřevěnou podlahu, i obklad na schody podlaháři opatří lakem nebo jinou ochrannou vrstvou, aby vám obložení schodů dřevem vydrželo dlouho. Anebo si můžete nechat schody obložit dvouvrstvou či třívrstvou podlahovinou, která už mívá ochrannou vrstvu z výroby.

Dřevěný obklad schodiště.
Dřevěný obklad schodiště.

4) Obklad schodů prosvětlí interiér

Klasické staré betonové schodiště bývá dost tmavé, mnohdy působí ponuře. Ani fíkusu se tam nechce růst. Pokud si vyberete obložení světlým dřevem, celý prostor se hezky prosvětlí, provzdušní. Jako by se najednou chodba zvětšila.

Obložení schodů dřevem s LED podsvícením.
Obložení schodů dřevem s LED podsvícením.

5) Dřevo se dá renovovat, ušetří vám to peněženku

Každá podlaha má svoji životnost, ta dřevěná asi 8–10 let. Záleží, jak často po schodech chodíte. Starý koberec můžete odvézt tak akorát do sběrného dvora, stejně tak potrhané, prošlapané PVC. Ale dřevo, to je jiná. Jestliže za několik let dřevem obložené schodiště ošlapete, stačí si pozvat podlaháře. Dřevo obrousí a znovu opatří ochrannou vrstvou, například lakem nebo olejem na dřevěné podlahy. A schodiště bude zase jako nové. Současné oleje mají vysokou odolnost. 

Každé schodiště je jedinečné – dřevěné obložení.
Každé schodiště je jedinečné – dřevěné obložení.

6) Možnost kombinace dřevěných dekorů

Pokud si pro obložení schodů dřevem vyberete vícevrstvou podlahu, můžete dekory kombinovat, například aby lépe ladily s podlahovou krytinou na chodbě. Předem je lepší se poradit v podlahovém studiu či vzorkovně podlah.

Běžně pořídíte klasickou hladkou dřevěnou podlahovinu. Ale máte na výběr i různé povrchové úpravy v několika stylech, broušené povrchy, kartáčované, katrované, dřevo s postaršeným vzhledem, ručně opracované, lakované, olejované i další moderní či rustik provedení.

Dřevěný obklad schodů se strukturou dřeva.
Dřevěný obklad schodů se strukturou dřeva.

7) Dřevěné schodiště uklidíte jednoduše

Údržba schodiště obloženého dřevem je poměrně jednoduchá. Stačí vysát vysavačem. Jen pozor na vlhkost. Například vodu z vylité skleničky je dobré hned otřít. Na čištění dřevěného obkladu schodů nepoužívejte drsné kartáče, abrazivní prostředky, písek ani chemikálie. 

Otření dřevěné podlahy hadrem.
Dřevěnou podlahu stačí vyluxovat, zamést a otřít hadrem.

8) Dřevo roste v lese. A voní

Tohle ví každý – stromy rostou v lese. A tam to hezky voní. Nová dřevěná podlaha na schodech podobně. Dřevěný obklad schodiště pochází z přírody, žádná ropa. To ocení i alergici. Chcete mít doma umělé nebo přírodní materiály?

Obklad schodů s LED podsvícením.
Obklad schodů s LED podsvícením.

9) Kolik obložení dřevem stojí? Podle stavu vaší peněženky

Poslední výhoda dřevěného obkladu schodiště je pro mnoho lidí asi jednou z nejdůležitějších. Kolik dřevěné obložení dřevem stojí? Záleží, jak variabilní, členité schodiště doma máte, ale také hlavně na tom, jaký typ dřevěného obkladu si objednáte.

Obložení schodů z masivního tvrdého dřeva patří k nejdražším. Za extra tvrdý dřevěný obklad schodiště z exotických dřevin, jako je mahagon, teak či eben si připlatíte. Ale třeba vám bude plně vyhovovat i velice oblíbené dřevo z dubu nebo buku.

Chcete-li ušetřit, zvolte obložení schodů dřevěnou plovoucí podlahou – místo masivu si pořiďte dvouvrstvou nebo třívrstvou dřevěnou podlahu. Horní, nášlapná vrstva je z ušlechtilého dřeva, spodní protitahová vrstva pak například ze dřeva březového.

mp9Třívrstvá dřevěná podlaha.
Třívrstvé dřevěné podlahy.

Pozvěte si podlaháře, poradí s výběrem, cenu spočítají zdarma

Chcete mít pěkné schodiště obložené dřevem? Pozvěte si nebo navštivte odborníky ve vzorkovně podlah. Poradí vám s výběrem a spočítají zdarma cenu. Zároveň uvidíte různé vzorky dřevěných dekorů a můžete si vybrat.

Vzorkovna podlahy Praha fotografie 54
Vzorkovna podlah v Praze.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.