Boho, bohémský styl bydlení.

Boho styl bydlení – bohémská originalita i pohodlí. Jak bydlí bohémové?

Flexibilní, přitom exkluzivní, originální, s důrazem na „duši“ interiéru a místa, zároveň pohodlný a příjemný pro vás i návštěvy – takový je boho styl. Bohémský styl se vyznačuje uvolněností, má několik podstylů. Podívejte se, jak bydlí bohémové.

Důraz na duši interiéru a přírodní materiály

Jedním ze základních znaků boho stylu je zaměření na „duši, ducha“ či genius loci místa, kde bydlíte. K tomu patří i používání materiálů šetrných pro životní prostředí. To se týká podlahy, stěn, stropů, nábytku i doplňků.

Byt v boho stylu s etno prvky.
Byt v boho stylu s etno prvky.

Bohémský styl bez pravidel

Velkou výhodou boho stylu je, že máte neomezený prostor k sebevyjádření. To je i jeho součástí. Boho styl vznikl někdy v 19. století, za divokých dob básníků, umělců. Může se tak trochu podobat francouzskému městskému stylu bydlení.

Byt v boho stylu, pro relax slouží houpací síť.
Byt v boho stylu, pro relax slouží houpací síť.

V případě bohémského stylu jen těžko najdete dva stejně laděné interiéry či byty. Každý jedinec si totiž bydlení vybavuje podle sebe.

Flexibilita stylu umožňuje kombinovat barevně jednoduché vzory s pestrobarevnými, puntíky s proužky i kostičkami a různé materiály. Právě tím, jak byt vybavíte, vyjadřujete své „já“ a vlastně i svůj pohled na svět.

Syté barvy a kombinace všeho možného – boho styl bydlení.
Syté barvy a kombinace všeho možného – boho styl bydlení.

Vyberete si hippy-boho, boho-chic, eko-boho či beach-boho?

Byť se jedná o styl takřka bez pravidel, postupně díky opakování různých postupů přeci jen nějaké jeho podstyly vznikly. Možná i tím, jak se bohémové vzájemně inspirovali.

Někdo si boho styl ohýbá více do elektického, jiný zase do moderního. Hippy-boho umožňuje takřka jakékoliv míchání barev a dekorací, oproti tomu boho-chic už nějaká pravidla na jemné ladění prvků má.

K boho stylu bydlení patří tlusté deky, dečky, koberečky.
K boho stylu bydlení patří tlusté deky, dečky, koberečky.

Jestliže vás mnoho barev v interiéru spíš děsí, můžete volit klidnější eko-boho či beach-boho variantu, u níž dominují klidnější odstíny s jednou hlavní barvou, například hnědou, krémovou nebo pískovou.

Na podlahu dřevo, kámen i dlaždice

Aby interiér odpovídal pojetí boho stylu, je dobré chodit po materiálech šetrných k přírodě. Na podlaze může být masivní podlaha ze dřeva, prkna, anebo kvalitní dlažba, klidně i kamenná.

Přírodní materiály a rostliny – znaky bohémského stylu bydlení.
Přírodní materiály a rostliny – znaky bohémského stylu bydlení.

Hodí se i jiné přírodní materiály – bambusová podlaha, anebo na podlaze korek s pěknou strukturou.

Textury na zdi, koberečky, lapače snů a neutrální strop

Co na zeď? Třeba texturovanou omítku nebo přiznané cihly. U tapet však buďte raději opatrnější. Nehodí se tapety z umělých materiálů. Aby vám z přemíry všech vzorů a barev nebylo špatně, ponechte bílý alespoň strop. V bytě pak bude vzdušněji. Za přiznané dřevěné trámy získáte pomyslné body navíc.

Starý telefon s otočným číselníkem je dobrým doplňkem interiéru v boho stylu.
Starý telefon s otočným číselníkem je dobrým doplňkem interiéru v boho stylu.

Cihly, kámen, dřevo, sklo, kovy i textilie

Jakými materiály interiér bytu v boho stylu vybavit? Čímkoliv jednoduchým. Dobrou volbou jsou základní materiály, jako je masivní dřevo, kameny, pálené cihly, ale i kovy, sklo nebo textilní tkané materiály.

Barvy nebo černobílo – co se vám líbí

Bohémové si žijí bohémsky. Takže je jen na vás, jestli budete mít v bytě hromadu barevných tlustých deček s třásněmi, anebo si interiér vybavíte jen černobíle. Vše je povolené. Je to součástí vašeho vyjádření. Stačí, když se v takovém bytě budete cítit příjemně. Například skandinávská varianta boho stylu bývá více světlá, s pastelovými tóny.

Boho styl bydlení po skandinávsku – světlé, jemné, pastelové tóny.
Boho styl bydlení po skandinávsku – světlé, jemné, pastelové tóny.

Etno nábytek a místo stolku bedna

V podobném stylu bývá i nábytek. Pořízením dřevěného vintage stolku nic nezkazíte, hodí se i etno prvky s vyřezávanými motivy, pohovky pokryté hustými dekami a přehozy.

Místo stolku se hodí stará bedna nebo truhla – bohémský styl bydlení.
Místo stolku se hodí stará bedna nebo truhla – bohémský styl bydlení.

Pokud žádný konferenční stolek k dispozici nemáte, dobře poslouží třeba stará bedna z dob, kdy v ní kolonisté do Evropy převáželi na lodích čaj. Anebo velký „loďák“ po babičce. V boho stylu můžete kombinovat prvky vintage, etno i moderny, je to jen na vás.

Lampička z lahve nebo z továrny

Ve stejném duchu, jako ostatní kousky v bytě, bývají také osvětlovací prvky. Místo klasické „stojačky“ z IKEA raději k ušákovi z ratanu postavte něco zajímavějšího. Třeba stojací lampu vyrobenou z továrního svítidla.

Na strop se hodí například lampičky ze zavařovaček, ale může tam být i světlo s ratanovým stínidlem. To je taky příroda.

Pohodlí, útulnost, různá zákoutí v bytě.
Pohodlí, útulnost, různá zákoutí v bytě.

Život interiéru dodají rostliny

Do bytu vybaveného v bohémském stylu patří rostliny, květy, pokojovky, přičemž je jedno, zda to bude fíkus, banánovník nebo palma. Vybírejte rostliny spíš podle nároků na pěstování, ať u vás doma nestřádají. Rostliny interiér hezky oživí. Hodí se více odolné kousky, které přežijí i tehdy, když se na pár dní někde zapomenete. To se prostě občas bohémům stává.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.