Základní typy koberců

Jak vybrat nový koberec: Kusový, čtverec, smyčkový vlas?

Koberce jsou stále oblíbenou podlahovou krytinou. Jsou měkké, tlumí kročejový hluk, při chůzi naboso nestudí a místnost s kobercem působí útulně. Na trhu najdete mnoho typů koberců. Liší se stylem, materiálem nebo typem a výškou vlasu. Pokud zvažujete koupi nového koberce, podívejte se, které základní druhy koberců existují.

Koberce podle způsobu položení 

Celoplošné koberce

Celoplošný koberec
Celoplošný koberec.

Celoplošný koberec pokrývá celou podlahu až ke stěnám. S celoplošným kobercem je místnost útulná a kročejový hluk není tak hlasitý jako po „tvrdé“ plovoucí podlaze. Chůze naboso je po koberci příjemná a podlaha nestudí. Proto jsou koberce stále oblíbené, zvlášť v dětských pokojích, kde si děti často hrají na zemi.

Celopološné koberece mají různou třídu zátěže. Na trhu najdete celoplošný bytový koberec nebo celoplošný komerční koberec do kanceláře, hotelu, banky nebo na úřad s vyšší zátěžovou třídou.

Kobercové čtverce

Kobercové čtverce
Kobercové čtverce.

Kobercové čtverce mívají většinou rozměr 50 × 50 cm. Pro svou odolnost jsou vhodné do komerčních prostor i bytů. Kobercové díly využijete v členitých prostorách, kde by zbyl po řezání a následném položení klasického celoplošného koberce zbytečný odpad. Během pokládky kobercových čtverců nemusíte vystěhovávat celou místnost, jednotlivé díly položíte postupně. K podkladu je zafixujete oboustrannou lepící páskou nebo lepidlem.

S čtvercovými kobercovými dlaždicemi vytvoříte originální podlahu v různých barevných tónech a vzorech.

Běhouny

Kobercový běhoun na schodech
Kobercový běhoun na schodech.

Běhoun se hodí do úzkých prostor jako jsou chodby, schodiště, ale můžete je položit také v kuchyni nebo ložnici. Položením běhounu na studenou podlahu docílíte, že nebude působit tak chladně. Běhouny bývají kusové nebo v metráži. Běhoun v metráži využijete na schodech, kde si délku přizpůsobíte podle potřeby.

Kusové koberce

Kusový koberec
Kusový koberec.

Kusový koberec má nejčastěji tvar čtverce, obdélníku, kruhu. Má zpevněný okraj, případně třásně a jeho velikost nelze změnit. Kusový koberec můžete položit volně do prostoru místnosti na plovoucí podlahu ze dřeva, laminátu nebo na dlažbu. Hodí se před postel, sedací soupravu, pod konferenční či jídelní stůl. Kusový koberec je skvělým doplňkem, s barevným kusovým kobercem interiér hezky vizuálně oživíte a zútulníte.

Koberce podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené

Kobercová vlákna se dělí do dvou kategorií – přírodní a syntetická.

Koberce ze syntetických vláken 

Koberec ze syntetických vláken
Koberec ze syntetických vláken.

Výrobci koberců se syntetickými vlákny nejčastěji používají nylon, polyester, polypropylen a akryl. Syntetická vlákna se dají snadno udržovat, jsou cenově dostupnější a odolnější než vlákna přírodní. 

Syntetické koberce mají dobré antistatické vlastnosti a jsou odolné proti roztočům. Vyberete si z mnoha barev, koberce jsou barevně a tvarově stálé. Hodí se do více zatěžovaných prostor, jako je obývací či dětský pokoj. Pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, bude nejlepší volbou syntetický koberec odolný vůči skvrnám.

Koberce Mohawk Smartstrand z kolekce Spirit obsahují nový typ kobercového vlákna z polymeru, který obsahuje 37 % kukuřičného oleje.

Koberce z přírodních vláken

Koberce z přírodních vláken
Koberce z přírodních vláken.

Nejoblíbenějším přírodním kobercovým vláknem je vlna. Mezi další přírodní vlákna patří sisal, juta, hedvábí a bavlna. Koberce z přírodních vláken jsou bez obsahu chemikálií. Pořizují si je ekologicky smýšlející lidé a ti, kteří preferují ve své domácnosti přírodní materiály. Likvidace těchto koberců je šetrná k přírodě. Přírodní koberce jsou často vyráběné ručně, takže budete mít doma originální kousek. To se však ale projeví i na ceně.

Koberce podle typu kobercového vlasu

Kobercové vlákno může mít různý tvar. Existují dva základní typy – řezaný vlas a smyčkový vlas.

Řezaný vlas

Řezaný kobercový vlas
Řezaný kobercový vlas.

Koberec s řezaným vlasem má vysokou hustotu vláken, která jsou do sebe zakroucená. Při výrobě dojde k uříznutí kobercového vlasu. Koberce se liší výškou vlasů – existují koberce s vysokým vlasem a koberce s nízkým vlasem. Koberec s řezaným vlasem může být sametově hladký i huňatý.

Mezi nejznámější koberce se střiženým vláknem patří:

  • velurové koberce,
  • saxony,
  • shaggy koberce,
  • frisé koberce,
  • twist koberec.

Smyčkový vlas

Smyčkový kobercový vlas
Smyčkový kobercový vlas.

U koberce se smyčkovým vlasem tvoří vlákna pevnou smyčku, vlas je s podložkou dvakrát spojený. I vlas u smyčkového koberce může mít různou výšku. 

Smyčkové koberce s vlasem o stejné výšce najdete v komerčních budovách, kancelářích, kinech. Mají čistý, jednotný vzhled. Jsou vhodné i do domácnosti. Smyčka je odolnější proti sešlapání a snadněji se udržuje.

Mezi smyčkové koberce patří například:

  • berber koberce,
  • scrolly,
  • bouclé, neboli buklák.

Jaký typ a styl koberce je nejlepší?

Huňatý shaggy koberec
Huňatý shaggy koberec.

Žádný styl nebo typ koberce není lepší než jiný. Záleží na tom, jaký koberec hledáte a jak plánujete koberec využít v prostoru. Pořizujete koberec do bytu nebo komerčního prostoru? Jak moc je místnost frekventovaná? Na tyto otázky znáte odpověď jen vy. 

Odborníci na podlahy z MojePodlaha.cz vám s výběrem pomohou. Podívejte se na nabídku koberců do domácnosti i kanceláře a navštivte naši vzorkovnu podlah v Praze. 

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.