Středomořský styl bydlení

Středomoří u vás doma: Zkuste tipy pro středomořský styl bydlení

Středomořský styl bydlení, jak název napovídá, je inspirován domovy a kulturou středomořských zemí, jako jsou Španělsko, Itálie, Řecko či Francie. Tento styl se vyznačuje přirozenými materiály, jasnými barvami, rustikálními prvky a otevřenými prostorami, což odráží teplé a slunné klima středomořských zemí. Jak středomořský styl vypadá a čím si vybavit byt? Podívejte se.

Středomořský styl bydlení můžete realizovat i na balkóně
Středomořský styl bydlení můžete realizovat i na balkóně.

Od žluté po modrou a přírodní materiály

Stejně jako většina stylů bydlení, i ten středomořský ma charakteristické znaky. Jsou jimi určité barvy, materiály i typ nábytku.

Barevná škála slunce, moře a oliv

Ve středomořském stylu bydlení převládají teplé a zemité barvy. Využijte paletu barev od slunečně žluté a terakotové oranžové, přes mořskou modrou až po olivově zelenou. Toto barevné schéma oživí bílá barva, která prostory pomůže rozjasnit a vizuálně rozšířit. Jak barvy konkrétně využít?

Slunečně žlutá: Jasný a veselejší tón je skvělý pro obývací prostory a kuchyně, kde pomůže navodit pocit tepla a energie. Žlutá může být použitá na stěnách nebo jako akcent v textiliích a doplňcích.

Teplé odstíny středomořského stylu bydlení
Teplé odstíny středomořského stylu bydlení.

Terakotová oranžová: Je ideální pro podlahy, obzvláště pokud se rozhodnete pro terakotové dlaždice, které jsou ve středomořském designu velmi oblíbené. Oranžovou můžete použít také pro polštáře, květináče nebo kuchyňské nástroje.

Mořská modrá: Chladnější modrá je ideální pro koupelny a ložnice, kde může pomoci navodit pocit klidu a uvolnění. Modř namalujte na stěny, použijte v textiliích nebo jako barvu pro nábytek.

Ložnice s modrými stěnami
Ložnice s modrými stěnami.

Olivově zelená: Hluboká zelená je vhodná do kuchyně na kuchyňské skříňky nebo stěny. Hodí se do obývacího pokoje jako akcentová barva na textiliích, polštářích nebo květináčích.

Bílá: Je základem středomořského designu, protože rozjasňuje a vizuálně otevírá prostory. Je optimální pro stěny, stropy a velké kusy nábytku jako jsou pohovky nebo postele. Bílá také pomáhá zvýraznit ostatní barvy ve vaší paletě.

Středomořská zahrada plná vůní
Středomořská zahrada plná vůní.

Co na podlahu ve středomořském stylu?

Středomořský styl obsahuje přírodní materiály a rustikální vzhled, čemuž by měla odpovídat i podlaha. Jakou krytinu do středomořsky laděného interiéru položit?

Dlažba na zemi ve středomořských barvách
Dlažba na zemi ve středomořských barvách.
  1. Terakotové dlaždice jsou klasickou volbou pro středomořský styl. Mají zemité barvy a přirozenou texturu, která dodává teplý a rustikální vzhled. Jsou odolné a snadno je budete udržovat.
  2. Kámen – vápenec nebo břidlice může pomoci vytvořit velmi autentický středomořský vzhled. Kámen je odolný a trvanlivý, ale je třeba mu věnovat více údržby než dlaždicím.
  3. Dřevěné podlahy – dřevo na podlahu, zejména podlahové dílce s ručně opracovaným nebo starobylým vzhledem, se do středomořského stylu rovněž dobře hodí. Dřevo navozuje hřejivý pocit a dodává do prostoru další přírodní prvek.
  4. Cementové dlaždice jsou trvanlivé a pořídíte je v různých podobách. Mohou být i barevné, s různými vzory pro získání „živosti“ a upevnění charakteru vašeho středomořského bydlení.

Důležité je, aby byla podlaha odolná, se snadnou údržbou. Mezi znaky středomořského styly patří zejména funkčnost, ale i komfort.

Vzdušné prostory
Vzdušné prostory.

Přečtěte si: Podlahové krytiny – znáte všechny typy?

Materiály a textury

Součástí středomořského stylu jsou přírodní materiály, jako je dřevo, kámen, keramika nebo kov. Dřevo je často používané v nábytku a na okenicích, kámen a keramika jsou oblíbené na podlahách či obkladech. Kov využijete v podobě dekorací a svítidel. Podívejte se na pár tipů, jak jednotlivé materiály použít.

Dřevo: Dřevěný nábytek, stoly, židle a kredence posílí přírodní, rustikální podobu interiéru. Dřevěné okenice mohou dodat autentický středomořský vzhled i zvenčí, zároveň zajistí stín v horkém létě a soukromí.

Středomořský styl bydlení
Středomořský styl bydlení.

Kámen: Kameny bývají používané na podlahách, ale i na kuchyňských pracovních deskách, kamenné můžete mít i umyvadlo nebo obklady na stěnách.

Keramika: Keramické dlaždice se hodí na podlahu i jako obklady na stěny. Keramické květináče, vázy a nádoby dodají interiéru středomořský šarm.

Funkční kuchyně a byliny
Funkční kuchyně a byliny.

Kov: Kovové prvky, lampy, svícny, držáky na ručníky či dekorativní prvky doplní v interiéru jemné akcenty a kontrast k přírodním materiálům. Kov bývá rovněž využívaný v podobě kovaných bran a branek, plotů nebo balkonového zábradlí.

Nábytek a doplňky Středomoří

Nábytek ve středomořském stylu je často robustní a rustikální, s důrazem na komfort a funkčnost. Doplňky, jako jsou keramické nádoby, kované lampy, tkané koberce a těžké závěsy, pomáhají vytvořit útulnou atmosféru i v parných letních dnech.

Jak vybavit místnosti byty ve středomořském stylu?

Obývací pokoj – světlý a příjemný

Obývací pokoj ve středomořském stylu by měl být světlý a příjemný. Použijte teplé barvy na stěnách a doplňte je rustikálním nábytkem. Můžete přidat pohodlné pohovky s barevnými polštáři, dřevěný stůl a dekorativní koberce. Pro osvětlení volte kované lampy nebo svíčky.

Středomořská kuchyně
Středomořská kuchyně.

Kuchyně s přírodními materiály

Středomořská kuchyně se zaměřuje na funkčnost a přírodní materiály. Instalujte dřevěnou kuchyňskou linku a skříňky, ideálně kamennou podlahu do kuchyně, keramické obklady a otevřené police pro vystavení keramiky a ozdobných i funkčních kovových nádob.

Ložnice – tichá a útulná

Ložnice bývá útulná a klidná. Využijte teplé barvy na stěnách a doplňte je dřevěným nábytkem. Přidejte pohodlnou postel s barevným přehozem a polštáři. Pro dekoraci můžete opět použít kované lampy nebo svíčky. Jako podlaha do ložnice se hodí například dřevěná masivní nebo i moderní vícevrstvé podlahy.

Ložnice ve středomořském stylu
Ložnice ve středomořském stylu.

Koupelna místem relaxace

Středomořská koupelna je místem pro relaxaci. Vyberte si kamenné nebo keramické obklady, doplňte je dřevěným nábytkem a doplňky. Volte pohodlnou vanu a kované svítidlo pro navození útulné atmosféry.

Jednoduše zařízená koupelna
Jednoduše zařízená koupelna.

Může se hodit: Tmavá vs. světlá podlaha – Kam se která hodí?

Venkovní prostory po středomořsku

Terasa na relax i zábavu

Terasa bývá místem pro relaxaci a zábavu. Pořiďte si dřevěný nábytek, barevné polštáře a koberce. Přidejte barevné květináče a kované lampy pro možnost navození útulné atmosféry. Stín zajistí pergola nebo altán.

Zahrada plná barev a vůní

Středomořská zahrada je plná barev a vůní. Vysaďte aromatické rostliny, jako je levandule, rozmarýn nebo dokonce olivovník. Cestičky vybudujte z kamenů nebo oblázků, zařiďte si venkovní posezení.

Pro středomořský styl bydlení jsou charakteristické rostliny, kterým se daří v teplých a slunných klimatických podmínkách:

Borovice – typický strom Středomoří
Borovice – typický strom Středomoří.
  1. Olivovník je symbolem Středomoří, jeho stříbřitě zelené listy dodají skoro každé zahradě středomořskou podobu.
  2. Borovice halepská nebo pinie jsou charakteristické svým jedinečným tvarováním a běžné v celém Středomoří.
  3. Levandule je známá svými nádhernými fialovými květy a krásnou vůní, poměrně odolná. Bude se vám snadno pěstovat.
  4. Různé druhy bylinek – středomořské zahrady často obsahují bylinky, rozmarýn, bazalku, oregano, šalvěj, tymián. Krásně voní i chutnají a zároveň každou zahradu pěkně dozdobí.
  5. Citrusové stromy – citroníky, pomerančovníky nebo mandarinkovníky jsou pro středomořské zahrady typické.
  6. Agáve a sukulenty – dobře odolávají suchu a hezky vypadají.

Při výběru rostlin zohledněte místní klimatické podmínky, aby se jim u vás dobře dařilo. Klasické citrusy českou zimu venku na zahradě asi nepřežijí, ale k dostání jsou i speciální mrazuvzdorné rostliny.

Tip: Jak oživit starou podlahu? Pomocí šablony, barvy a laku

Sumarizace: vytvořte si útulné bydlení

Středomořský styl bydlení, to je přirozenost, funkčnost, ale i komfort. Klidně kombinujte různé materiály a barvy. Použijte přírodní materiály, dřevo, kámen a keramiku. Přidejte barevné a textilní doplňky k vytvoření útulné atmosféry. Využijte venkovní prostory pro zábavu i relax.

Prostorná jídelna
Prostorná jídelna.

Středomořský styl bydlení je hřejivý a přívětivý. Vyzdvihuje přírodní materiály, teplé barvy a rustikální prvky. Hledáte-li útulnou a pohodlnou atmosféru, bude se vám bydlení ve středomořském stylu líbit.

Časté otázky a odpovědi pro středomořský styl

1. Jaké barvy jsou používané ve středomořském stylu?

Ve středomořském stylu často najdete teplé a zemité barvy, jako je slunečně žlutá, terakotová oranžová, mořská modrá a olivově zelená. Bývají kombinované s bílou barvou, která rozjasňuje a opticky zvětšuje prostory.

2. Který nábytek se do středomořského stylu hodí?

Nábytek ve středomořském stylu bývá robustní, funkční, vyrobený z přírodních materiálů, ze dřeva. Často má rustikální vzhled, je doplněný pohodlnými polštáři a textilními doplňky.

3. Jaký materiál se hodí na podlahy?

Pro podlahy ve středomořském stylu lidé často používají přírodní materiály, kámen i pálené cihly a keramiku. Jsou odolné a snadné na údržbu. Vhodné je i dřevo na podlahu.

Zahrada plná bylin a rostlin
Zahrada plná bylin a rostlin.

4. Které rostliny jsou vhodné do středomořské zahrady?

Do středomořské zahrady se hodí aromatické rostliny, levandule, rozmarýn a další bylinky, citrusy, sukulenty i olivovník. Nejenže vypadají krásně, ale také zahradu obohacují barvami a vůněmi, poskytují příjemné klima a větší keře či stromky také stín.

5. Co je typické pro vybavení středomořské kuchyně?

Středomořská kuchyně se vyznačuje dřevěnými kuchyňskými linkami, kamennými podlahami a otevřenými policemi pro vystavení keramiky. Je hezky funkční a zároveň vzhledově přitažlivá.

Jak se vám středomořský styl bydlení líbí?

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.