Podlaha na terasu – jakou vybrat

Podlaha na terasu I: porovnání: Je lepší kámen, beton, dřevo nebo WPC?

Představte si, že sedíte na své terase s šálkem kávy v ruce a obdivujete krásný výhled na svou zahradu. Jaká podlaha pod nohama by byla ideální? Který materiál bude na terasu nejlepší? Pomůžeme vám najít odpovědi, čtěte dál.

Dřevoplastová prkna (WPC) na terase
Dřevoplastová prkna (WPC) na terase.

Když přemýšlíte o realizaci nebo renovaci terasy, je výběr správné podlahy jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které potřebujete udělat. Podlaha na terasu ovlivňuje celkový vzhled a estetiku prostoru, ale musí být také být odolná vůči povětrnostním podmínkám a nejlépe i dlouhodobě udržitelná. 

Podíváme se na různé druhy podlah pro terasy, popíšeme faktory, které je třeba zvážit při výběru i důležité informace o instalaci a údržbě podlahy na terasu. Pojďme na to.

Výběr vhodné podlahy na terasu – co je třeba zvážit?

Existuje několik materiálů, které na terasovou podlahu můžete použít. Při výběru je důležité zvážit několik faktorů:

Bambusová podlaha na terase
Bambusová podlaha na terase.

Různé druhy materiálů: Dřevo, kompozitní materiály, keramické dlaždice a betonové povrchy jsou pro terasové podlahy častou volbou. Každý materiál má své výhody a nevýhody, které popisujeme dále.

Výběr podle estetiky: Při výběru podlahy na terasu zohledněte své estetické preference, promyslete, která podlaha se bude hodit pro váš prostor, a to materiálově, texturou i barevně.

Počasí a klimatické podmínky: Zjistěte si, jaké klimatické podmínky bývají ve vašem regionu, jestli bude terasa často na dešti, vystavená slunečnímu záření a horku nebo naopak mrazu. Materiál by měl odolávat hnilobě a zároveň minimalizovat absorpci vody, vydržet i náročnější podmínky a udržet si svůj vzhled dlouhodobě.

Pálené cihly na podlaze terasy
Pálené cihly na podlaze terasy.

Bezpečnost a protiskluzové vlastnosti: Pro terasy je důležité zvolit podlahu s protiskluzovými vlastnostmi pro minimalizaci rizika úrazů způsobených uklouznutím. Bezpečnost má být vždy prioritou.

Nároky na údržbu: Pro různé materiály je třeba zajistit určitou úroveň údržby. Zvažte, zda se vám bude chtít o terasovou podlahu pravidelně starat a kolik na to budete mít času.

Podlaha na terasu – oblíbené materiály

Existuje několik oblíbených materiálů, které zákazníci na terasu často vybírají. Každý materiál má odlišné vlastnosti a výhody i nevýhody, které je dobré při výběru posoudit.

Dřevěná podlaha, prkna na terasu

Dřevěné podlahy pomáhají na terase navodit příjemnou, přírodní atmosféru. Jsou tradiční a elegantní volbou. Existuje mnoho druhů dřeva, které se mohou lišit v odolnosti a vzhledu. Dřevěné podlahy je potřeba pravidelně udržovat, ale tomu by mělo ještě předcházet ošetření proti škůdcům a hnilobě. Po určité době používání bývá nutné zajistit obnovu dřevěných podlah, jako je broušení, olejování či lakování, aby se udržely v dobrém stavu. Jsou-li příliš hladké, mohou být kluzké, pokud na ně zaprší.

Dřevěná terasa – podlaha
Dřevěná terasa – podlaha.

Obzvlášť hezky vypadá dřevěná podlaha na terasu z exotických dřevin, jako je sibiřský modřín, Garapa, Merbau, známé také jako Molucké železné dřevo nebo třeba Ipe – brazilský teak či železné dřevo, které pochází ze střední a Jižní Ameriky. Na terasy je vhodný i bambus.

Tip: Podívejte se na dekory: Jaké dřevo na podlahu má zebrano, cumaru, jarrah a další podlahová exotika?

Bambus na podlaze terasy
Bambus na podlaze terasy.

Kamenná podlaha či kamenný koberec

Kámen je odolný, trvanlivý a má jedinečný vzhled. Každý přírodní kámen je originální, takže žádné dvě kamenné terasy nebudou stejné. Kamenné podlahy na terase jsou oblíbené díky své odolnosti a pěkné podobě. Jako přírodní materiál dodává kámen terase jedinečný, elegantní vzhled a přitom je schopný vydržet extrémní povětrnostní podmínky i těžké zatížení. Vydrží vám na terase desítky let.

Kamenná podlaha na terase
Kamenná podlaha na terase.

Existuje mnoho druhů kamene, které můžete vybrat pro svou terasu, například břidlice, vápenec, žula, pískovec. Každý z nich má své jedinečné vlastnosti a vzhled.

Kamenné podlahy mají však rovněž své nevýhody. Mohou být kluzké, když jsou mokré. Některé druhy kamene bývají náchylné k poškození v důsledku zmrznutí, hlavně pokud do nich předtím nateče voda.

Mozaiková dlažba na terase
Mozaiková dlažba na terase.

Kámen je také tvrdý a nepohodlný na chůzi nebo stání po delší dobu. Instalace kamenné podlahy bývá nákladná a časově náročnější. Alternativou ke klasické kamenné podlaze je takzvaný kamenný koberec – malé kamínky zalité pryskyřicí.

Leštěný mramor na podlaze může klouzat.
Leštěný mramor na podlaze může klouzat.

Venkovní terasová dlažba

Venkovní mrazuvzdorné keramické dlaždice jsou trvanlivé a odolné vůči povětrnostním podmínkám. Mají širokou škálu vzorů a barev, které mohou vzhled terasy zpestřit. Keramické dlaždice jsou však chladné na dotek a je zapotřebí je správně instalovat, včetně pořádné přípravy podkladu.

Dlažba na terase
Dlažba na terase.

Keramické dlaždice jsou populární volbou pro terasy díky svému vzhledu, odolnosti a snadné údržbě. Můžete snadno najít dlaždice, které se hodí k designu vaší terasy a domu. Jejich údržba bývá jednoduchá – stačí je pravidelně zametat a občas setřít s trochou vody a čisticího prostředku.

Nicméně i keramické dlaždice mají své nevýhody. Bývají kluzké, když jsou mokré a některé typy dlaždic jsou náchylné poškození v důsledku nárazu nebo extrémních teplot. V případě chybné pokládky se mohou časem uvolnit či popraskat. Keramické dlaždice také nemusí být příliš příjemným materiálem na dotek, na což je třeba myslet, pokud plánujete na terase pobývat naboso. Ale v parném létě to může být naopak jejich benefitem.

Terasový beton – litá podlaha na terasu

Litý beton je moderní a flexibilní materiál, který se dá přizpůsobit téměř jakémukoli stylu. 

Podlahový beton se míchá většinou přímo na místě a nalévá rovnou na plochu terasy na připravený podklad, kde jej necháte vytvrdnout. Díky tomu lze vytvářet různé tvary, textury a designy, což umožňuje individuální přizpůsobení podle vašich specifických požadavků a vkusu. Tuto podlahu pořídíte ve formě betonové dlažby nebo litého hlazeného betonu.

Beton na terase
Beton na terase.

Betonová litá podlaha je odolná vlivům počasí, snadno se udržuje a je dlouhodobě trvanlivá. Ale pokud je nesprávně realizovaná, může praskat nebo se deformovat. Beton je také poměrně tvrdý a méně pohodlný na chůzi.

Všechny tvrdé podlahy z betonu, kamene, dlažby zpravidla působí chladivě, což nemusí být žádoucí v chladnějších jarních a podzimních dnech. Avšak naopak v horkých dnech mohou příjemně chladit.

Betonové dílce na podlahu terasy
Betonové dílce na podlahu terasy.

Kompozitní materiály a WPC neboli dřevoplast na terase

Kompozitní materiály, jako je dřevo-plastový kompozit, mohou mít vzhled dřeva s nižšími nároky na údržbu. WPC znamená Wood-Plastic Composite, což je směs dřeva a plastu neboli zjednodušeně dřevoplast. Tento materiál kombinuje výhody obou komponentů: estetiku a přírodní vzhled dřeva + odolnost a snadnou údržbu plastu.

WPC – dřevoplast na podlaze terasy
WPC – dřevoplast na podlaze terasy.

Výsledkem je produkt, který je extrémně odolný vůči povětrnostním vlivům a škůdcům. To jej činí ideálním pro použití v exteriéru na terasy, ale i pro použití na ploty nebo výrobu venkovního nábytku. Narozdíl od přírodního dřeva není třeba u dřevoplastu řešit pravidelné nátěry nebo ošetření proti hnilobě.

WPC je zároveň ekologickou volbou, protože může být vyrobený z recyklovaných materiálů a je plně recyklovatelný.

Může se hodit: Nivelační stěrka – Jak na vyrovnání podlahy?

Příprava podkladu podlahy na terasu je důležitá

Příprava podkladu pro podlahu na terasu je klíčovým krokem. Zajistí stabilitu a dlouhou životnost konstrukce terasy. Jak na to? Pro základní orientaci uvádíme postup v jednoduchých krocích, když chcete terasu realizovat na „zelené louce“. Pokud nepatří kutilství a zahradničení mezi vaše oblíbené činnosti, bude lepší najmout odborníky.

Kámen, břidlice na terase
Kámen, břidlice na terase.

1) Vyčistěte místo budoucí terasy

Nejprve očistěte prostor budoucí terasy od všech překážek, jako jsou kameny, kořeny stromů, plevel nebo staré konstrukce.

2) Vyrovnejte terén

Pokud je povrch nerovný, vyrovnejte jej. To můžete udělat ručně pomocí krumpáče a lopaty nebo mechanicky pomocí malého buldozeru. Je důležité zajistit, aby byl povrch co nejrovnější. Nebude pak docházet k následnému nerovnoměrnému zatížení podlahy a jejímu sesedání.

3) Zhutněte povrch

Jakmile je povrch vyrovnaný, je důležité jej zhutnit. Díky tomu bude podklad pevný a stabilní. K tomu se nejlépe hodí ruční zhutňovací stroj, vibrační pěch, dusadlo, zvaný také „žába“.

Drenážní podklad pod terasu
Drenážní podklad pod terasu.

4) Vytvořte drenáž

Pro zabránění hromadění vody pod podlahou instalujte drenáž. Ta se může skládat z drenážních trubek nebo hrubého kameniva. Někdy stačí vytvořit mírný sklon pro odtok vody. K drenáži se může hodit i geotextilie pro zamezení vzlínání bahna či jílu a prorůstání plevele.

5) Položte podkladovou vrstvu

Podkladová vrstva, jako je štěrk nebo jemné kamenivo či písek, rozprostřete na povrchu a také zhutněte. Tato vrstva ještě vylepší stabilitu a pomůže s odvodněním. Zde už však záleží, jakou přesně terasu realizujete. V případě pokládky dřevěné podlahy na podkladové konstrukční hranoly toto nebývá potřeba.

Příprava podkladu pod terasu
Příprava podkladu pod terasu.

6) Instalujte izolaci

V některých případech, jako je plánovaná pokládka betonové podlahy nebo dlažby, bývá zapotřebí řešit i vrstvu hydroizolace. Zabrání přímému kontaktu podlahy s případnou vzlínající vlhkostí. 

7) Realizujte podklad pod podlahovou krytinu

Další krok bude už záležet na tom, jakou přesně podlahu budete mít. Pod kámen i dlažbu bude zapotřebí připravit podkladový beton, dřevěná nebo WPC podlaha může být i položená na konstrukčních hranolech či trámech.

Pamatujte na to, že příprava podkladu může být časově náročná, ale je důležitá. Je dobré mít potřebné znalosti a výbavu. Jednodušší bývá najmout odborníka, který správnou přípravu podkladu pod terasu zajistí.

Realizace dřevěné podlahy – prkna na terasu
Realizace dřevěné podlahy – prkna na terasu.

Vyberte si správně a užijte novou terasu

Výběr vhodné podlahy pro terasu ovlivní následnou podobu vašeho obydlí a je pomůže navodit budoucí příjemné chvilky u šálku kávy, hezké knížky nebo u sklenky vína při posezení s přáteli.

Pro co nejlepší výsledek je lepší přizvat odborníky na podlahy.

V příštím díle miniseriálu o podlahách na terasu se více zaměříme na dřevěné a dřevoplastové podlahy.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.