Vinylové podlahy jsou na trhu už nějakou dobu i když ne každý je zná. Díky mnoha rokům vývoje výrobci vyvinuli různé materiály, ze kterých vinylové podlahy vyrábějí. Na první pohled mohou všechny vinylové podlahy vypadat podobně. Rozdíly najdete hlavně v jejich složení, zejména v jádře vinylových dílců. Podívejte se, které typy existují a čím se liší.
Dnes se zaměříme hlavně na plovoucí vinylové podlahy. Kromě nich vám mohou podlaháři vinylovou podlahu k podkladu také nalepit.

Volně pokládané plovoucí vinylové podlahy se skládají z dílců, které do sebe zacvaknete pomocí zámků. Existuje jich několik typů, jež se liší hlavně složením jádra. Z toho se pak odvíjí například tloušťka podlahy nebo třeba vhodnost pro podlahové topení, ale i cena podlahy.
Celo-vinylová plovoucí podlaha – PVC
Celovinylové zámkové podlahy bývají finančně nejdostupnější. Dodávají se i ve velkých dílcích. Jedná se o vícevrstvý vinyl – PVC s potištěnou vrchní vrstvou a PU či PUR povrchovou úpravou.
Díky většímu formátu dílců mívá položená podlaha méně spojů, může být vhodná i do prostředí s občasnou zvýšenou vlhkostí, například do kuchyně. Obdobně jako jiné typy vinylových podlah, i tu celovinylovou seženete v mnoha různých dekorech, barvách, vzorech.

Například vinylové podlahy 1Floor jsou díky nízkému tepelnému odporu vhodné i na podlahové vytápění. Podlahy z vinylu výrobce 1Floor jsou stálobarevné, odolné proti UV záření a velmi elastické. Problém jim nedělá ani to, když se po nich projedete na kolečkovém křesle.
Tuhé vinylové podlahy neboli LVT – Luxury Vinyl Tile
Chcete propracovanější vinylovou podlahu? Vyberte si mezi typy dílců s tuhým jádrem neboli LVT – anglicky Luxury Vinyl Tile, které popisujeme dále.

Vinylová zámková plovoucí podlaha na HDF desce
Pokud znáte laminátové podlahy, ty vinylové na HDF desce vám možná budou připadat stejné. Opravdu mají stejné HDF jádro, avšak místo laminátu tvoří nášlapnou vrstvu vinyl. Vinylové podlahy jsou příjemnější na chůzi, pocitově měkčí, lépe tlumí kročejový hluk než tvrdý laminát.

Třeba vinylové podlahy FatraClick nainstalujete pomocí „Click“ systému poměrně snadno a rychle. Na výběr máte moderní vzory a dekory věrohodně imitující dřeviny – dub, javor, kaštan, ořech nebo i kamenné povrchy.
Vinylová zámková plovoucí podlaha s korkovým jádrem
Ještě lepší než vinyl na HDF desce může být vinylová podlaha s korkovým jádrem. I když je korek ukrytý pod vinylovou nášlapnou vrstvou, podlaha s korkovým jádrem je příjemná na chůzi i naboso, pocitově hřejivá, tlumí hluk.

Například vinylové podlahy Wicanders mají tloušťku 6 mm a zámek Pressfit pro snazší pokládku podlahy. Řada vinylových podlah HydroCork je vhodná i do vlhčích prostor. O jejich odolnosti svědčí i záruka 25 let při použití v bytových prostorech a 15 let v komerčních prostorách.

Korek je dobrým tepelným izolantem, což je výhodou, ale někdy i nevýhodou. Pokud máte podlahové vytápění, bude lepší zvolit jiný typ vinylové podlahy.
Vinylová zámková plovoucí podlaha s jádrem z dřevoplastu – WPC
Když je jádro vinylové podlahy z materiálu označovaného jako WoodPlastic, obsahuje 60 % dřeva a 40 % HDPE. Dřevoplast je voděodolný, spojuje výhody dřevěného jádra a plastu. Vinylové podlahy s WPC jádrem bývají silnější než dále popisovaný „kamenný“ typ s SPC jádrem.

Vinylová zámková plovoucí podlaha s vápencovým jádrem – SPC
Zkratka SPC u tohoto typu podlah znamená Stone Plastic Composite, případně Stone Polymer Core. Tyto vinylové podlahy mají tuhé jádro tvořené ze směsi vápence a stabilizátorů. Jsou velmi odolné, hodí se i do zatíženějších a komerčních prostor. Vápenec je lépe tepelně vodivý než například korek. Vinylová podlaha s vápencovým jádrem je vhodná i na podlahové vytápění.

Například vinylová podlaha Floor Forever Diamond Apex Click je novou generací odolných vinylů, vyrobená bez změkčovadel, ftalátů, 100% ekologická. Obsahuje integrovanou podložku z paměťové pěny, můžete ji položit i na mírně nerovný podklad. Hodí se také do extrémně zatížených prostor, kam lidé přijdou třeba rovnou ze zasněžené ulice. Záruka je dokonce 33 let pro bytové a 15 let na komerční použití.

Vinylová zámková plovoucí podlaha s keramickým jádrem – SPC
Dalším typem plovoucích vinylových podlah, označovaných rovněž jako SPC, je vinyl s keramickým jádrem. V tomto případě zkratka SPC značí Stone Polymer Core – kamenné polymerové jádro.

Kupříkladu plovoucí vinylové podlahy Floorify Tiles s keramickým jádrem Floorify® Rigid Core vypadají opravdu jako kamenné. Jsou odolné nárazům, vůči poškrábání i skvrnám. Zároveň zůstávají hřejivé, příjemně měkké na chůzi. Keramické jádro dobře přenáší teplo, což je ideální při pokládce na podlahové vytápění.
Kterou vinylovou podlahu vybrat? Ve vzorkovně poradí
Vinylových podlah je mnoho typů, ještě více dekorů i různé způsoby pokládky. Chcete si vybrat tu správnou? Navštivte vzorkovnu podlah v Praze, kde vám odborníci poradí a zároveň si prohlédnete, jak konkrétní podlahy vypadají.

Čtěte také:
- Vinylová podlaha – jaké jsou typy, ceny, jak vinyl vybrat
- Lepená nebo click vinylová podlaha? Zjistěte, která je lepší
- Čištění vinylové podlahy – zasucha či zamokra?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.