Sametový vinyl na podlaze.

Sametový vinyl je jako mech v lese. A ty barvy!

Sametový vinyl vypadá skoro jako koberec. Ale není to koberec. Vylijete na něj víno a jednoduše vyčistíte kartáčem a vyluxujete. Nenasákne se, neušpiní. Takový je sametový vinyl Flotex® od společnosti Forbo. Z čeho je vyrobený, které typy, vzory existují, jak sametovou podlahu pokládat? Čtěte dál.

Sametový vinyl je podobný vinylové podlaze, ale nemá tak hladký povrch. Díky nylonovým vláknům na povrchu vypadá podobně jako velice jemný koberec.

Sametový vinyl Forbo Flotex.
Sametový vinyl Forbo Flotex.

Podlahoviny ze sametového vinylu seženete pod značkou Flotex® od výrobce Forbo. Hodí se do obytných místností, dětského pokoje, chodby, ale také do prostor s vyšší zátěží.

I když vypadá jako koberec, stále je to vinyl, který se dobře udržuje. Sametový vinyl je příjemný a hebký na dotek, projdete se po něm i naboso, aniž by vám přitom mrzly nohy. Povrch tvoří nylonová vlákna, která zajišťují protiskluznost a lepší tepelnou pohodu. Má tak dobré akustické vlastnosti.

Sametový vinyl je navíc odolný, nevadí mu polití tekutinou. Ovšem i zde je třeba myslet na správný způsob pokládky.

Z čeho je sametový vinyl vyrobený?

Stejně jako jiné vinylové podlahy, i sametový vinyl tvoří vinylová vrstva. Je vyztužená skelným rounem a doplněná nylonovými vlákny o vysoké hustotě, které jsou se základní vrstvou pevně spojené. Na jednom metru čtverečním je jich přes 70 milionů.

Sametový vinyl je hebký jako mech.
Sametový vinyl je hebký jako mech.

Sametový vinyl pořídíte v mnoha barvách, dekorech a vzorech, v řadě Vision dokonce i s fototiskem. Výhodou je, že nylonová vlákna výrobci barví kompletně, nejen na povrchu, což zabraňuje vyblednutí.

Vinylový „mech“ vhodný i pro alergiky

Vlákna z nylonu zachytí nečistoty na povrchu. Nehrozí tak jejich zašlapání do hloubky, jako tomu bývá například u některých koberců. Případné „nehody“, vylité tekutiny, rozsypané látky, prach i alergeny vyluxujete vysavačem.

Sametový vinyl v interiéru.
Sametový vinyl Forbo Flotex může mít dekor prken, dlažby, jemného koberce.

Stejně jako Marmoleum®, i struktura materiálu Flotex® brání šíření infekcí, bakterií, plísní i virů. Proto si sametový vinyl oblíbili také v nemocnicích. Flotex má účinné antimikrobiální ošetření Sanitized®.

Vyhovuje alergikům. Až na sametový povrch šlápnete, třeba vám to navodí pocit chůze po hebkém mechu.

Odolná vinylová podlaha do domácnosti i komerčních prostor

Materiálová skladba sametového vinylu je vhodná pro použití v domácnosti, ale i v zatíženějších komerčních prostorech, kancelářích, vzorkovnách, jednacích místnostech. Sametová podlaha Flotex® tlumí kročejový hluk doma, ale i běžný provozní kancelářský šum.

Sametový vinyl ve foyer.
Sametový vinyl Forbo Flotex se hodí i do frekventovaných a komerčních prostor.

Ekologický „mech“, který vyčistíte i zamokra

Toto zní možná jako nesmysl, avšak sametovému vinylu Flotex®, který vypadá skoro jako koberec, prospívá občasné mokré čištění. Pro úklid můžete použít čisticí stroj Vax nebo teplovodní extraktor.

Výroba sametového vinylu probíhá ekologicky za využití zelené energie. Ve Forbo používají vodou ředitelné barvy a většinu nosné vrstvy tvoří recyklované materiály.

Sametový vinyl je lepší přilepit

Flotex® můžete na stávající podlahu jen volně položit nebo k ní zafixovat lepením. Pokládá se stejně jako jiné vinylové podlahy – z role či dílců, které k připravenému podkladu nalepíte.

Sametový vinyl Forbo Flotex v restauračním prostředí.
Sametový vinyl Forbo Flotex se hodí i do frekventovaných a komerčních prostor.

Dekor kamenné dlažby i dřeva

Sametový vinyl může vypadat jako travní porost, kamenná dlažba, dřevěná prkna, anebo zářit všemi barvami. Dekorů je na výběr mnoho.

Flotex Vision – tištěná podlaha s vysokým rozlišením

Vzhledem k vysoké hustotě vláken je sametový vinyl ideální také pro digitální tisk. Vaši podlahu tak může zdobit fotografie ve vysokém rozlišení. Na návrzích motivů se podíleli přední návrháři, například HemingwayDesign a Sottsass Associati & Tibor Ltd. Vytvořili jedinečné motivy plné sytých barev.

Barevné motivy podlah Forbo Flotex Vison
Barevné motivy podlah Forbo Flotex Vison

Sametová podlaha ve vlaku i na lodi

Kromě domácností a komerčních prostor existuje Flotex® i ve verzi pro podlahy vagónů a železničních vozidel, kde je třeba myslet na protipožární vlastnosti. Sametový vinyl seženete rovněž v podobě vyhovující nárokům Mezinárodní námořní organizace (IMO), pro náročná použití na zaoceánských lodích.

Vizualizátor Forbo.
Na webu Forbo najdete vizualizaci, jak bude podlaha vypadat ve vašem interiéru.

Tak až někdy příště budete plout přes moře do své dovolenkové destinace, možná budete na lodi chodit po podlaze Flotex®. Ale její přednosti využijete i doma či v kanceláři. Přijďte se podívat do naší podlahové vzorkovny, jak je sametový vinyl příjemný.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.

Zdroj ukázek: Forbo.