Jak dezinfikovat podlahu a byt po nemoci.

9 rad, jak po nemoci dezinfikovat podlahu i celý byt od virů a bakterií

Sklátila vás nemoc? Chce to mít nohy v teple, futrovat se vitamíny a zalézt pod peřinu. Po týdnu či dvou už na tom budete snad lépe. Ale pak ještě zbývá pořádně vyčistit byt a zbavit se bacilů, aby nedostaly druhou šanci. Hlavně v dobách epidemie chřipky či koronaviru je to důležité. Na co se doma zaměřit, jak vyčistit podlahy i jiné části bytu?

Každá nemoc je nepříjemná. Je dobré dbát pokynů lékaře a zůstat v klidu domova, hezky v posteli.

Žena v posteli.
Stonáte? Chce to nohy v teple, hezky v posteli.

Po vyskočení z postele dezinfikujte prostor

Až za nějakou dobu z pelechu vyskočíte, je dobré zbavit celý byt bacilů. Bakterie a viry by totiž mohly na různých površích dál přebývat a pokusit se vás skolit znovu. Organismus se musí nejprve postupně posílit.

Bakterie a viry přežijí hodiny, dny, týdny i roky

Každá bakterie či vir mají jinou „výdrž“. Podle MUDr. Vladimíra Plesníka například bakterie Helicobacter pylori na pevném povrchu přežije jen 1,5 hodiny, avšak Salmonella typhimurium až 4 roky.

Podobné je to i u virů. „Klasický“ Coronavirus vydrží na suchém povrchu neživých objektů pouze několik hodin, SARS-coronavirus a jemu podobné až 96 hodin, Rhinovirus přibližně 2 hodiny až 7 dní a kupříkladu Parvovirus déle než rok.

Jak vyčistit byt od bakterií i virů a na co se zaměřit?

Projděte postupně byt a zaměřte se hlavně na často používané předměty, od shora až k podlaze.

1) Postel a lůžkoviny

Začít můžete svým ložem. Lůžkoviny vložte do pračky a vyperte na nejvyšší možnou teplotu. Klasické povlečení by mělo zvládnout i vyvářku. Samozřejmostí je také vyprání „stonacího“ pyžama nebo domácího úboru.

Zaměřte se i na matraci. Vysajte ji vysavačem a dejte na balkon nebo alespoň k otevřenému oknu pořádně vyvětrat. Jen pozor na jarní alergeny z kvetoucích stromů a trav. Můžete ji také lehce postříkat rozprašovačem s dezinfekčním prostředkem. Nejprve si ale na kousku ověřte, zda je prostředek pro matraci bezpečný.

Prádlo v pračce.
Po stonání vyperte lůžkoviny a ručníky na vysokou teplotu.

2) Ručníky, utěrky a výbava v koupelně

Pokud máte koupelnu a WC vedle ložnice, můžete pokračovat tam. Všechny ručníky, utěrky patří také do pračky. Nechte je během praní hezky ohřát. Vyvařit v hrnci můžete zubní kartáček, používané hřebeny.

3) Dlaždičky, kachličky a baterie

Na očistu dlaždiček a obkladů můžete použít dezinfekční přípravek v rozprašovači s obsahem alkoholu. Seženete v drogerii či lékárně. Očistěte také plastové i kovové povrchy, zrcadla, umyvadlo, vanu. Použité hadry vyvařte v pračce, případně použijte jednorázové utěrky a pak je vyhoďte do směsného odpadu, zabalené v sáčku.

Dezinfekční prostředky na interiér i podlahu.
Dezinfekční prostředky na interiér i podlahu.

4) Kliky, madla, vypínače a zábradlí

Někdy přehlížené jsou kliky u dveří i okraje dveří, za které třeba dveře chytáte, rovněž madla skříněk, skříní. Také je dezinfikujte. Stejně tak vypínače světel. Ale do elektrických zásuvek žádnou kapalinu raději nestříkejte.

Tip: Antibakteriální podlaha – přírodní linoleum Marmoleum Forbo

forbo marmoleum podlaha

5) Mobil, tablet, počítač i dálkový ovladač

Lidé je mají v ruce skoro pořád, přesto se jim věnuje málo pozornosti a hygieny. Všechny ovladače, tablety, mobilní telefony – všude tam se může držet celá armáda bacilů. Mají rády také klávesnici, to je pro ně úplné lahůdkářství plné drobků.

Na různou elektroniku existují různé přípravky. Pozor na displeje notebooků a tabletů, mohou být citlivé vůči čisticím prostředkům. Můžete použít i jednorázové dezinfekční vlhčené ubrousky na čištění LCD obrazovek a optiky.

6) Kuchyň a jídelna

Očistu proveďte také v kuchyni a jídelně. Zaměřte se na místa, kterých se často dotýkáte, například madla ledničky, mikrovlnky, kuchyňskou linku, knoflíky sporáku. Pokud však během marodění konzumujete pouze donáškové dobroty, kuchyň z úklidu nyní klidně vynechte, ať neuklízíte byt celý den.

Úklid kuchyně.
Po nemoci očistěte i prostory v kuchyni.

7) Podlaha nakonec

Až doma všechny povrchy očistíte, vrhněte se na podlahu. Podle povrchu zvolte vhodnou metodu. Koberce bude stačit vyluxovat výkonným vysavačem. Jestliže chcete mít jistotu, že se v kobercích žádné breberky neschovají, použijte speciální sprej nebo čistič na koberce.

Všechny omyvatelné podlahy nejprve vysajte a pak vytřete navlhčeným mopem. Pokud nemáte doma speciální přípravek, použijte ocet. Podlahy skládané z dílců, jako jsou například plovoucí podlahy, vinylová podlaha, vytírejte jen vlhkým mopem, nikoliv mokrým.

Přečtěte si také: Čištění vinylové podlahy – zasucha či zamokra?

Mop na podlahu.
Mop na podlahu.

8) Nažeňte do bytu čerstvé klima

Na úplný závěr, anebo v průběhu úklidu, celý byt pořádně vyvětrejte, třeba i menším průvanem. Alespoň vám bude podlaha dobře schnout.

9) Ukliďte si také v sobě

Kromě postonací očisty bytu je vhodné zaměřit se i na svůj „interiér“. Po dobrání antibiotik to bude chtít řádný přísun probiotik a prebiotik, hodně vitamínů, kvalitní jídlo.

Hrnek s čajem, květiny a klid.
Při nemoci přijde vhod hrnek s čajem a klid.

Užijte si restart svého zdraví a voňavý byt!

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.