Moderní litá podlaha do koupelny

Moderní litá podlaha do koupelny – jaké má výhody?

Kdysi byly v koupelnách hlavně jen keramické dlaždice či PVC, dnes je nabídka podlahových krytin do koupelen pestřejší. Mezi další možnosti patří litá podlaha. Litá podlaha je elegantní a praktická. O jaký typ krytiny se jedná, jaké jsou její výhody a jak probíhá realizace?

Jak vypadá litá podlaha a z čeho je vyrobená

Litá podlaha je moderní voděodolná podlaha beze spár. Podlaha je vyrobená z umělých složek, konkrétně z polyuretanu. PU směs po nalití na připravený podklad dokonale vytvrdne a vytvoří celistvý povrch. 

Litou podlahou docílíte ve své koupelně minimalistického vzhledu. V kombinaci se stěnovými panely nebo stěrkou na svislé povrchy vizuálně sjednotíte podlahu i stěnu do jednotného tónu a vytvoříte plynulý přechod mezi podlahou a stěnou.

Litá podlaha v moderní koupelně
Litá podlaha v moderní koupelně.

Existují také epoxidové podlahy, ale ty jsou vhodné spíše do technické místnosti, kotelny nebo garáže. Polyuretanová podlaha je oblíbená hlavně v domácnostech. Oproti epoxidu je pružná, měkká a podlaháři ji aplikují v tloušťce cca 2–4 mm.

Čtěte také: Litá podlaha jako mramor – epoxidová či polyuretanová. Kam se hodí?

Výhody lité podlahy v koupelně

  • Podlaha je bez spár a voděodolná. Ve spárách se totiž mohou usazovat zbytky mýdla, prach, vznikají plísně a postupem času je třeba spáry mezi keramickou dlažbou opravit, aby mezi dlaždice nezátekala voda. Je lepší nemít spáry žádné.
  • Litá podlaha se hodí do velkých a členitých koupelen. Směs se rozlije do všech zákoutí. Nevzniká tak zbytkový materiál jako při pokládce jiných podlahových krytin, například keramické dlažby nebo vinylové podlahy.
  • Snadná údržba. Litou podlahu můžete vytřít mopem s teplou vodou a běžně dostupným čistícím prostředkem. Pro odstranění nečistot použijte PU čistič.
  • Výrobce natónuje polyuretanovou směs do vámi vybraného odstínu. Záleží na nabídce konkrétního výrobce. Dnes je oblíbená bílá, šedá, imitace mramoru či betonu, ale je možné namíchat i melíry, metalické odstíny, syté barvy podle vzorníku RAL nebo smíchat různé barvy dohromady a vytvořit originální obrazce.
Šedá litá podlaha v koupelně
Šedá litá podlaha v koupelně.
  • I přes vizuálně chladný vzhled je povrch lité podlahy při doteku bosou nohou příjemný a nechladí. Podlaha je měkká.
  • Polyuretanová podlaha má dobré zvukově izolační vlastnosti a tlumí kročejový hluk.
  • Lité podlahy jsou odolné vůči UV záření, poškrábání, jsou stálobarevné.
  • PU litá podlaha může být opatřená protiskluzovou vrstvou. Aby byla podlaha v koupelně bezpečná, měla by mít hodnotu protiskluznosti R10–R13.

Je litá podlaha vhodná na podlahové topení?

Teplo sálající z podlahy je velmi příjemné. V místnosti s podlahovým topením je pocitově tepleji a podlaha navíc rychleji schne, když děti nacákají vodu na zem. Litá polyuretanová podlaha je vhodná i na podlahové topení. Polyuretan má dobrou tepelnou vodivost. 

Jak probíhá realizace polyuretanové lité podlahy

Podkladová vrstva může být cementová, anhydritová, betonová, litou podlahu můžete aplikovat i na dlažbu. Polyuretan je pružný. Pokud má podkladový beton malé praskliny, polyuretanovou směsí se trhliny vyplní.

Před nanesením PU směsi je důležité, aby byl podklad napenetrovaný, pevný, rovný, suchý a čistý. Pokud se chcete pustit do realizace lité podlahy svépomocí, tady je základní postup. Vždy se však řiďte návodem u konkrétního výrobku nebo si pozvěte profesionály. 

1) Podlahovou směs v kbelíku dobře rozmíchejte pomocí elektrického míchadla

Míchání směsi na litou podlahu
Míchání směsi na litou podlahu.

2) Směs vylijte na připravený podklad a rozetřete zubovým hladítkem.

Aplikace lité podlahy
Aplikace lité podlahy.

3) Ihned po rozetření, ideálně do 10 minut, přejíždějte po povrchu odvzdušňovacím válečkem s hroty. Tak odstraníte vzduchové bubliny.

Váleček při nanášení lité podlahy
Váleček při nanášení lité podlahy.

Při chůzi po čerstvě nalité hmotě použijte speciální sandály s ocelovými hroty pro nivelaci podlah.

Podlahář používá sandály s ocelovými hroty
Podlahář používá sandály s ocelovými hroty.

4) Na některé typy litých podlah je třeba nanést ještě transparentní lak.

Ve velké místnosti se litá podlaha lépe aplikuje ve dvou lidech, kdy jeden směs roztírá stěrkou a druhý přejíždí válečkem. 

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.