Dřevěné podlahy jsou v lidských obydlích používané už stovky let. V domech i méně movitých lidí se začaly objevovat s počátky kolonizace Ameriky. Kdy a jak se dřevěná podlaha objevila i v domech běžných obyvatel? Čtěte dál.
V raných obdobích si mohli dřevěné podlahy dovolit jen bohatí členové královských rodin a šlechty. Mistři podlaháři pro ně ručně vyřezávali a skládali složité vzory podlah – intarzie. Ale ještě dříve, v dobách objevení Nového světa, se dřevěné podlahy začaly objevovat v domech prvních osadníků.

Materiál na stavbu z lesa
Okolo vesnic prvních obyvatel, kteří se z Evropy do Ameriky přes oceán vydali, bylo hodně lesů. Ze dřeva stavěli celé domy. Dřevěné podlahy instalovali do prvních pater domů, jako součást konstrukce celé stavby.

Jádro kmenů starých stromů je nejtvrdší
Ze kterých stromů první dřevěné podlahy byly? Podle toho, které stromy v okolí obydlí osadníků rostly. Většinou se jednalo o stromy velice staré, s velkým průměrem kmene. První stavebníci na výrobu podlah využívali jádro starých stromů, které bylo velice tvrdé. Dřevěné podlahy díky tomu byly hodně odolné.

Samobroušení podlahy chůzí a hrana do L
Bohatší si mohli dovolit objednat hladké obroušení dřeva na podlahu. Chudší lidé se spokojili s hrubším povrchem ručně řezaných, širokých prken, která postupem času vyhladili častým používáním a chůzí po podlaze. Aby se dalo dřevo lépe opracovat, volili spíš měkčí dřeviny, například borovici.
Kvůli používání celomasivních, ne zcela vysušených prken, docházelo k sesychání a vzniku velkých spár. Těmi, podle dostupných informací, občas lidem z prvního patra dokonce propadávaly menší předměty do přízemí.

To skončilo až tehdy, když podlaháři začali hrany prken brousit do tvaru písmene L. Položená prkna přes sebe přesahovala a spáry potom nebyly tolik vidět.
Do ložnice širší, do obýváku užší prkna
Méně formální místnosti domu, jako byly například ložnice a kuchyně, vybavovali obyvatelé prkny o šířce asi 20 centimetrů. Do obytných místností si pokládali užší, elegantnější prkna s šířkou 5–10 cm.

Přesnější řezy až na konci 19. století, perodrážka v roce 1885
Přesné řezání podlahových prken umožnilo až strojové zpracování na konci 19. století. Po vynálezu stroje side-matcher v roce 1885 se na podlahách zákazníků objevily první podlahové dílce s perem a drážkou.

Zhruba o 20 let už výrobci podlah používali stroje, na kterých podlahová prkna přeřezávali z běžné tloušťky ⅞ palce (cca 2,2 cm) na ⅜ palce (cca 0,95 cm). Slabší prkna tak mohla sloužit i jako podkladová.
Úpadek dřevěných podlah během války a jejich znovuobjevení
Během 2. světové války byly používanější spíš levné koberce. Ale zhruba po 30 letech si lidé dřevěné podlahy opět oblíbili, hlavně během jejich obnovy v rekonstruovaných domech.
Následně už začaly vznikat několikavrstvé dřevěné podlahy, aby byly dostupnější více zákazníkům. Dvouvrstvé a třívrstvé dřevěné podlahy jsou oblíbené dodnes. Bývají levnější, dostupnější než masivní dřevo. Použití více vrstev také zaručuje rozměrovou stálost dílců.

Na dřevo vosk i lak
Souběžně s novými typy dřevěných podlah výrobci na trh uváděli i ochranné vosky, které chrání povrch dřeva před vlhkostí a opotřebením, také penetrační laky a oleje.

V polovině 21. století už byly dostupné první dřevěné podlahy s tvrdou ochrannou polyuretanovou vrstvou, která texturu dřeva chrání po dlouhou dobu.
Vyberte si ve vzorkovně podlah
Líbí se vám více celodřevěná masivní nebo vícevrstvá dřevěná podlaha? Přijďte si vybrat do vzorkovny podlah.

Čtěte také:
- Dřevěné podlahy: 17 častých otázek a odpovědí
- 9 výhod obložení schodů dřevem. Jaké vybrat?
- Dřevěné podlahy a parkety – Jak skládat vzory?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.