Podlaha v pronajímaném bytě musí vydržet vyšší zátěž a odolat rychlému opotřebení, zvláště v případech častých krátkodobých pronájmů. Nájemníci přicházejí a odcházejí, všichni se v pronajatých prostorách chovají jako na návštěvě. Výběr správného typu podlahy do pronajímaného bytu je důležitý nejen pro estetiku – aby se hostům či nájemcům u vás líbilo a pro jejich komfort, ale především pro dlouhou životnost podlahy a její snadnou údržbu. Podívejte se, které podlahy jsou do pronájmu vhodné.
Podle čeho vybrat? Zvažte odolnost, údržbu, hlučnost i cenu podlahy
Při výběru podlahy do pronajímaného bytu promyslete několik faktorů:
- Odolnost: Podlaha musí vydržet vysoké zatížení a opotřebení, aby se minimalizovaly náklady na časté opravy a výměny.
- Snadná údržba: Podlahy, které se dají snadno čistit a nepotřebují častou údržbu, jsou pro pronajímané prostory ideální, když potřebujete rychle připravit byt či pokoj pro nové nájemníky nebo krátkodobé hosty.
- Hlučnost: Podlahová krytina, která absorbuje zvuk a minimalizuje hlučnost, je příjemná jak pro hosty, tak i pro sousedy.
- Cena: I přes dobré zvážení odolnosti bývá podlahy v hodně pronajímaných prostorách potřebné měnit častěji než v málo obývané domácnosti. Ekonomická efektivita je proto důležitá. Zřejmě vás bude zajímat cenově dobře dostupné řešení, které tolik nezatíží rozpočet a provozní náklady pronajímaného bytu.
Může se hodit: Kolik stojí pokládka plovoucí i jiné podlahy
Podíváme se na nejvhodnější typy podlah pro pronajímané byty, které splňují výše uvedené požadavky. Zaměříme se na podlahy, které jsou odolné, snadno se udržují, mají líbivý vzhled a poskytují dobrý komfort pro nájemníky nebo hosty.

Která podlaha se do zatížených prostor moc nehodí?
Z výběru vyloučíme podlahy, které nejsou příliš vhodné z důvodu složité údržby, citlivosti na poškození nebo zvýšené kročejové hlučnosti. Které se pro často pronajímané prostory moc nehodí?
- Celoplošné koberce – když jsou nové, vypadají hezky, příjemné na chůzi, hřejivé, dobře tlumí hluk. Jenže po čase na nich mohou být při vysokém provozu viditelné „cestičky”. Stačí také zaschlá skvrna po vylitém víně a koberec může být na výměnu. Alternativou mohou být kusové koberce položené na jiné podlahové krytině, které snadno vyměníte.
- Laminát – odolný, avšak pocitové studený a hlavně hlučný podlahový materiál. Navíc mu nedělá dobře mezi spáry zatečená voda.
- Měkké PVC, ať už v rolích nebo lepených dílcích – ani tento typ podlahy do více zatížených prostor není moc doporučovaný. Jde o méně odolnou podlahovinu, na které bývají vidět otlaky, škrábance, pokud na ni hosté vyrazí zvenku rovnou v botách.
- Mohli bychom jmenovat i další méně vhodné materiály, třeba linoleum, jež má méně dostupných dekorů, bambus – je poměrně tvrdý a náchylný vlhkosti, korek – méně odolný, keramická dlažba – ta je zase dost tvrdá a pocitově chladnější.

Vhodné podlahy do pronajímaného bytu i pokoje pro hosty
Pojďme se podívat na vhodnější typy podlah pro hojně pronajímané prostory, jež splňují výše popsaná kritéria výběru.
1) Dřevěná podlaha z masivu
Dřevo je prostě dřevo. Masivní dřevěná podlaha má hřejivé vlastnosti, je to přírodní materiál, velice odolné, zvlášť z tvrdého dřeva. Dřevěná podlaha se dá renovovat, vydrží desítky let. Jen si budete muset dost připlatit.

2) Dvouvrstvá dřevěná podlaha
Finančně dostupnější alternativou k podlaze z masivu jsou dvouvrstvé dřevěné podlahy. Mají menší tloušťku než prkna z masivu, mohou být položené i na podlahové vytápění a pohledově vypadají jako klasické dřevo. K podkladu vám je podlaháři nalepí, čímž se zvýší odolnost vůči vlhkosti. Vybírat můžete z obrovského množství dekorů.

Možností jsou i třívrstvé dřevěné podlahy, které se dají pokládat také jako plovoucí zaklikávací podlaha. Jsou už však o něco silnější a méně odolné vlhkosti než ty dvouvrstvé.
Podívejte se: Dvouvrstvá nebo třívrstvá dřevěná podlaha: Znáte rozdíly?
Obě varianty se dají brousit a renovat podobně, jako celodřevěná podlaha, byť ne tolikrát, kvůli menší tloušťce masivního dřeva na podlahových dílcích.

3) Vinylová podlaha
Vinylová podlaha je v současnosti velice oblíbený typ podlahové krytiny, která je odolná, dostupná v mnoha provedeních, rozměrech, tloušťkách a nespočtu dekorů. Podobně jako PVC podlaha, je vyrobená ze syntetických materiálů.

Může mít vzhled dřeva, kamene či mít abstraktní podobu. Vinylová podlaha mívá podle typu jádra odlišné vlastnosti. Údržba vinylové podlahy je snadná a rychlá. V poměru cena / výkon patří podlahy z vinylu k nejlepšímu výběru do pronajímaných prostor.
4) Epoxy či beton na podlaze
Mezi moderní a velice odolné podlahové materiály patří polyuretanové, epoxidové podlahy, betonové a jiné lité podlahy. Jsou pochozí, vhodné na podlahové vytápění, ale nemusí se hodit do každého interiéru.

Kterou podlahu do pronájmu vyberete?
Nyní máte přehled, který vám pomůže rozhodnout se pro nejlepší podlahovou krytinu do pronajímaného bytu, aby byla investice co nejefektivnější a vaše nemovitost stále atraktivní pro nové nájemníky a hosty.

Čtěte také:
- Dřevěné podlahy: 17 častých otázek a odpovědí
- Jak vybrat podlahu do koupelny a vlhkých prostor
- Objevte vinylové podlahy Tarkett: Kvalita, inovace a design domů i pro komerční prostory
Objevte i další tipy pro podlahy na podlahovém blogu.