Podlahový slovníček, podlahový rošt, akustická izolace, povrchová úprava podlahy

Podlahový slovníček: Co je akustická izolace, podlahový rošt a povrchová úprava

Akustická izolace podlahy snižuje přenos zvuku a hluku mezi podlažními vrstvami. Podlahový rošt je speciální konstrukce například pro podlahy s větší potřebou provzdušnění nebo odvodu vody. A povrchová úprava podlahy je finální vrstva aplikovaná na její povrch, slouží k ochraně, lepšímu vzhledu a zajištění požadovaných vlastností, jako je třeba odolnost vůči opotřebení či vodě. Zjistěte o těchto termínech více v dalším díle podlahového slovníčku.

1) Co je akustická izolace

Akustická izolace podlahy slouží ke snížení přenosu zvuků a kročejového hluku mezi různými podlažími budovy, také v rámci jednoho prostoru. Kvalitní izolace podlah je důležitá v bytových budovách, kancelářích, restauracích, hotelích i na dalších místech, kde je potřeba zajistit pohodlný pobyt.

Jak funguje akustická izolace

Akustická izolace podlahy bývá vyrobená ze speciálních zvukově tlumicích materiálů, jako jsou pěny, gumy, pryže. Absorbují zvukové vibrace. Může mít podobu podložky pod podlahu nebo být přímo součástí podlahových dílců.

Akustická izolace podlahy
Akustická izolace podlahy.

Kromě vhodných materiálů a podložek pomáhají tlumit hluk i speciální konstrukční techniky budov, například separace podlahových vrstev nebo použití pružných spojů, které přenos vibrací rovněž snižují.

Tip: Podlahová guma i do domu – které typy existují?

Akustická izolace podlahy může být kombinovaná také s dalšími zvukově izolačními technikami, zvukotěsnými stěnami a stropy.

Proč je tlumení hluku důležité?

V prostorách na bydlení, v kancelářích, knihovnách, budovách sociálních služeb, pomáhá akustická izolace podlahy navodit pohodu, vylepšuje komfort obyvatel a zároveň chrání jejich soukromí. Lidé jsou lépe chráněni před permanentním hlukem, jenž mívá neblahý vliv na psychiku i pracovní výkonnost.

2) Co je podlahový rošt

Podlahový rošt je nosná struktura pod podlahovou krytinou. Je často složený z průřezových a podélných prvků, například dřevěných či kovových trámů, ale třeba i železobetonových nosníků. Tvoří základní rámec některých podlah a bývá použitý jako podpůrný systém pro různé typy podlah a podlahových krytin.

Dřevěný podlahový rošt
Dřevěný podlahový rošt.

K čemu podlahový rošt slouží?

Podlahový rošt zpravidla slouží k několika účelům:

  • Podpora a stabilita –Poskytuje pevnou a stabilní strukturu pro podlahovou krytinu, roznáší zatížení a zabraňuje prohýbání nebo praskání podlahy.
  • Provzdušnění a odvlhčení – U některých typů podlah rošt umožňuje lepší cirkulaci vzduchu nebo odvod vlhkosti, což pomáhá odolnosti proti vzniku plísní.
  • Flexibilita v designu – Podlahový rošt může být navržený a postavený tak, aby vyhovoval specifickým potřebám a požadavkům projektu. To umožňuje větší flexibilitu v designu.
  • Prostor a integrace s dalšími systémy – Do podlahového roštu se dají implementovat rozvody vytápění, elektřiny, vody, datové sítě i další prvky.

Kde se podlahový rošt používá

Podlahový rošt bývá pod podlahou v různých typech budov, obytných i komerčních. U průmyslových podlah pomáhá roznést těžké zatížení technologiemi a stroji, výrobními linkami. U podlahy na terasách slouží k odvětrání a odvodu vlhkosti podlah. V moderních domech v něm bývají ukryté rozvody inženýrských sítí. Podlahový rošt bývá i pod podlahou tělocvičen, sportovních hal, kde je cílem lepší odpružení podlahy i tlumení hluku.

3) Co je povrchová úprava podlahy

Povrchová úprava podlahy je finální úprava či ošetření podlahové krytiny, která mívá více důvodů:

  • Ochrana podlahy – Povrchová úprava podlahy lakem, olejem, voskem nebo polyuretanovými vrstvami poskytuje ochranu proti opotřebení, škrábancům, ušpinění i vlhkosti.
  • Funkčnost – Některé povrchové úpravy pomáhají dodat podlaze specifické vlastnosti, třeba protiskluzovou odolnost nebo usnadnění údržby.
  • Estetika – Jeden typ podlahové krytiny, například vinylové podlahy, může vypadat všelijak, mít podobu různých dřevin, kamene, cihel. Ale může nést i abstraktní vzory, ornamenty, symboly. Díky tomu je možné vyrobit mnoho podlah, které se do prostoru lépe hodí, mohou být matné, lesklé, mít strukturu podle přání zákazníků.
Povrchová úprava podlahy lakováním
Povrchová úprava podlahy lakováním.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.