Jak na čištění dřevěné podlahy

Jak na čištění dřevěné podlahy, tipy na přípravky a čeho se vyvarovat

Dřevěná podlaha je jednou z nejkrásnějších a nejtrvalejších podlahových krytin. Ať už zvolíte masivní dřevěné podlahy nebo dvou či třívrstvou dřevěnou podlahu, při správné údržbě vám budou sloužit desítky let. Přirozená textura dřevěné podlahy, barva a vzhled přinášejí do interiéru teplý a příjemný pocit. Avšak dřevěná podlaha vyžaduje speciální péči a údržbu, aby si zachovala svůj vzhled a funkci po mnoho let. Podívejte se, jak dřevěnou podlahu správně vyčistit, aby zůstala krásná a odolná proti opotřebení.

Typy dřevěných podlah a jejich specifika

Dřevěné podlahy mohou být rozdělené do několika kategorií, v závislosti na jejich povrchové úpravě a materiálu. Každý typ vyžaduje specifickou péči.

Lakované dřevěné podlahy

Lakované dřevěné podlahy jsou pokryté vrstvou laku, který chrání dřevo před poškrábáním a opotřebením. Tento typ podlahy je odolný vůči vlhku a poměrně snadno se čistí.

Pro čištění používejte čisticí prostředky určené pro lakované povrchy a měkký mop nebo hadr. Lakované podlahy jsou ideální pro obytné prostory, kde je vyšší provoz, jako jsou obývací pokoje, chodby nebo například pokoje penzionů či prostory butiků, salonů.

Naolejovaná dřevěná podlaha
Naolejovaná dřevěná podlaha.

Olejované a voskované dřevěné podlahy

Olejované a voskované podlahy jsou ošetřené speciálními oleji či vosky, které mírně pronikají i do dřeva a chrání je. Tyto podlahy vyžadují pravidelnou údržbu a speciální čisticí prostředky, které neodstraní ochrannou vrstvu.

Je důležité vyvarovat se používání přílišného množství vody při čištění, aby se olej nebo vosk nenarušil. Olejované a voskované podlahy jsou vhodné pro ložnice, domácí pokoje pro hosty a jiné méně frekventované prostory, kde je spíš důraz na estetiku.

Tip na čtení: Dřevěná podlaha: Podlahová prkna – jak je instalovat

Co použít a čemu se vyvarovat při čištění dřevěných podlah

Péče o dřevěnou podlahu vyžaduje správný výběr čisticích prostředků a náčiní.

Použití přírodních čističů

Přírodní čističe, zpravidla na bázi bílého octa nebo jedlé sody, mohou být pro některé typy dřevěných podlah vhodné. Smíchejte je s vodou v poměru, který doporučuje jejich výrobce, použijte měkký mop nebo hadr.

Pokud si čistidla a leštidla chcete namíchat svépomocí, doporučujeme babské rady pro úklid nejprve vyzkoušet na malém kousku podlahy.

Mop na podlahu
Mop na podlahu.

Tyto přírodní ingredience bývají k podlahám šetrné a neobsahují chemikálie, které by mohly poškodit jejich povrch. Přírodní čističe jsou ideální pro ty, kteří hledají ekologickou alternativu k běžným čisticím prostředkům. Výrobci dřevěných podlah však raději doporučují svoje značkové přípravky.

Tip na čtení: Podívejte se na 17 častých otázek a odpovědí o dřevěných podlahách

Pokud se rozhodnete použít ocet nebo sodu na čištění i jiných povrchů, běžné poměry na smíchání s vodou jsou:

 • Ocet: Pro běžné čištění můžete smíchat 1 díl bílého octa s 1 dílem vody. Tento poměr může být upravený podle potřeby, ale 1:1 je běžný poměr pro většinu úklidových prací.
 • Jedlá soda: Jedlá soda se často používá jako abrazivní čistidlo. Může být smíchaná s vodou do pasty, kterou pak použijete na hodně špinavé povrchy. Běžný poměr může být 1 část jedlé sody na 3 části vody, ale toto můžete upravit podle potřeby. Ale pozor, zde už hrozí poškrábání podlahy, zvlášť při silné koncentraci sody. Raději doporučujeme použít přípravky určené přímo na podlahy.
Čističe a leštiče podlahy
Čističe a leštiče podlahy.

Profesionální přípravky na čištění dřevěné podlahy

Hledáte-li profesionální přípravky pro čištění dřevěných podlah, uvádíme některé oblíbené značky a jejich výrobky určené pro dřevěnou podlahu:

Dr. Schutz

 • Dr. Schutz čistič na parkety a korek je speciálně navržený pro čištění a údržbu dřevěných a korkových podlah.

SIDOLUX

 • Sidolux Premium Floor Care – tento přípravek je určený pro denní údržbu dřevěných a plovoucích podlah.

Alex

 • Alex čistič 2v1 na laminát a plovoucí podlahy – speciálně vyvinutý pro čištění a ochranu dřevěných podlah a parket.
 • Alex čistič přímo na podlahu leštěnka renovující – pomáhá obnovovat a chránit dřevěné i laminátové podlahy.

Zjistěte, jak udržovat dřevěnou podlahu: Čištěním a olejováním

HG

 • HG speciální čistič parkety a dřevo – tento přípravek umožňuje čištění a lesk v jednom kroku, dobře odstraňuje skvrny a nečistoty.
 • HG 467 čistič s leskem pro parketové podlahy – poskytuje ochranu a lesk pro dřevěné podlahy, obsahuje miniaturní akrylátové částice.
 • HG p.e. polish bez lesku pro parkety a dřevěné podlahy – vytváří na podlaze tenký, vysoce pevný ochranný polymerový film, chrání podlahu proti opotřebení, škrábancům.
Čisticí přípravky na podlahu
Čisticí přípravky na podlahu.

Bona

 • Bona Parkett Freshen Up leštěnka na parkety – přípravek určený pro efektivní čištění dřevěných lakovaných podlah i parket.
 • Bona Čistič na dřevěné podlahy – pro ošetření a ochranu lakovaných, voskovaných i olejovaných dřevěných podlah.
 • Bona Hard Wax Oil W Refresher údržbový olej – na údržbu dřevěných podlah ošetřených přípravkem Bona Hard Wax Oil, tvrdým voskovým olejem.

Při výběru čisticího přípravku je důležité vždy si přečíst etiketu a pokyny výrobce. Anebo se zeptejte prodavače v obchodě. Některé přípravky mohou být vhodné pouze pro určité typy dřevěných podlah a jejich povrchových úprav.

Správné dávkování čisticího prostředku je klíčové pro účinné čištění bez poškození podlahy. Příliš silná koncentrace může vrchní vrstvu podlahy narušit, zatímco příliš slabá nebude účinná. Vždy postupujte podle pokynů výrobce čisticího prostředku a podlahy.

Co dělají podlaháři: Čištění dřevěné podlahy a její oživení

Čemu se při úklidu podlahy vyvarovat

 • Pozor na písek a abrazivní čistidla: Tyto materiály poškrábou povrch podlahy. Vždy nejprve vysajte nebo zameťte podlahu, než ji začnete vytírat. Písek a abrazivní čistidla způsobují trvalé poškození dřevěné podlahy, které může vyžadovat její renovaci.
 • Příliš vlhký mop: Dřevo může přílišnou vlhkost mopu nasát, což pak vede k narušení struktury. Použijte mop, který je jen lehce vlhký, pořádně vyždímaný. Příliš mokrý mop způsobí, že voda pronikne do spár podlahy a způsobí její narušení nebo dokonce postupnou hnilobu.
 • Parní čistič: Vysoká teplota a vlhkost mohou způsobit odlupování, praskání a zakalení povrchu dřevěných podlah. Parní čističe jsou sice vhodné pro jiné typy podlah, ale u dřevěných podlah mohou způsobit trvalé poškození.

Je možné na dřevěnou podlahu použít robotický vysavač?

Robotické vysavače jsou stále populárnější pro domácí úklid. Většina moderních robotických vysavačů je vhodná i pro dřevěné podlahy. Jejich měkké kartáče a inteligentní navigace zajišťují, že podlaha bude čistá a bez poškrábání.

Robotický vysavač na podlahu
Robotický vysavač na podlahu.

Vyberte si model, který je pro dřevěné podlahy navržený a určený. Pravidelně kontrolujte kartáče a kolečka, aby nebyly zanesené špínou, která by mohla podlahu poškodit.

Jak postupovat po ušpinění dřevěné podlahy

„Povedlo“ se vám na podlahu vylít víno, spadla vám na zem čokoláda a roztekla se? Rychlá reakce je důležitá.

Pokud se na podlahu rozlije tekutina, okamžitě ji vysajte papírovým ubrouskem nebo hadrem. Poté použijte čisticí prostředek určený pro váš typ podlahy, aby na ní nevznikla skvrna. Rychlá reakce zabrání pronikání skvrny do dřeva a usnadní její vyčištění.

Sklenička vylitá na podlaze
Tekutinu z vylité skleničky hned utřete.

Připojujeme pár rad na čištění běžných „nehod“:

 • Víno: Když se na podlahu rozlije víno, vysajte jej papírovým ubrouskem a poté použijte čisticí prostředek určený pro dřevěné podlahy.
 • Čokoláda: Odstraňte pevnou část čokolády a použijte čisticí prostředek.
 • Žvýkačka: Jestliže se žvýkačka přilepí na podlahu, zmražte ji pomocí ledových kostek zabalených v plastovém sáčku a následně opatrně odstraňte. Bude-li to potřeba, dočistěte místo čističem na podlahy.

Může se hodit: Čištění podlahy a desatero mopa Hopa – jak často vytírat?

Botu dolů a pravidelný úklid. Prevence je důležitá

Prevence je pro udržení dřevěných podlah v dobrém stavu zásadní. Níže několik tipů:

 • Zouvejte se: Zabraňte zanesení nečistot zvenčí tím, že si vždy před vstupem do domu zujete boty.
 • Rohožka přede dveřmi pomáhá: Umístěte rohožku před dveře, aby zachytila nečistoty a písek, které by mohly dřevěnou podlahu poškrábat.
 • Pravidelný úklid: Pravidelný úklid, vysávání a vytírání či mopování udržuje podlahu čistou, prodlužuje její životnost.
Vyčištěná dřevěná podlaha
Vyčištěná dřevěná podlaha.

Užívejte si dřevěnou podlahu po desetiletí

Správná údržba a čištění dřevěných podlah jsou pro jejich dlouhou životnost a krásný vzhled zásadní. Dodržováním výše uvedených tipů a rad zajistíte, že bude vaše dřevěná podlaha vypadat skvěle po mnoho let. Ať už máte lakovanou, olejovanou nebo voskovanou podlahu, postupy pro její údržbu jsou podobné.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.