Rybinový vzor skládání podlahy

Rybinový vzor podlahy a dvojitá rybí kost: Umění designu

Podlahy nejsou jen funkční prvek interiéru. Někdy mohou být skoro až uměleckým dílem, které posiluje charakter a styl místnosti. Dva takové vzory, které vytvářejí jedinečný vzhled, jsou rybinový vzor a dvojitá rybí kost. Podívejte se na tyto vzory skládání podlahy podrobněji, nahlédněte do historie, zjistěte výhody, nevýhody i jak je takové podlahy pokládat.

Co je rybinový vzor neboli rybí kost?

Rybinový vzor je klasický vzhled podlahy, kdy jsou podlahové dílce pokládané ve směru kolmém na sebe, přičemž jejich spojovací body tvoří vzor rybí kosti. Tento vzor je oblíbený pro svou eleganci a schopnost dodat prostoru sofistikovaný vzhled.

Podlaha ve stylu rybího vzoru
Podlaha ve stylu rybího vzoru.

Historie rybinového vzoru

Rybinový vzor, v angličtině známý jako herringbone pattern, je uspořádání obdélníků používaných pro dlažbu, ale i parket a dřevěných i vinylových dílců podlahy. Tento vzor získal název díky podobnosti s kostmi ryby. V oblasti pokládání podlahy lze rybinový vzor realizovat ve dřevě, cihle i dlaždicích. 

Rybinový vzor má dlouhou historii. Byl a je používaný v různých kulturách po celém světě. Jeho původ sahá až do starověkého Říma, kde jej využívali k dekoraci podlah ve veřejných budovách. V 16. století se stal populárním ve Francii a pak se rozšířil po celé Evropě.

  • Starověký Řím: Rybinový vzor má své kořeny ve starověkém Římě, kde byl inspirovaný tvarem a vzory sleďovitých ryb. Byl nazývaný spiked work nebo opus spicatum v latinském originále. Římané v tomto vzoru skládali tisíců kilometrů římských silnic. Skládání jednotlivých kostek do tohoto vzoru bylo tak odolné, že některé ze silnic slouží dodnes.
  • Starověký Egypt: Rybinový vzor využívali také egyptské civilizace, zejména ve výrobě šperků pro elitu.
  • Evropská renesance: Vzor našel znovuzrození během evropské renesance, například v náboženské architektuře. Díky vysoké pevnosti byl použitý i v trojrozměrné podobě při stavbě vnitřních stěn a kopule katedrály Santa Maria del Fiore ve Florencii, což pomohlo znovu oživit jeho popularitu v celé Evropě.
  • Moderní doba: Rybinový vzor se stále používá v dnešní době, a to jak v módním průmyslu, tak v tom interiérovém. Je to velmi oblíbený a univerzální vzor.

Výrazná i jemná podoba rybího vzoru

Střídání odlišných odstínů nebo dokonce barev vytváří výrazný vzor podlahy. A naopak použití stejně vypadajících dílců navodí jemně vypadající vzhled podlahy, který pohledem z dálky vypadá jednotně.

Podívejte se na Historii dřevěné podlahy – z Nového světa do současnosti

Jak pokládat rybinový vzor

Rybí kost se hodí spíš do prostornějších, volnějších interiérů. Podlahové dílce nebo parkety jsou k sobě skládané v pravém úhlu, do tvaru V. Tento vzor může opticky rozšířit nebo i naopak vizuálně zúžit prostor místnosti.

Pokládání rybinového vzoru na podlaze je poměrně náročné, protože množství malých řad musí být dobře zarovnaných. To bývá obtížnější v místnosti, která není dokonale symetrická.

Malé chyby v „rybinové“ podlaze jsou dost nápadné kvůli způsobu, jakým se vzor zarovnává. Pokládání rybinového vzoru vyžaduje preciznost a pečlivé plánování.

Proč je rybinový vzor tak oblíbený?

Rybinový vzor je oblíbený pro svou univerzálnost použití, možnost přizpůsobit se různým stylům interiérů. Je vhodný pro tradiční i moderní designy a může být použitý s různými typy i materiály podlahových krytin.

Rybinový vzor a vzor dvojitá rybí kost
Rybinový vzor a vzor dvojitá rybí kost.

Dvojitá rybí kost – nová variace

Dvojitá rybí kost – double herringbone pattern – je novější variace klasického rybinového vzoru. Dílce podlahy jsou pokládané vždy dva vedle sebe. Tím vzniká zdvojený vzor rybí kosti. Tato variace přidává další vrstvu variability.

Dvojitá rybí kost je modernější podobou tradičního rybinového vzoru. Je oblíbená v moderních interiérech pro svou jedinečnou estetiku. Tento vzor se objevuje i v luxusních domech a komerčních prostorech. Podlaha položená ve vzoru dvojité rybí kosti obohacuje interiér dynamikou a větší vizuální hloubkou. 

Může se hodit: Dřevěné podlahy a parkety – Jak skládat vzory

A co kombinace vzorů?

Možností je ještě více. Na přání se dají podlahy skládat takřka jakkoliv, třeba i ve trojité rybí kosti nebo v jejich kombinacích. Nemusí to však už vypadat moc hezky a rovněž vznikne více odřezků, což celou realizaci prodraží.

Rybinový vzor v jídelně
Rybinový vzor v jídelně.

Jak pokládat podlahu ve vzoru dvojité rybí kosti

Rovněž pokládání podlahových dílců, dlažby nebo parket do vzoru dvojité rybí kosti vyžaduje dobré plánování a přesnost. Rozestupy mezi jednotlivými prvky musí být konzistentní, aby byl vytvořený pravidelný a harmonický vzor.

Orientace rybinového vzoru na podlaze může ovlivnit vizuální vnímání prostoru, záleží, jak podlahu natočíte. Neexistuje jednoznačná odpověď na to, zda je lepší, aby šípy rybinového vzoru směřovaly k bočním stěnám nebo ke dveřím či oknům, protože to může záviset na konkrétním prostoru a designových cílech. Jaké jsou možnosti?

Skládání parket do rybinového vzoru
Skládání parket do rybinového vzoru.

 a) Směřování rybinového vzoru ke dveřím

  • Vedení pohledu – Pokud šípy rybího vzoru směřují ke dveřím a oknům naproti dveří, povede to lépe pohled přítomných lidí a jejich pohyb skrze místnost. To může být vhodné pro prostory, kde chcete nasměrovat pozornost nebo pohyb osob k určitému bodu.
  • Dynamika a energie – Tato orientace vytváří více dynamický a energický pocit v prostoru, což bývá použitelnější pro aktivní a „živější“ prostory.

b) Směřování vzoru rybí kost k bočním stěnám

  • Vizuální rozšíření – Jestliže šípy rybinového vzoru směřují k bočním stěnám, vizuálně to prostor rozšíří. To bude zřejmě lepší varianta pro úzké místnosti.
  • Symetrie a rovnováha – Tato orientace pomáhá vytvořit pocit symetrie a rovnováhy v prostoru, zejména pokud jsou stěny rovnoběžné se vzorem.
Barevná dřevěná podlaha v rybím vzoru.
Barevná dřevěná podlaha v rybím vzoru.

Výhody i nevýhody rybího vzoru

Tradiční rybinový vzor i dvojitá rybí kost přinášejí do prostoru podlahy zajímavý a dekorativní prvek. Jsou však náročnější na pokládku a mohou být dražší než jednodušší vzory, a to například i kvůli většímu množství odřezků. Jejich krása a jedinečnost však často nad těmito nevýhodami převažují.

Pro které typy podlahové krytiny se rybí vzor hodí?

Rybinový vzor a dvojitá rybí kost jsou vhodné pro různé typy podlahových krytin, včetně dřevěných podlah, dlaždic, laminátu a vinylové podlahy. Volba materiálu závisí na vašich preferencích i stylu interiéru.

Moderní interiér s podlahou ve vzoru rybí kosti
Moderní interiér s podlahou ve vzoru rybí kosti.

Do jakých interiérů rybinový vzor použít

Vzor rybí kost se hodí do různých interiérů, obývacích pokojů, jídelen, kanceláří i hotelových lobby. Mohou být použité v tradičních i moderních designech a přizpůsobit se různým stylům a barevným schématům obytných i komerčních prostor.

Vybíráte podlahu? Změřte si ji správně. Návod, jak na to

Rybí kost nejen na podlaze

Rybinový vzor se neomezuje pouze k využití na podlahy, ale můžete jej vidět i na tapetách, mozaikách, oděvech nebo také špercích.

Krása i funkčnost na podlaze

Rybinový vzor a dvojitá rybí kost jsou krásné i funkční. Dodávají interiéru, ale také exteriéru charakter a styl. Pokud hledáte něco víc než „lineární klasiku”, bude pro vás tento vzor ideální volbou.

Přijďte se podívat na rybinový vzor do podlahového studia

Vzor rybí kost se nám líbí. Proto jej najdete i v našem podlahovém studiu v Praze. Přijďte se podívat.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.