Podlaha na terasu – podklad

Podlaha na terasu II: Připravte dobře podklad a izolaci

V prvním díle seriálu o tom, jak postavit terasu, jsme se věnovali výběru materiálů pro realizaci. Ve druhém díle se zaměříme na důležité aspekty přípravy podkladu a izolace pod terasou. Správná příprava a izolace jsou důležité pro dlouhodobou odolnost a funkčnost terasy. Pojďme na to.

Příprava podkladu pod terasu

Podklad pro terasu, ať už je dřevěná, z dřevoplastových (WPC) dílců nebo bambusová, musí být stabilní. Beton, zhutněný štěrk nebo i stará dlažba mohou sloužit jako vhodný základ.

Příprava podkladu pod terasu
Příprava podkladu pod terasu.

V případě sypané směsi je dobré prostor nejprve ohraničit obrubníky. Tato fáze je zásadní, protože správně připravený podklad zajišťuje, že následně položená terasa bude rovná a pevná. Pokud podklad pod terasu není realizovaný dobře, může to vést k problémům v budoucnu, jako jsou nerovnosti, pohupování, propadliny či praskliny v terase.

Může se hodit: 7 vhodných materiálů pro výběr podlahy na terasu

Geotextilie nebo fólie proti prorůstání plevelu

Pokud chcete zabránit prorůstání plevelu, můžete pod štěrk položit geotextilii nebo fólii. Tento krok pomáhá udržet spodní část terasy čistou. Geotextilie také pomáhá stabilizovat půdu a zabránit erozi, což může být důležité v některých krajinných aplikacích.

Geotextilie používaná proti prorůstání plevelu bývá tkaná nebo netkaná. Výběr mezi těmito dvěma typy závisí na konkrétním projektu a požadavcích.

Tkaná geotextilie je obvykle pevnější. Díky tkané struktuře bývá odolnější vůči UV záření a opotřebení. Netkaná geotextilie bývá o něco pružnější, což může být vhodné, pokud potřebujete materiál, který lépe kopíruje nerovnosti podkladu.

Pokud potřebujete zajistit pořádnou drenáž, netkaná geotextilie bývá většinou lepší volbou, protože obvykle lépe propouští vodu. Běžná tloušťka geotextilie proti prorůstání plevelu se pohybuje od 100 do 300 g/m². Větší tloušťka poskytuje lepší ochranu, ale bývá hůře propustná pro vodu.

Netradiční použití kamínků na podlahu
Netradiční použití kamínků na podlahu.

Nejlépe uděláte, když se o použití konkrétního typu geotextilie a její tloušťky poradíte s odborníkem přímo u vás na místě.

Pozor na dobrý odtok vody z pod terasy

Zajištění odtoku vody ze spodní části terasy je klíčové pro prevenci proti hromadění vlhkosti, která by ji mohla postupem času poškodit. Odtok vody u pevného podkladu, jako je například beton, zajistíte jeho správným sklonem. Umožní dešťové vodě volně odtékat pryč. V případě štěrkového podloží nebo kameniva je účinná silnější vrstva dobře propustného podloží.

Kromě toho můžete také instalovat odtokové systémy, kanálky, rýhy nebo odtokové trativody, které sbírají a odvádějí vodu do odpadního systému dešťové vody či jinam. To je nezbytné pro dobré odvodnění a zabránění hromadění vody pod terasou.

Drenážní podklad pod terasou
Drenážní podklad pod terasou.

Izolace pod terasu – jaké jsou možnosti?

Hydroizolace terasy

Pro ochranu podlahy na terase před vlivy vlhkosti je dobré zvolit vhodný izolační materiál. Izolační desky či fólie s vysokou odolností proti vlhkosti a venkovním podmínkám jsou ideální volbou. Správná instalace těchto materiálů je potřebná pro účinnou ochranu před vodou a vlhkostí.

Důvodů izolace pod podlahu terasy může být více. Možná máte pod terasou sklep, anebo nechcete, aby vám voda z terasy pak podložím stékala k domu. Pro tyto účely slouží například nopová fólie.

V případě realizace terasy z dlaždic nebo dlažby je kvalitní izolace dokonce nutností, aby nedocházelo ke vzlínání vlhkosti až k dlažbě, následnému zamrznutí a poškození i pochozí vrstvy. 

Realizace terasy na trámky
Realizace terasy na trámky.

Pryžové podložky pod terasu

Pryžové podložky vhodné tloušťky, umístěné pod nosný rošt terasy, mohou poskytnout další ochranu nosné konstrukci a komfort. Slouží k tomu, aby spodní část terasy „neseděla“ přímo na podkladu. Totéž zajistí i podkladové nosníky z betonu nebo například cihly, tvárnice. Pryž ale navíc pomáhá snížit hluk a vibrace.

Avšak přidání nevhodně zvolené pryžové podložky pod nosný rošt terasy může následně navodit i nechtěné vlastnosti terasy, třeba její houpání. Pokud je podložka příliš měkká, má moc velkou tloušťku nebo není správně upevněná, může to vést k nestabilitě terasy.

Podívejte se, jak vypadá podlahová guma do domu a které typy existují

Pryžové a vymezovací podložky pod terasu jsou dostupné v různých tloušťkách, přičemž konkrétní výběr závisí na specifických potřebách projektu. Pro konkrétní doporučení je vhodné konzultovat odborníka na terasy nebo dodavatele, kteří mohou posoudit specifika vašeho projektu a doporučit nejvhodnější tloušťku pryžové podložky. Už při přípravě nosné konstrukce počítejte s mírným sklonem terasy.

Podkladový rošt nebo kovová konstrukce?

Dřevěné, WPC i bambusové terasy se dají instalovat na podkladové rošty z dřevěných trámků umístěných na patkách nebo také na zvýšenou kovovou konstrukci. Záleží na vašich preferencích a požadavcích na design.

Terasa na měkkém podloží
Terasa na měkkém podloží.

Podkladové rošty poskytují dobrou podporu a stabilitu podlahových prken, ale dřevo je předtím rozumné nejprve ošetřit proti škůdcům. Někdy bývá ošetřené už od dodavatele.

Kovová konstrukce má moderní vzhled, dlouhodobou odolnost, ale zase je finančně nákladnější i těžší. Vybírejte i podle toho, co se vám líbí a jaká varianta nosné konstrukce bude lépe vizuálně ladit s domem a okolním prostorem.

Provedení z ocelových profilů bývá vhodné na rozlehlé a zvýšené terasy nebo do náročnějších klimatických podmínek. Pro umístění terasy na zem většinou postačí dřevěné trámky.

Šroubovací zemní patky
Šroubovací zemní patky.

Terasa se dá realizovat i na měkkém podloží a písku

I v Česku jsou lokality, kde je půda velice měkká a nestabilní, tvořená hlavně pískem nebo jílem. Je možné terasu instalovat v takových podmínkách? Pro tyto případy jsou dostupné šroubovací zemní patky. Vyhnete se tak potřebě betonování. Běžně je pořídíte i v délkách 90 cm.

Terasu je možné realizovat i na pláži
Terasu je možné realizovat i na pláži.

Dodatečné tipy – před realizací terasy

Ověřte místní předpisy

Před zahájením práce na terase se ujistěte, že znáte místní stavební předpisy a požadavky úřadů. V některých oblastech mohou úředníci vyžadovat stavební povolení nebo dodržování specifických stavebních postupů.

Stavební povolení nebo ohlášení Stavebnímu úřadu?

Pokud terasa přesahuje určitou plochu nebo výšku, může být vyžadované stavební povolení. Totéž zpravidla platí při změně struktury budovy, když se jedná například o dostavbu střešní terasy. V některých chráněných oblastech nebo památkových zónách mohou na stavebních úřadech vyžadovat více podkladů i pro menší projekty. A někde vám terasu možná ani nepovolí.

Nová dřevěná terasa u domu
Nová dřevěná terasa u domu.

Žádné povolení nebývá potřeba pro menší terasy, které nezasahují do stávající struktury budovy, anebo když se jedná jen o opravu už existující terasy. Je lepší se informovat na místně příslušném Stavebním úřadě.

Čas jsou peníze – někdy je lepší oslovit odborníky

Pokud se nepovažujete za dobrého kutila a znalce v realizaci teras, může být moudrým rozhodnutím oslovit odborníky na terasy. Zajistí profesionální instalaci, postarají se, že všechny kroky při stavbě nové terasy budou správně provedené, od přípravy až po finální dokončení.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.