Znáte linoleum? Je to přírodní podlaha dodávaná zpravidla v rolích a lepená třeba na podklad. Jednou z nejznámějších je Marmoleum®, vyrobené z korkové drti, přírodní pryskyřice, lněného oleje, barevných pigmentů a podkladové jutové tkaniny. Existuje v podobě rolí či dílců nebo čtverců lepených k podkladu, ale také jako plovoucí podlaha, kterou si položíte a „zaklikáte“ třeba i svépomocí. Zjistěte o podlaze Marmoleum Click více.

Lepené Marmoleum v roli i dílcích
Přírodní Marmoleum® je obchodní značkou společnosti Forbo Flooring Systems, jež je součástí skupiny Forbo Group. Na výběr máte několik řad. Marmoleum Home vám podlaháři na podlahu nalepí z role. K dispozici jsou různé dekory, vypadající například jako kámen i dřevo. Marmoleum je plně přírodní podlaha.
Dalším typem je Marmoleum Modular. I tuto řadu je nutné na podlahu nalepit. Avšak výhodou je možnost skládání různých dekorů ze čtvercových či podélných dílců a vytvoření unikátní podlahy.

Zámkové, plovoucí Marmoleum si „zaclickáte“
Třetí variantou je zámková podlaha Marmoleum Click. Pokud z nějakého důvodu nechcete podlahu k podkladu lepit, tato řada je pro vás vhodná. Jedná se o vrstvenou podlahovou krytinu. Spodní část tvoří korková dýha, uprostřed je voděodolná HDF deska a nahoře pochozí linoleová vrstva.

Stejně jako Marmoleum Modular i Marmoleum Click seženete v lamelových dílcích o rozměru 300 × 900 milimetrů nebo ve čtvercích 300 × 300 mm. Dekory této řady linolea také můžete různě kombinovat.
Výhodou je snazší pokládka, jelikož podlahu nemusíte k podkladu lepit. Jednotlivé dílce či čtverce řady Marmoleum Click mají zámky, díky kterým je do sebe zaklapnete. Pro odhlučnění a lepší tepelnou izolaci pokládejte dílce na podložku.

Výhody a nevýhody zámkového Marmolea Click
+ Zaklikávací podlahy se dodávají v dílcích, které mají zámkový systém, díly při pokládce zaklapnete do sebe.
+ Na výběr je veliké množství barevných dekorů, také v podobě dřeva i kamene.
+ Zaklikávací dílce se dají pokládat na rovný povrch bez nutnosti další úpravy podkladu, například penetrace.
+ Pokládka a zaklapávání dílců je rychlejší, jednodušší než lepení k podkladu.
+ Pod zámkovou plovoucí podlahu se vkládá speciální podložka, která tlumí kročejový hluk způsobený chůzí a působí i jako tepelná izolace.
+ Dojde-li k poškození jednoho dílce, dá se vycvaknout a nahradit novým.
+ Demontovanou podlahu můžete použít jinde, záleží však na stavu zámků.

– Tloušťka podlahy se zámky bývá o něco větší, nemusí být vhodná do prostor s podlahovým vytápěním.
– Tepelnou vodivost omezuje také podložka pod podlahou.
– Zaklikávací vinylová podlaha je silnější a o něco dražší. Ale díky úspoře na instalaci je pak rozdíl ceny v porovnání s lepenou podlahou menší.
Po složení si vytvoříte vlastní plovoucí podlahu, která není pevně spojená s podkladem. Díky tomu je i párkrát rozebíratelná. Když se stěhujete, podlahu můžete rozložit a položit na jiném místě.
Životnost Marmolea 30–50 let
Výrobce pro Marmoleum Click uvádí životnost 30–50 let a cena se pohybuje okolo 1500 korun za metr čtverečný.
Je dobré připomenout, že i pod tuto podlahu, stejně jako pod každou jinou, potřebujete mít dobře připravený a vyrovnaný podklad. Pokud se na podlaze po vytrhání staré podlahy objevily nerovnosti, můžete ji vyrovnat například pomocí samonivelační stěrky.
Čtěte také:
- Přírodní linoleum – z čeho se vyrábí a jaké má výhody?
- Co jsou PVC podlahy, kdysi levné „lino“? Kolik stojí a kam se hodí
- Vinylová podlaha – jaké jsou typy, ceny, jak vinyl vybrat
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.