Podlahový slovníček

Podlahový slovníček 5: Co je dilatační spára, tepelný odpor, podlahový zámek?

Dilatační spára je mezera mezi částmi podlahy, která umožňuje jejich pohyb při tepelných změnách. Tepelný odpor podlahy znamená schopnost bránit průchodu tepla. Podlahový zámek u plovoucí podlahy je mechanismus pro spojení dílců, jenž zajišťuje pevné a bezproblémové spojení. Zjistěte o těchto termínech více v podlahovém slovníčku.

1) Co je dilatační spára

Dilatační spára je záměrně ponechaná mezera mezi podlahovou krytinou, například dřevěnou podlahou, laminátem, parketami a stěnou nebo jinými pevnými prvky v místnosti, jako jsou dveřní zárubně. Tato spára má několik funkcí:

Kompenzace pohybu: Většina podlahových materiálů se bude roztahovat a smršťovat v závislosti na změnách teploty a vlhkosti prostředí. Dilatační spára umožňuje podlaze volně se roztahovat a smršťovat bez rizika poškození či deformace.

Podlahová lišta, dilatační spára podlahy
Podlahová lišta, dilatační spára podlahy.

Prevence poškození: Pokud by podlaha neměla dostatek místa k roztažení, mohlo by se vytvářet napětí, které by vedlo k vlnění, praskání nebo jiným formám poškození podlahy.

Estetika a dokončení: Ačkoli dilatační spára je často skrytá pod soklem nebo podlahovou lištou, její existence zajišťuje, že podlaha vypadá dokonale a nedeformuje se.

Zmírnění tlaku: V případě, že by došlo k nějakému nečekanému tlaku nebo nárazu na podlahu, dilatační spára pomůže tento tlak a zabrání poškození.

Je důležité dodržovat doporučenou šířku dilatační spáry, která bývá specifikovaná výrobcem podlahové krytiny. Pokud je spára příliš úzká, podlaha nemá dostatek místa k roztažení, což vede k problémům. A naopak, je-li spára až moc široká, může to způsobit estetické problémy nebo problémy s uchycením soklu, podlahové lišty.

Velikost dilatační spáry závisí na typu podlahového materiálu a konkrétních doporučeních výrobce. Většinou se pohybuje v následujících rozmezích:

  • Laminátové podlahy: Pro laminátové podlahy se obvykle doporučuje dilatační spára o šířce 8–12 mm. Laminát má tendenci reagovat na změny vlhkosti a teploty. To může způsobit roztažení a smrštění materiálu.
  • Dřevěné podlahy (parkety, masivní dřevo): U dřevěných podlah bývá doporučená spára šířky 10–15 mm. Dřevo je přírodní materiál, který poměrně výrazně reaguje na změny vlhkosti a teploty. Proto je zapotřebí podlaze poskytnout dostatečný prostor pro jeho pohyb.
  • Plovoucí vinylové podlahy: Pro plovoucí podlahy, které nejsou přímo nalepené k podkladu, bývá používaná dilatační mezera o šířce 10–12 mm.
  • Keramické a dlaždicové podlahy: U těchto typů podlah se dilatační spáry zpravidla vytvářejí jen v místech, kde dlaždice přiléhají k pevným prvkům, jako jsou stěny nebo dveřní rámy. Šířka spáry bývá menší, obvykle stačí 3–5 mm. Ale může se lišit v závislosti na velikosti a typu dlaždice.
Nedostatečná dilatační spára podlahy
Nedostatečná dilatační spára podlahy.

Doporučujeme šířku spáry konzultovat s výrobcem podlahy nebo odborníkem na pokládku podlah. V různých klimatických podmínkách nebo v místnostech s většími teplotními výkyvy zvažte úpravu šířky spáry podle potřeby.

2) Co je tepelný odpor podlahy

Tepelný odpor podlahy označuje schopnost podlahového materiálu odolávat průchodu tepla. Je to klíčový parametr, zejména pokud je podlaha instalovaná na podlahové topení. Tepelný odpor se měří v jednotkách m2⋅K/W (metr čtvereční krát kelviny děleno watty). Vyjadřuje, jak efektivně může teplota procházet podlahovým materiálem.

Podlaha s nižším tepelným odporem umožňuje snadnější průchod tepla. To je ideální pro podlahy s podlahovým vytápěním. Teplá voda v podlahových rozvodech nebo elektrické kabely pod podlahou mohou místnost ohřívat efektivněji.

Tepelný odpor podlahy, ilustrace
Tepelný odpor podlahy, ilustrace.

Podlahová krytina s vyšším tepelným odporem má tendenci izolovat a zadržovat teplo. To je nevýhodné pro podlahové vytápění, protože podlaha se pak ohřeje pomaleji a méně efektivně.

Jestliže plánujete instalovat podlahové vytápění, vyberte si podlahovou krytinu s vhodným tepelným odporem. Některé materiály, jako je keramika nebo kámen, mají obvykle nižší tepelný odpor a jsou proto pro podlahové vytápění vhodné. Naopak tlusté koberce nebo dřevěné masivní podlahy mívají vyšší tepelný odpor, což výkon podlahového vytápění ovlivňuje a snižuje.

Pro optimální výkon podlahového vytápění existují normy a doporučení týkající se maximálního tepelného odporu podlahových krytin. Konzultujte svůj záměr s dodavatelem podlahového vytápění a řiďte se jeho doporučením následně při výběru podlahy.

Podlahové topení v podlaze
Podlahové topení v podlaze.

Tepelný odpor je důležitým faktorem, který zvažte při výběru podlahové krytiny, zejména pokud chcete podlahu instalovat na podlahové vytápění.

Podívejte se, zda Je lepší lepená nebo click vinylová podlaha a čím se liší.

3) Podlahový zámek

Podlahový zámek u plovoucí podlahy je systém spojení, který umožňuje jednotlivým podlahovým prknům či dílcům spojit se mezi sebou bez potřeby lepení, šroubování nebo spojování hřebíky. Díky zámku lze podlahu snadno a rychle pokládat, což je charakteristickým rysem plovoucích podlah.

Pokládka plovoucí podlahy Marmoleum Click.
Pokládka plovoucí podlahy Marmoleum Click.

Někdy se takové podlaze se zámky říká „zaklikávací“ nebo „click“ plovoucí podlaha.

Existuje několik různých typů podlahových zámků. Nejběžnějšími jsou „click“ systémy, kdy se jedna strana prkna „klikne“ do druhé. Dalším typem je „tongue-and-groove“ (pero a drážka, pero-drážka), kde pero jednoho prkna zapadne do drážky sousedního prkna.

Pero a drážka pro spojení podlahových dílců plovoucí podlahy
Pero a drážka pro spojení podlahových dílců plovoucí podlahy.

Díky podlahovým zámkům je instalace plovoucí podlahy rychlá a snadná. Prkna se jednoduše spojí mezi sebou pomocí zámků, čímž vytvoří pevnou a stabilní podlahovou plochu.

Může se hodit: Pokládka plovoucí podlahy – jaký zvolit směr?

Plovoucí podlahy s moderním podlahovým zámkem lze demontovat a přemístit do jiné místnosti nebo i do jiného bytu či domu. To je užitečné pro nájemníky nebo pro někoho, kdo často mění bydliště. Avšak každá místnost bývá jiná, mívá odlišné rozměry a dispozice, proto je takto přenesená plovoucí podlaha použitelná spíš jen z určité části.

Podívejte se na 5 kroků, jak rozebrat plovoucí podlahu

Pokud se plánujete často stěhovat, je dobré si ponechat větší dostatek náhradních podlahových dílců pro případné přizpůsobení jiným prostorám.

Spojení podlahových prken
Spojení podlahových prken.

Přestože podlahové zámky poskytují pevné spojení, plovoucí podlaha není přímo připevněná k podkladu. I proto se nazývá „plovoucí“. To pomáhá izolovat teplo a snižuje přenos hluků mezi podlahou a podkladem. Podmínkou je použít vhodnou podložku pod podlahu. Některé plovoucí podlahy už mají podložku integrovanou.

I když podlahové zámky tvoří pevné spojení mezi prkny, je důležité nechat kolem obvodu místnosti dilatační spáru. Tato spára umožňuje podlaze expandovat a smršťovat se v reakci na změny vlhkosti a teploty bez vytváření vlnění nebo prasklin.

Podlahový zámek u plovoucí podlahy je inovativní řešení, které umožňuje snadnou a rychlou instalaci podlahy bez potřeby tradičních spojovacích metod.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.