Jak odstranit rez z podlahy

Jak odstranit rez z PVC podlahy. Jde to i přírodně?

Odstranění rzi z PVC podlahy může být trochu náročné, ale s několika kroky a správnou výbavou můžete dosáhnout dobrého výsledku. Chcete-li, zkuste pár metod, které uvádíme v článku.

Co je vlastně rez?

Rez je způsobená chemickou reakcí mezi železem, kyslíkem a vodou, takzvanou oxidací železa. Když železné předměty nebo materiály obsahující železo, třeba ocel, přijdou do kontaktu s vlhkostí a kyslíkem ve vzduchu, začne se na jejich povrchu tvořit oxid železnatý, zvaný rez. Tento proces může být urychlený v přítomnosti soli. To je důvod, proč se v solné vodě nebo v pobřežních oblastech rez tvoří rychleji.

Jak vyčistit rez z podlahy
Jak vyčistit rez z podlahy.

Proč rez drží na podlaze

Důvodem, proč rez tak pevně drží na podlaze, je její schopnost proniknout do mikroskopických nerovností a pórů v povrchu podlahy. Rezové částice se mohou v těchto nerovnostech zachytit, a to pak ztěžuje její odstranění.

Rez na podlaze
Rez na podlaze.

Kromě toho rez někdy více reaguje s některými typy podlahových materiálů, což vede k trvalým skvrnám. Například na porézních materiálech, jako je linoleum nebo některé typy kamene, může rez proniknout hlouběji a její odstranění je pak složitější.

Častou příčinou vzniku rezavé skvrny na podlaze je kapající radiátor ústředního vytápění.

Zkuste čištění na málo viditelném místě podlahy

Před použitím jakýchkoli čisticích prostředků na viditelnou část podlahy proveďte zkoušku na méně nápadném místě, ať máte jistotu, že zvolená metoda povrch podlahy nepoškodí.

Rezavá podlaha
Rezavá podlaha.

Metoda čištění podlahy citrón a sůl

Pokud je rezavá skvrna malá, můžete zkusit čištění podlahy přírodní metodou. Vymačkejte šťávu z citrónu přímo na skvrnu. Posypte ji pak jemnou solí a nechte působit 15–20 minut.

Jemně skvrnu otřete hadříkem nebo kartáčkem s měkkými štětinami. Otřete hadříkem navlhčeným čistou vodou a osušte. V případě potřeby postup opakujte.

Metoda čištění podlahy bílým octem

Navlhčete hadřík bílým octem a položte jej na skvrnu od rzi. Nechte působit 15–20 minut. Jemně otřete skvrnu hadříkem nebo kartáčkem s měkkými štětinami. Otřete hadříkem navlhčeným čistou vodou a osušte. Pokud to moc nepomohlo, zkuste opakovat ještě jednou.

Čištění podlahy ve dvou.
Čištění podlahy ve dvou.

Komerční odstraňovače rzi z podlahy

Pokud přírodní metody nefungují, vyzkoušejte některý profesionálně vyráběný odstraňovač rzi z podlahy. Vždy postupujte podle návodu na obalu a i v tomto případě nejprve proveďte zkoušku čištění PVC podlahy na méně viditelném místě.

Myslete na prevenci a skvrnám na podlaze se vyhněte

Pro předejití vzniku dalších rezavých skvrn na podlaze na ní nenechávejte žádné kovové předměty, jako jsou plechovky, hřebíky nebo nepodložený kovový nábytek. Rez může vzniknout i v případě, kdy přeženete zálivku pokojových rostlin a voda přeteče z misky nebo květináče.

Může se hodit: 6 tipů, jak ochránit podlahu, když máte doma pokojovky

Když rez stále drží, kontaktujte odborníky

Pokud se vám rez z podlahy dostat stále nedaří, můžete se obrátit na podlahové odborníky a využít službu čištění a opravy podlah.

Hloubkové čištění dřevěné podlahy
Hloubkové čištění dřevěné podlahy.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.