Korková podlaha je přírodní materiál z dubu korkového. Tlumí hluk, působí hřejivě, dobře tepelně izoluje, při správné pokládce je odolná proti opotřebení. Můžete si nechat korek na podlahu nalepit, anebo položit jako plovoucí. K tomu je určený zámkový korek – korkové podlahové dílce se zámkovým systémem. Podívejte se, jaké má plovoucí korková podlaha výhody.

Kompletní korkové dílce – stačí zacvaknout
Klasickou lepenou korkovou podlahu je pak potřeba ještě přelakovat, aby byla odolnější. Zámkové podlahové dílce už bývají hotové kompletně. Po pokládce můžete po podlaze chodit. Existují však i korkové dílce, které můžete nalakovat až po instalaci.

Stejně jako jiné typy podlah, i tu korkovou je potřeba pokládat na rovný, čistý podklad.
Několik vrstev pro větší odolnost
Hlavní pohledovou a nášlapnou část dílců plovoucí korkové podlahy tvoří samozřejmě přírodní korek. Ale to je dost ohebný materiál. V případě podlahy se zámky je tedy potřeba i pevnější vrstva. Jádro dílců bývá z HDF dřevovláknité desky. A ještě pod ním je nalepená další korková vrstva s menší hustotou, která slouží pro akustickou a tepelnou izolaci. Vrchní nášlapná vrstva je z korku o větší hustotě, aby byla dostatečně trvanlivá.

Ochrannou vrstvu tvoří odolný lak. Podle určení podlahy může být lak jednosložkový, dvousložkový nebo i keramický. Pro lepší ochranu mohou být korkové dílce také opatřené vinylovou fólií. Snesou pak i velkou zátěž a jsou vhodné pro použití v komerčních či průmyslových provozech.

Korkové dílce mívají rozměry například 905 × 295 mm a různou tloušťku, okolo 10 mm, podle značky a řady plovoucí podlahy.
Korkovou plovoucí podlahu položíte i svépomocí
Velkou výhodou zámkového korku je snadnost pokládky. Jednotlivé dílce do sebe stačí zacvaknout pomocí zámků. Po složení vznikne velice pevný i voděodolný spoj. Záleží na konkrétním typu podlahy.

Obdobně jako jiné typy plovoucích podlah, i u té korkové dílce pokládáte na parotěsnou fólii, na vyrovnaný podklad. U stěn musí zůstat dilatační spára 10–15 mm. Pro vymezení můžete použít těsnicí pásku nebo distanční pěnu.

Trošku složitější může být zakončení, respektive založení podlahy. Pro tyto účely se dají podlahové dílce řezat pilou. U krajových dílců uřežte pera, aby měly dílce rovnou stranu. Pak už je můžete položit k připravené dilatační pěně a postupně zacvakávat do sebe. Následně další a další řady.

Stejně jako na začátku pokládky, i na druhé straně místnosti bude potřeba dílce uříznout na potřebný rozměr. Po ukončení pokládky nové podahy jen odstraňte dilatační pěnu či pásku. Pro ukrytí dilatačních spár slouží podlahové lišty.

Korkové podlah Wicanders®
Například podlahové krytiny světového lídra na poli korkových podlah Wicanders® jsou symbolem krásy, komfortu a dlouhé trvanlivosti. Má zastoupení ve více než 50 zemích. Spolupracující designéři pro inspiraci využívají krásy přírody. Inspirujte se také.
Čtěte také:
- Korková podlaha – jak o ni pečovat a na co dát pozor
- Marmoleum Click – zaclickejte si přírodní plovoucí podlahu
- Povrchy a dekory podlah – je lepší mat nebo lesk jak blesk?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.