podlahove listy blog

Víme, jak vybrat vhodné podlahové lišty k vaší podlaze

Podlahové lišty jsou třešničkou na dortu nových a rekonstruovaných podlah. Dodávají interiéru celistvý vzhled a dokážou schovat nevzhledné kabely i drobné nedostatky v oblasti spojení podlahy se stěnou, případně vyřeší přechod mezi dvěma různými typy podlah.

Jaké druhy podlahových lišt existují a k čemu slouží?

Podlahových lišt existuje hned několik typů a každý z nich má svá specifika, výhody a účel. Pojďme se tedy podívat, z čeho můžete vybírat.

Soklové lišty

Soklové lišty potkáte v místech, kde podlaha končí a začíná zeď. Jejich hlavním účelem je skrýt nedokonalosti a mezery, které vznikají, když podlaha těsně nepřiléhá ke zdi. Kromě toho mají i praktickou funkci. Díky utěsnění mezer se pod podlahu nedostává prach a jiné nečistoty, drobné hračky, ani mince. Naopak pod soklové lišty šikovně schováte nevzhledné kabely, které jsou v moderní domácnosti všudypřítomné. Podlaha se soklovými lištami působí celistvě a útulně.

Přechodové lišty

Jak už název napovídá, přechodové lišty najdete na rozhraní dvou typů podlah či různých dekorů. Kromě toho, že skryjí nehezký přechod, vyřeší i problémy s rozdílem ve výšce podlahy v jednotlivých místnostech. Přechodové lišty jsou na první pohled hezčí než prahy, které se používaly dříve a navíc je chůze přes ně pohodlnější a bezbolestná. Eliminujete také riziko zakopnutí o práh či ukopnutí palce.

Přechodové lišty se nejčastěji vyrábí ze speciálně upraveného, odolného hliníku a lze je k podlaze přilepit nebo přišroubovat.

Schodové lišty

Schodové lišty mají hned několik účelů. Především slouží jako ochrana zatěžovaných hran schodů. Také se používají jako protiskluzový prvek, což oceníte zvláště pokud máte malé a neposedné děti. A v neposlední řadě se schodovými lištami upevňují krycí materiály schodů, jako je lino nebo koberec, aby se neodchlipovaly.

Jak vybrat správnou podlahovou lištu?

Když už víte, jaké lišty jsou na výběr, řekneme vám, jak si počínat při jejich výběru.

  1. Funkce – v první řadě je potřeba si uvědomit, jakou funkci má podlahová lišta plnit. Jde jen o estetiku, ochranu podlahy, skrytí kabelů, či jiný důvod? To vše rozhoduje o finálním výběru tvaru a materiálu lišt.
  2. Umístění – toto kritérium je rozhodující ve výběru výše uvedených typů podlahových lišt. Schodové lišty těžko umístíte do rohů a naopak.
  3. Estetický dojem – kromě praktických funkcí by podlahové lišty měly plnit i ty estetické. Musí dokonale ladit s barvou a dekorem podlahy a umě nenápadně ji zakončovat.
  4. Materiál – materiál podlahových lišt přizpůsobte stylu, kterému podléhá celý váš interiér, případně samotný pokoj. K dřevěným podlahám patří dřevěné lišty apod. Také velmi záleží na tom, z jakého materiálu je vyrobená podlaha. Jiný typ lišt bude potřeba k plovoucím podlahám, odlišný zase k těm lepeným.
  5. Způsob upevnění – v podstatě máte jen dvě možnosti. Podlahovou lištu můžete buď přilepit, nebo přišroubovat. Druhá možnost je spolehlivější, ale nevratně poškodí zeď pod lištami. Záleží na vás, jakou variantu zvolíte.

2 praktické tipy zkušeného podlaháře

  • V případě plovoucích podlah je třeba nechat dilatační spáru o šířce minimálně 10 až 15 mm, aby se mohla rozpínat nosná vrstva podlahové krytiny, která bývá většinou z MDF, neboli středně tvrdé desky.
  • Také pro koberce existují vhodné soklové lišty. Na plastový základ se nalepí přesně přiříznutý proužek koberce a přilepí se na zeď. Koberec se k plastu fixuje oboustrannou lepicí páskou.

Jde to i snáz

Pokud se nechcete sami probírat desítkami různých typů a barev podlahových lišt, nechte to na profesionálech. Rádi vám při nákupu nových podlah doporučíme vhodné podlahové lišty, které splní svůj účel a ještě budou perfektně vypadat. Na setkání s vámi se budeme těšit v naší pražské vzorkovně v Holešovicích.