Lino vs. linoleum. Která podlaha je lepší?

PVC (lino) vs. linoleum – Která podlaha je lepší?

PVC v roli a linoleum jsou vzhledově podobné typy podlahových krytin. Zásadně se však liší složením, původem, způsobem pokládky, kvalitou i cenou. Jaký je mezi nimi rozdíl, kterou krytinu kam vybrat?

Když vedle sebe položíte stejně vypadající pás linolea a PVC, laik na první pohled stěží pozná rozdíl. Obě podlahové krytiny jsou ohebné, zhruba se stejnou tloušťkou i šířkou, mohou mít i podobný dekor. Teprve po bližším pohledu zjistíte rozdíly.

Přírodní vs. umělá podlaha

Než se pustíme do základního srovnání, zmíníme, jak obě podlahové krytiny vlastně vznikly.

Linoleum prvně vyrobil Elijah Galloway, a to už roku 1844. O šestnáct let později Frederick Walton použil místo kaučuku jako pojivo lněný olej a borovicovou pryskyřici. Ty jsou používané dodnes. I složení linolea je stále podobné.

Ukázka podlahy Marmoleum Click.
Ukázka podlahy Marmoleum Click / zdroj Forbo.

Skládá se ze lněného oleje, borovicové pryskyřice, dřevité či korkové moučky a vápence. Finální vzhled a barevnost podlaze dodávají barevné pigmenty. Podle složení asi tušíte, že všechny složky linolea jsou přírodního původu, z obnovitelných materiálů. Směs výrobci zahřívají a vysokým tlakem lisují na jutovou textilii.

Mezi nejznámější současné výrobce linolea patří značka podlah Marmoleum výrobce Forbo Flooring.

PVC podlahovou krytinu možná znáte pod nesprávným pojmem „lino“. Označení vzniklo právě na základě podobnosti s linoleem, někdy v minulém století.

Pokládku PVC podlahové krytiny zvládnete i svépomocí.
Pokládku PVC podlahové krytiny zvládnete i svépomocí.

Linoleum přírodního původu bylo v dobách socialismu pro většinu společnosti nedostupné, navíc dost drahé. Vznikla tak syntetická náhražka – ohebná podlahovina z polyvinylchloridu. Jednalo se o podlahu dobře dostupnou a hojně viditelnou například v koupelnových jádrech i kuchyních panelových domů.

Nabídka dekorů „lina“ byla omezená, noví obyvatelé zpravidla byt získávali už s nějakou podlahovou krytinou. Staré „lino“ časem tvrdlo, praskalo. Možná z toho důvodu dodnes někteří lidé nemají k PVC podlaze důvěru.

Moderní PVC podlahy jsou však kvalitou už úplně někde jinde a není důvod se jejich použití obávat.

Heterogenní nebo homogenní PVC podlaha

V současnosti si můžete pořídit PVC podlahovou krytinu heterogenní neboli vrstvenou. Její podklad někdy tvoří i recyklované materiály, na něm je nosná, nášlapná vrstva. Tento typ PVC podlahy bývá levnější.

Existuje rovněž homogenní PVC, jednovrstvé. Jeho kvalita bývá vyšší, vzhledem a vlastnostmi se nejvíce se podobá přírodnímu linoleu, byť stále z umělých materiálů.

Více zátěžových tříd, tlouštěk nášlapné vrstvy i podložek

Seženete velice levné PVC krytiny v cenách už od 190 Kč za metr čtverečný, čemuž  většinou odpovídá také nižší kvalita a odolnost i slabší tloušťka nášlapné vrstvy. Taková podlaha se hodí například do ložnice a méně obývaných prostor.

Na chodby je třeba vybrat vyšší zátěžovou třídu PVC podlahy.
Na chodby je třeba vybrat vyšší zátěžovou třídu PVC podlahy.

Existují ale také vysoce odolné PVC podlahy s vyšší zátěžovou třídou, v cenách přes 500 Kč / m2, které jsou určené i do zatíženějších komerčních prostor.

Podle způsobu pokládky si můžete vybrat buď PVC krytinu s textilní, filcovou podložkou nebo s pěnovou. Textilní filc je určený i k volné pokládce bez lepení. Vyrovná jemné nerovnosti, ale i tak doporučujeme mít podklad na podlahu perfektně připravený a rovný. Ani filc totiž po nějaké době nezabrání „propsání” nerovností nebo třeba obrysů prken pod podlahou do podlahové krytiny. PVC podlaha s pěnovou podložkou je určená spíše jen k nalepení na podklad.

Linoleum dobře izoluje

Jak jsme zmiňovali, je linoleum narozdíl od PVC podlahy plně přírodního původu. Je teplé na dotek, pružné a dobře tepelně i akusticky izoluje, dá se použít i na podlahové topení. Je stálobarevné, má antistatické a také antibakteriální vlastnosti.

Linoleum Marmoleum.
Linoleum Marmoleum.

Jak od sebe poznat linoleum a PVC

Při pohledu na linoleum je vidět, že jej tvoří jednolitá vrstva, která je stejně barevná v celé tloušťce. PVC je zpravidla tvořené bílým či světlým jádrem, na němž je potisk dekoru, pochozí a ochranná vrstva.

Je linoleum odolné?

Linoleum přírodního původu je sice hezky měkké a příjemné pro chůzi, přesto odolné. Například Marmoleum chrání povrchová úprava Topshield PRO. Jedná se o dvouvrstvý systém, který je i opravitelný v případě poškození. Obě vrstvy jsou tepelně a UV vytvrzené. Díky tomu je linoleum Marmoleum odolné poškrábání, technologie Topshield PRO dokonce odpuzuje nečistoty. 

mp9013-linoleum-marmoleum-skola-mojepodlaha-cz
Linoleum Marmoleum na školní chodbě.

Srovnání cen PVC a linoleum

Když má linoleum tak dobré vlastnosti, proč tedy vůbec PVC podlaha existuje? Především kvůli ceně. Ta může být u linolea třeba i trojnásobná, v porovnání s dražšími PVC zátěžovými krytinami.

Je lepší vybrat PVC nebo linoleum? Záleží jen na vašich preferencích a možnostech, zejména finančních.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.