Podlaha z OSB desek.

Podlaha z OSB desek – které použít a jak je instalovat?

OSB desky jsou vyhledávaným materiálem pro realizaci stěn, ale i podlahy nebo třeba na stavbu celého domu. Z čeho jsou OSB desky vyrobené, jak s nimi pracovat, na co si dát pozor a jak postupovat při instalaci na podlahu? Čtěte v článku.

OSB – Oriented Strand Board

OSB desky výrobci lisují z orientovaných jehličnatých štěpek s použitím pryskyřice. Štěpky bývají nejčastěji ze smrku nebo borovice. Desky jsou poměrně lehké, tvarově stálé, hodí se pro opláštění konstrukcí stěn, ale i na podlahy a stropy. Mohou být přímo pochozí, anebo je můžete použít jako roznášecí vrstvu pod plovoucí podlahu.

OSB desky s rovnou hranou.
OSB desky s rovnou hranou.

Výhodou je příznivá cena. Například OSB deska s rovnou hranou (RH) o tloušťce 15 mm stojí přibližně 140 Kč/m², v provedení s perodrážkou (PD4) asi o dvacek korun více.

Třísky udávají směr

Mylně se kdysi OSB desky nazývaly jako dřevoštěpkové, občas se s tímto označením možná někde setkáte. Materiálem na výrobu jsou však větší, placatější, rozměrově stejné třísky. V povrchové vrstvě jsou třísky orientované souběžně s delší hranou desky, ve vnitřní vrstvě příčně. Díky tomu mají OSB desky potřebnou tuhost a pevnost.

Starší, levnější typy mohou obsahovat formaldehyd, kvalitnější OSB desky splňují hygienické normy. OSB desku můžete pořídit zpravidla v tloušťkách od 6 do 25 mm a v různém provedení:

 • OSB/1 – hodí se na všeobecné použití uvnitř budov a v suchu,
 • OSB/2 – využijete je k nosným účelům v suchém prostředí,
 • OSB/3 – vhodné pro nosné účely i do vlhkého prostředí,
 • OSB/4 – více zatížitelné nosné desky, vhodné do vlhkého prostředí.
 • Označení RH znamená rovné hrany.
 • Zkratka P+D značí perodrážku, PD4 označuje perodrážku na všech čtyřech stranách OSB desky.

OSB desky seženete s kolmou hranou nebo s perodrážkou, koupit se dají i broušené.

Struktura OSB desky.
Struktura OSB desky.

Které OSB desky použít na podlahu?

Na podlahu v sušším prostředí se hodí typ OSB/2, pro náročnější a vlhčí prostředí odolnější řada OSB/3. V méně používaných prostorách, například ve skladu, kam moc nechodíte, stačí použít OSB desky s označením RH, s rovnou hranou. V takovém případě mezi deskami ponechte dilatační spáru 3 mm.

Sílu desky volte podle osového rozestupu nosníků či trámů, na které desky pokládáte. Pro rozestup nosníků do 625 milimetrů postačuje deska o tloušťce 18 mm, v případě většího rozestupu nosníků použijte 22 mm silné desky. Záleží však také na plánovaném zatížení podlahy.

Jak desky pokládat? Směr třísek má být položený příčně k nosníkům či trámům.

2 vrstvy pro obytné a často užívané místnosti

Pokud instalujete podlahu z OSB desek v místnostech, které jsou hodně používané, je lepší pokládat na sebe dvě vrstvy desek s perodrážkami, tedy označení PD4, a to příčně na sebe.

Tloušťka desek pro použití v užívaných místnostech může být 2 × 12 nebo 2 × 15 mm. Záleží opět na rozestupu nosníků nebo trámů roštu. V obytných místnostech je vhodné pod desky pokládat izolační vrstvu.

Instalace OSB desek na rošt.
Instalace OSB desek na rošt.

Na jaký podklad OSB desky pokládat?

Jako podklad pod OSB desky je vhodný dřevěný rošt. Ale desky s perodrážkou můžete pokládat i na rovný povrch, na kterém je položená izolace, například izolační vrstva Mirelon. Způsob pokládky je pak podobný jako u plovoucích podlah s perem a drážkou, jen je potřeba k sobě OSB desky lepit, anebo jejich okraje sešroubovat.

Pár tipů pro pokládku OSB desek

 • 1–2 dny před pokládkou složte desky v místnosti, kde je budete instalovat, aby se vyrovnala jejich vlhkost.
 • Dejte pozor na perodrážky – nesmí se olámat a poškodit, jinak bude problém je do sebe zasunout.
 • Pod desky v obytných místnostech umístěte izolaci.
 • OSB desky pokládejte na trámy napříč, to znamená, že směr třísek desky bude příčně ke směru trámů.
 • Pokud pokládáte dvě vrstvy na sebe, druhá vrstva má být položená příčně ke směru první vrstvy.
 • Perodrážky do sebe zasouvejte co nejdál, nakonec desku doklepněte například gumovou palicí, ale není vhodné klepat přímo na perodrážku na druhé straně desky. Mohla by se poškodit.
 • Pro lepší doklepnutí přijde vhod odřezek z jiné desky s připevněnou latí, která poslouží jako ochrana, ať odřezek OSB desky palicí nerozbijete. Odřezek perodrážkou přiložte k perodrážce pokládané desky a pak palicí klepejte na lať.
 • Na okrajích podlahy nechte volné dilatační spáry 15 mm.
 • OSB desky můžete k nosným trámům či roštu fixovat hřebíky, vruty i sponami.

Hodně štěstí při pokládce podlahy.

Tip: Ušetřete si čas a starosti, pozvěte si na pokládku podlahy odborníky.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.