Mopy na podlahu – které typy existují?

Mopy na podlahu: Hadr a smeták, samoždímací, parní či robota?

Podlahový mop se může zdát jen jako jednoduchá pomůcka pro úklid. Ale když si vyberete špatný typ, můžete mít místo hezky čisté podlahy jen samé šmouhy. A naopak – zvolíte-li správný mop, možná si za časem ušetříte mnoho hodin práce při úklidu a bolavá záda. Které typy mopů na podlahu existují?

Jaký mop je nejlepší? Jak pro koho

Na úvod je potřeba zmínit, že asi neexistuje žádná nejlepší značka mopu. Každému může vyhovovat jiný. Záleží na zvycích při úklidu, ale i na typu podlahoviny. O různorodosti oblíbenosti mopů se přesvědčíte třeba z diskusních fór:

Mám klasiku – třásňový mop s kbelíkem od Viledy a jsem spokojená,“ píše Lucie.

Dřív jsem mívala Viledu, ale nakonec jsem přešla na mop od Spontexu,“ zmiňuje Zuzana a doplňuje: „Absolutně nejlepší mop, který jsem kdy měla.

Leifheit mop je jediný, který mi vydržel,“ dodává Marie.

Takto bychom mohli pokračovat a postupně vyjmenovat snad všechny známé značky mopů na podlahu.

Které typy mopů na podlahu existují?

Je dobré vědět, jaké typy mopů si vlastně můžete pořídit. To vám usnadní rozhodování během výběru. Když budete mít jasno o variantě mopu, pak si už jen vyberete značku a model, například podle hodnocení ostatních kupujících.

1) Hadr na smetáku – stará klasika paní uklízečky

Stará klasika – hadr na podlahu a smeták.
Stará klasika – hadr na podlahu a smeták.

Předchůdcem moderních samoždímacích mopů je stará klasika – v kýblu s vodou vymáchaný hadr, otočený okolo smetáku. Takto si „mop“ vyrobíte hned. Ale práce s tímto uklízecím nástrojem není jednoduchá, chce to cvik. A taky vhodnou podlahu, správně dlouhou násadu smetáku a rovněž i kvalitní hadr, který dobře saje, dá se pořádně vyždímat, nepouští chuchvalce.

Máte-li moc mokrý hadr, ze smetáku padá a je to dřina. S příliš suchým hadrem toho zase moc nevytřete. Navíc, pokud vám mezi dílce dřevěné podlahy nateče voda, může se zvednout. Citlivé na vlhkost jsou i korkové podlahy a laminátové podlahy. A pak na takové podlaze možná budete plavat vy. Takže namočený hadr na smetáku si raději nechte na dobu, až budete vnoučatům demonstrovat, jak se tehdy stíralo. Dnes už máte naštěstí mnoho jiných možností úklidu podlahu.

2) Nejjednodušší ruční třásňové mopy s manuálním ždímáním

Jednoduchý typ mopu na podlahu.
Jednoduchý typ mopu na podlahu.

Nejlevnějším, trochu mechanizovaným, typem je klasický třásňový mop s tvarovaným kbelíkem, ve kterém je ždímací síto. Po setření podlahy mop vymácháte v kbelíku s vodou a saponátem, a potom vahou mopu a díky vaší síle v rukách mop vyždímete v plastovém sítku. Voda z mopu steče do kbelíku.

Občas se vám možná stane, že sítko praskne, anebo že zatlačíte moc a převrhnete kýbl na podlahu. Pak můžete vytírat znovu. Přesto má tento typ mopu dvě výhody. Je levný a zároveň je to i dobrá posilovna. Docela se s ním během ždímání nadřete. Kvalita třásní nejlevnějších mopů nebývá dobrá, násady často praskají.

Pokud vám nenaříká peněženka, tuto kategorii přeskočte a čtěte dál.

3) Pokročilejší ruční rotační a ploché mopy s poloautomatickým ždímáním

Rotační mop.
Rotační mop.

Pokročilejší mopy na podlahu už mívají teleskopickou tyč. Můžete si ji nastavit na vhodnou délku podle své tělesné výšky. I když se to třeba zdá jako maličkost, půl hodiny práce s poloshrbenými zády dá zabrat. Může vás to odrovnat na celý den. Tak si raději výšku tyče nastavte správně.

Co znamená poloautomatické ždímání? Každá značka má trochu odlišný systém. Funguje to tak, že po setření mop vymácháte v kbelíku, pak vložíte do rotačního odstředivého koše v horní části kbelíku. Pohybem madla či násady nahoru a dolů se spodní část mopu roztočí a odstředivou silou se mop vyždíme.

U některých plochých mopů probíhá ždímání tlakem. Strany hlavice mopu se k sobě sevřou a mokrý mop vyždímou.

Plochý mop.
Plochý mop.

Mezi známé značky plochých mopů s odstředivým nebo tlakovým ždímáním patří Vileda, Leifheit, Spontex či Lamart. Kruhové mopy vyrábí například 4Home i Vileda. Výhodou plochých mopů je, že se s nimi dobře dostanete i do rohů místnosti. Návleky bývají sundávací, můžete je prát v pračce.

Mopy s odstředivým nebo tlakovým způsobem ždímání jsou vhodné na podlahy, kde je s vlhkostí potřeba šetřit – plovoucí podlahy nebo vinylové podlahy.

4) Sprejové, rozprašovací mopy se zásobníkem na tekutinu

Dražší verze mopů na podlahu mají navíc nádobku na vodu s čisticím prostředkem. Když stisknete pákový mechanismus nahoře na tyči, mop z nádržky na podlahu rozpráší dávku tekutiny a nemusíte jej namáčet v kbelíku.

Mop s roprašovačem. / foto Amazon.cz
Mop s roprašovačem. / foto Amazon.cz

Nádobka však mnohdy mívá jen malý objem, musíte ji častěji plnit. Některé typy sprejových mopů se hodí i pro použití při mytí oken.

5) Parní mopy na podlahu i okna

Ruční mopy seženete v cenových relacích ve stovkách korun. Parní mopy na elektřinu stojí už tisíce. Jedná se však o pokročilé stroje. S pár typy můžete mýt okna, s jinými zároveň zase vysávat.

Parní mopy vyrábí Vileda, Kärcher, Concept, Ariete, Black & Decker, ETA, HOOVER, Polti, Beldray, Rowenta i další značky. Mají nádobu na čisticí tekutinu a pro jejich provoz potřebujete přívod elektřiny. Přívodní kabel zapojíte do elektrické zásuvky jako běžný vysavač. Existují i nabíjecí varianty na akumulátory.

Parní mop na podlahu má nejvyšší čisticí účinnost.
Parní mop na podlahu má nejvyšší čisticí účinnost.

Při výběru si všímejte objemu nádobky i délky přívodního kabelu, ať doma nemusíte pobíhat od zásuvky k zásuvce. Pokud nesnášíte hluk, bude pro vás důležitým parametrem pro výběr i hlučnost přístroje.

V závislosti na objemu nádobky se liší i doba provozu. Ta bývá od 15 do 40 minut. Pak je potřeba nádobku na vodu doplnit.

Generování páry trvá zhruba 30 sekund. Některé modely mají i nástavec na čištění koberců, sedacích souprav nebo matrací a potahů.

Výhodou parních mopů je vysoká čisticí účinnost. Podle popisů výrobců odstraní až 99 % mikrobů a bakterií. To se může hodit, když máte doma alergika nebo malé děti.

6) Chytré robotické vysavače a automatické mopy

Nejpohodlnější a zároveň nejdražší variantou úklidu podlahy jsou automatické robotické vysavače a mopy. Můžete jim nastavit čas, kdy mají vyjet z dokovací stanice „do práce“, například v době, kdy i vy pracujete a robot má na úklid klid. Nikdo se mu doma nemotá pod kolečky. 

Robotický vysavač a mop na podlahu.
Robotický vysavač a mop na podlahu.

Automatické vysavače a mopy samy ve stanovenou dobu vyjedou do prostoru, vysají místnosti. Pokročilejší mopové modely zároveň podlahu vytřou. Mají výbavu na suché i vlhké čištění podlahy. Potom se zase samy vrátí do „garáže”, kde si nabijí akumulátor na další úklidovou cestu. Ovládat je můžete také na dálku, pomocí aplikace v chytrém telefonu, kam vám zároveň hlásí svůj pracovní výkon.

Lepší modely během cesty poznávají díky zabudované navigaci terén a členitost místností, kterou si pamatují a úklid pak zvládají rychleji. Zvládnou uklidit až 99 % prostor. Nejlépe se robotům jezdí v místnostech, kde je méně nábytku a dekorací na zemi. Takové jsou třeba byty zařízené v minimalistickém stylu bydlení.

Robotické vysavače a mopy mívají různou výbavu a senzory, například proti pádu ze schodů. Jsou vhodné skoro pro všechny typy podlah, kromě koberců s vysokým vlasem.

Na jedno nabití uklízejí zhruba od 1 do 4 hodin. Na vás bude jen občasné vysypání zásobníku na prach, nečistoty a doplnění čisticí náplně. Nejdražší modely chytrých robotických vysavačů a mopů vás přijdou i na 50 tisíc korun.

Úklidové roboty seženete od značek iRobot, Concept, ETA, Symbo, ECOVACS, Miele, Tesla, Xiaomi, Sencor a dalších.

S jakým mopem doma vytíráte podlahu vy?

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.