Kdysi byly v koupelnách hlavně jen keramické dlaždice či PVC, dnes je nabídka podlahových krytin do koupelen pestřejší. Mezi další možnosti patří litá podlaha. Litá podlaha je elegantní a praktická. O jaký typ krytiny se jedná, jaké jsou její výhody a jak probíhá realizace?
Jak vypadá litá podlaha a z čeho je vyrobená
Litá podlaha je moderní voděodolná podlaha beze spár. Podlaha je vyrobená z umělých složek, konkrétně z polyuretanu. PU směs po nalití na připravený podklad dokonale vytvrdne a vytvoří celistvý povrch.
Litou podlahou docílíte ve své koupelně minimalistického vzhledu. V kombinaci se stěnovými panely nebo stěrkou na svislé povrchy vizuálně sjednotíte podlahu i stěnu do jednotného tónu a vytvoříte plynulý přechod mezi podlahou a stěnou.

Existují také epoxidové podlahy, ale ty jsou vhodné spíše do technické místnosti, kotelny nebo garáže. Polyuretanová podlaha je oblíbená hlavně v domácnostech. Oproti epoxidu je pružná, měkká a podlaháři ji aplikují v tloušťce cca 2–4 mm.
Čtěte také: Litá podlaha jako mramor – epoxidová či polyuretanová. Kam se hodí?
Výhody lité podlahy v koupelně
- Podlaha je bez spár a voděodolná. Ve spárách se totiž mohou usazovat zbytky mýdla, prach, vznikají plísně a postupem času je třeba spáry mezi keramickou dlažbou opravit, aby mezi dlaždice nezátekala voda. Je lepší nemít spáry žádné.
- Litá podlaha se hodí do velkých a členitých koupelen. Směs se rozlije do všech zákoutí. Nevzniká tak zbytkový materiál jako při pokládce jiných podlahových krytin, například keramické dlažby nebo vinylové podlahy.
- Snadná údržba. Litou podlahu můžete vytřít mopem s teplou vodou a běžně dostupným čistícím prostředkem. Pro odstranění nečistot použijte PU čistič.
- Výrobce natónuje polyuretanovou směs do vámi vybraného odstínu. Záleží na nabídce konkrétního výrobce. Dnes je oblíbená bílá, šedá, imitace mramoru či betonu, ale je možné namíchat i melíry, metalické odstíny, syté barvy podle vzorníku RAL nebo smíchat různé barvy dohromady a vytvořit originální obrazce.

- I přes vizuálně chladný vzhled je povrch lité podlahy při doteku bosou nohou příjemný a nechladí. Podlaha je měkká.
- Polyuretanová podlaha má dobré zvukově izolační vlastnosti a tlumí kročejový hluk.
- Lité podlahy jsou odolné vůči UV záření, poškrábání, jsou stálobarevné.
- PU litá podlaha může být opatřená protiskluzovou vrstvou. Aby byla podlaha v koupelně bezpečná, měla by mít hodnotu protiskluznosti R10–R13.
Je litá podlaha vhodná na podlahové topení?
Teplo sálající z podlahy je velmi příjemné. V místnosti s podlahovým topením je pocitově tepleji a podlaha navíc rychleji schne, když děti nacákají vodu na zem. Litá polyuretanová podlaha je vhodná i na podlahové topení. Polyuretan má dobrou tepelnou vodivost.
Jak probíhá realizace polyuretanové lité podlahy
Podkladová vrstva může být cementová, anhydritová, betonová, litou podlahu můžete aplikovat i na dlažbu. Polyuretan je pružný. Pokud má podkladový beton malé praskliny, polyuretanovou směsí se trhliny vyplní.
Před nanesením PU směsi je důležité, aby byl podklad napenetrovaný, pevný, rovný, suchý a čistý. Pokud se chcete pustit do realizace lité podlahy svépomocí, tady je základní postup. Vždy se však řiďte návodem u konkrétního výrobku nebo si pozvěte profesionály.
1) Podlahovou směs v kbelíku dobře rozmíchejte pomocí elektrického míchadla

2) Směs vylijte na připravený podklad a rozetřete zubovým hladítkem.

3) Ihned po rozetření, ideálně do 10 minut, přejíždějte po povrchu odvzdušňovacím válečkem s hroty. Tak odstraníte vzduchové bubliny.

Při chůzi po čerstvě nalité hmotě použijte speciální sandály s ocelovými hroty pro nivelaci podlah.

4) Na některé typy litých podlah je třeba nanést ještě transparentní lak.
Ve velké místnosti se litá podlaha lépe aplikuje ve dvou lidech, kdy jeden směs roztírá stěrkou a druhý přejíždí válečkem.
Čtěte také:
- Japonský styl bydlení – Zen a příroda
- Vinylová podlaha do koupelny – Ano nebo ne?
- Čím odmastit podlahy v kuchyni i koupelně? 1000 let starým čističem
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.