Bílé patinování dřeva a dřevěné podlahy.

Jak na bílé patinování dřevěné podlahy – moderní i rustik

Chcete oživit starou dřevěnou podlahu? Anebo ozvláštnit novou podlahu ze dřeva? Můžete ji opatřit bílou patinací a uměle „zestařit“, aby vypadala jako používaná už dlouhé roky. Podívejte se, co je k tomu potřeba a jestli se to dá zvládnout i svépomocí.

Jak z přírodní dřevěné podlahy udělat bílou? Můžete vyzkoušet jednu z uvedených metod. Výsledkem bude moderní nebo naopak rustikální vzhled. Nejprve je potřeba dřevěný podklad zbavit starých, loupajících se nátěrů, mírně obrousit jemným smirkovým papírem, očistit.

1) Rovnoměrné natření dřevěných prken barvou pro moderní vzhled

Jestliže má výsledná podlaha vypadat moderně a hodit se třeba pro skandinávský styl bydlení, je dobré na dřevo nanést vrstvu bílé barvy stejnoměrně.

Cílem však je nechat vidět kresbu dřeva. Jinak by dřevěné dílce vypadaly skoro jako plastové. Bílého odstínu a přitom ponechání textury dřeva docílíte tak, že podlahová prkna natřete mírně zředěnou barvou.

Použít můžete vodou ředitelnou bílou barvu na dřevo, kterou seženete v každém hobbymarketu nebo v prodejně barvy–laky. Doporučujeme nátěr zkusit na vzorku dřeva, ne hned „naostro“ na podlaze.

Jako podklad je vhodné dřevo borovice, ale hodí se i jakákoliv jiná dřevina.

Bílé natřené dřevo s moderním vzhledem, který se hodí pro skandinávský styl bydlení.
Bílé natřené dřevo s moderním vzhledem, který se hodí pro.

K nanesení barvy se dá použít běžný štětec. Pak však mohou být na dřevu vidět jeho tahy. Vhodnější proto bude aplikace barvy pomocí hadříku. Namočte smotaný hadřík do připravené barvy o konzistenci podobné, jako má smetana. Obtiskujte na očištěné, lehce obroušené dřevo.

Postupně můžete nanést jednu až tři vrstvy. Záleží, jak se vám bude výsledek líbit. Před každým dalším nátěrem musí barva nejprve zaschnout. Čím více vrstev nanesete, tím bílá barva strukturu dřeva více překryje.

Barvení dřeva bílou barvou se hodí nejen na podlahu, ale i na dřevěné obklady stěn nebo také na nábytek z masivu.

Příliš silný nátěr dřeva bílou barvou, struktura dřeva už není vidět.
Příliš silný nátěr dřeva bílou barvou, struktura dřeva už není vidět.

2) Patinování bílou barvou pro zestaření dřeva a rustikální vzhled

Pomocí druhé metody dosáhnete opaku. Prkna nebo dřevěný obklad získá starý, rustikální vzhled, jako by barva ze dřeva už postupně mizela. Tento postup se více hodí do interiérů laděných v selských stylech, pro rustikální styl bydlení. Jak na to?

K ruce se vám, kromě bílé barvy na dřevo a hadříku k nanášení, bude hodit běžná bílá parafinová, vosková svíčka. Vezměte prkno či podlahový dílec ze dřeva a svíčkou na dřevo načmárejte několik podélných tahů. Čím více svíčkou dřevo „počmáráte“, tím pak bude vypadat starší.

Bíle patinové dřevo s rustikálním vzhledem.
Bíle patinové dřevo s rustikálním vzhledem.

V dalším kroku dřevo natřete bílou barvou, podobně jako v předchozím postupu. Nechte barvu zcela zaschnout.

Teď čistým hadrem opatrně dřevo přejeďte. Tam, kde je pod barvou stopa od svíčky, barva nedrží a pomocí hadru ji setřete. A je to! Jednoduchý postup s vizuálně zajímavým výsledkem.

Který ze způsobů se vám líbí více?

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.