4 druhy dřevěné podlahy

Dřevo pod nohama: 4 druhy dřevěné podlahy. Jakou vybrat?

Dřevěné podlahy doplňují interiér pocitově teplým a přírodní vzhledem. Víte ale, že existuje několik typů dřevěných podlah? Každý má své specifické vlastnosti a výhody. Představíme čtyři hlavní typy dřevěných podlah a vysvětlíme, jak se liší. Ať už renovujete svůj domov nebo jen hledáte inspiraci, tento malý průvodce vám pomůže lépe porozumět podlahovému světu.

Plovoucí podlaha
Dřevěná podlaha.

1) Masivní dřevěná podlaha

Představte si kus pevného dřeva. Přesně tak vypadá masivní dřevěná podlaha. Ať už jde o měkké dřevo, jako je borovice nebo smrk, tvrdé dřevo – dub, buk, anebo třeba exotické dřevo, třeba merbau či teak, každý druh dřeva má svůj jedinečný charakter.

Opracování dřevěné podlahy
Opracování dřevěné podlahy.

Dřevaři dřevo vysuší, aby se minimalizovalo jeho smršťování a roztahování na podlaze. Jakmile je dobře vyschlé, pracovníci v továrně na podlahy jej nařežou na podlahová prkna. Podlahoví truhláři pak tato prkna hoblují, aby byla dokonale hladká. Nakonec podlaháři prkna po instalaci podlahy ošetří speciálními oleji nebo laky, aby byla odolná a dlouho vám vydržela.

Příběh jednoho podlaháře, pana Dubce, vám dá lepší představu o tom, co znamená pracovat s masivním dřevem. Pan Novák říká: „Když pracuji s masivním dřevem, cítím historii stromu. Každé prkno má svůj příběh a je na nás, podlahářích, abychom tento příběh přenesli do domovů lidí. Je to práce plná vášně i vůní dřeva a respektu k přírodě.

Tmavá dřevěná podlaha
Tmavá dřevěná podlaha.

Tip: Znáte dřevěné podlahy Esco? Masivní dubová podlaha jako před 300 lety

Masivní dřevěné podlahy mají několik výhod, autentický a tradiční vzhled, který dodává interiéru pocitově hřejivý a přírodní charakter. Díky své robustnosti a odolnosti mohou vydržet desetiletí. Pokud se poškodí nebo opotřebují, lze je obrousit a obnovit, což prodlužuje jejich životnost. Navíc, masivní dřevo je známé svou schopností přidat nemovitosti hodnotu. To je výhodou, plánujete-li svůj dům nebo byt v budoucnu prodat.

Ruční výroba masivní podlahy
Ruční výroba masivní podlahy.

Nicméně i masivní dřevěné podlahy mají své nevýhody. Mohou být citlivé na změny vlhkosti a teploty, vedoucí k jejich smršťování nebo roztahování. Je potřeba jim zajistit pravidelnou údržbu, aby si zachovaly svůj vzhled a kvalitu. V porovnání s jinými typy podlah bývají také nákladnější jak v pořizovacích nákladech, tak v údržbě.

Pokud hledáte podlahu s autentickým vzhledem a příběhem, který stojí za každým prknem, masivní dřevo je tou správnou volbou.

2) Dýhovaná dřevěná podlaha

Dýhovaná dřevěná podlaha kombinuje krásu skutečného dřeva s praktičností a odolností moderních materiálů. Na první pohled vypadá jako masivní dřevo, ale její struktura je odlišná. Zatímco horní vrstva je skutečné dřevo, pod ní je nosná vrstva z HDF, což je dřevovláknitá deska s vysokou hustotou. Tato kombinace dává podlaze vynikající pevnost a odolnost.

Struktura podlahy
Struktura podlahy.

Dýhované podlahy vyrábí například odborníci společnosti Decospan Group, která patří mezi evropské lídry ve zpracování dýhy. Tyto podlahy jsou tak kvalitní, že na ně výrobce poskytuje záruku až 15 let. Díky tenké vrstvě dřeva, která je jen 0,6 milimetru silná, jsou dýhované podlahy ideální i pro podlahové vytápění. Doba prohřevu podlahy je kratší než u masivního dřeva. A nehrozí ani kroucení či tvarová nestálost podlahy.

Další výhodou dýhované dřevěné podlahy je, že po ní můžete chodit hned po pokládce. Narozdíl od některých masivních podlah, které mívají povrchovou úpravu až na místě, bývá dýhovaná podlaha již ošetřená přímo od výrobce.

Co dělají podlaháři: Čištění dřevěné podlahy a její oživení

Díky zkoseným hranám podlahy například značky Par-ky, mají tyto podlahy antibakteriální okraje, které zabraňují množení bakterií mezi spárami.

Hledáte-li podlahu, která kombinuje přírodní krásu dřeva s odolností moderních materiálů, může být pro vás dýhovaná dřevěná podlaha ideálním řešením.

3) Dvouvrstvá dřevěná podlaha

Dvouvrstvá dřevěná podlaha představuje kombinaci přírodní krásy dřeva s výhodami moderních materiálů. Na rozdíl od masivního dřeva, které je plně z přírodního materiálu, dvouvrstvá podlaha má vrchní nášlapnou vrstvu z kvalitního masivního dřeva a spodní nosnou vrstvu z překližky. Tato překližka má zároveň protitahovou funkci. Podlaha si díky ní zachová svou tvarovou stálost.

Dílec podlahy, dekor dřevo
Dílec podlahy, dekor dřevo.

Dvouvrstvé dřevěné podlahy mají řadu výhod. Jsou tvarově stálé, nejsou náchylné ke kroucení nebo prohýbání. Mohou být položené i na podlahové vytápění, protože mají nižší tepelný odpor než třívrstvé podlahy.

Díky své konstrukci jsou dvouvrstvé podlahy odolnější vůči oděru a snadnější na údržbu. Pokud jde o instalaci, dvouvrstvá podlaha je určená k lepení na podklad. Po přilepení je pevná a stabilní. Pokud se náhodou poškodí, můžete ji obrousit a znovu ošetřit podobně jako masivní dřevěnou podlahu.

Může se hodit: Jak udržovat dřevěnou podlahu? Čištěním a olejováním

Jedním z hlavních důvodů, proč si zákazníci vybírají dvouvrstvé podlahy, je jejich tvarová stálost. Díky protitahové vrstvě z překližky se podlaha nedeformuje. To je obzvláště důležité v místnostech s většími teplotními výkyvy. Další výhodou je nižší kročejová hlučnost, kterou oceníte zejména v domácnostech s dětmi nebo domácími zvířecími mazlíčky.

Pes na dřevěné podlaze
Pes na dřevěné podlaze.

Jestliže potřebujete podlahu, kombinující přírodní krásu dřeva s odolností a praktičností moderních materiálů, dvouvrstvá dřevěná podlaha bude pro váš domov ideální volbou.

4) Třívrstvá dřevěná podlaha

Třívrstvá dřevěná podlaha symbolizuje harmonii mezi naturální podobou dřeva a inovativními technologiemi. Narozdíl od dvouvrstvé podlahy, má třívrstvá podlaha tři základní vrstvy.

Vrchní nášlapnou vrstvu tvoří kvalitní masivní dřevo, které dodává podlaze autentický vzhled. Prostřední vrstva bývá například ze smrkové laťovky, jež zajišťuje stabilitu a pevnost podlahy.

Spodní vrstva, často označována jako stabilizační, pomáhá udržet podlahu v rovnováze a brání její deformaci. Bývá vyrobená z vysoce husté vláknité desky HDF nebo z dřevěné překližky. V některých případech výrobci implementují rovnou do podlahy i akustickou podložku, která pomáhá snížit hluk a zvýšit užitné pohodlí.

Podlahová krytina vzor rybí kost
Podlahová krytina vzor rybí kost.

Podívejte se: Dřevěné podlahy a parkety – Jak skládat vzory

Jednou z hlavních výhod třívrstvé podlahy je možnost plovoucí pokládky. Odlišně od dvouvrstvé podlahy, která je určená k lepení na podklad, můžete třívrstvou podlahu pokládat i jako plovoucí podlahu se zámky. Instalace je rychlejší a méně náročná. Pokud je potřeba, dá se podlaha demontovat a přemístit do jiné místnosti nebo do jiného domu.

Třívrstvé podlahy mívají větší tloušťku nášlapné vrstvy. Dají se v průběhu let několikrát obrousit a obnovit. To prodlužuje životnost podlahy a zajišťuje, že bude vypadat jako nová po mnoho let.

Pokud hledáte podlahu, která kombinuje tradiční vzhled dřeva s výhodami moderní konstrukce, třívrstvá dřevěná podlaha bývá dobrou volbou. Spojuje kombinaci krásy, odolnosti a flexibility.

Korková podlaha
Korková podlaha.

Kromě zmíněných podlahy je k dispozici plně přírodní korková podlaha vyrobená z kůry dubu korkového, také bambusové podlahy. Dřevěným podlahám se podobají, nejedná se však technicky o plnohodnotné dřevo.

Dřevěná podlaha – jakou vybrat?

Složení podlahy
Složení podlahy.

Dřevěné podlahy domov obohatí kouskem přírody, dodávají teplý a útulný pocit a představují spojení tradice s moderními technologiemi. Ať už se rozhodnete pro masivní dřevo, dýhovanou, dvouvrstvou nebo třívrstvou podlahu, každá z nich má své jedinečné vlastnosti a charakter.

Výběr správného typu dřevěné podlahy závisí na vašich potřebách, estetických preferencích i rozpočtu. Někteří lidé upřednostňují autentický vzhled a pocit masivního dřeva, zatímco jiní hledají kombinaci krásy dřeva s odolností a praktičností moderních materiálů.

Myslete na to, že každý typ podlahy je potřeba správně udržovat, aby si zachovala svůj vzhled a funkčnost po mnoho let.

Plovoucí podlaha dřevěná
Plovoucí podlaha dřevěná.

Dřevěné podlahy jsou více než jen praktickým řešením. Jsou vyjádřením vašeho stylu, vkusu a vztahu k přírodě. Výběrem dřevěné podlahy zkrášlíte svůj domov, ale také investujete do trvalé hodnoty, která většinou vydrží mnoho generací.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.