Vinylová podlaha s korkovým jádrem.

Vinylová podlaha s korkovým jádrem hřeje i tlumí. Co dál?

Vinylová podlaha je velice oblíbená. V současnosti je na trhu mnoho dekorů vinylu, vypadajících jako dřevo, kamenná dlažba i další textury. Vinyl se dělí také podle způsobu pokládky, rozměru podlahových dílců, tloušťky. A také podle složení. Odlišná bývá zejména vnitřní vrstva vinylové podlahy – jádro. Jedním z typů je vinyl s korkovým jádrem. Jaké má přednosti a kdy raději zvážit jinou vinylovou podlahu? Čtěte dál.

Vinylová podlaha s korkovým jádrem zahřeje pod nohama

Vinylové podlahy s korkovým jádrem jsou příjemné na chůzi i naboso, pocitově hřejivé. I když je korkové jádro ukryté pod vinylovou nášlapnou vrstvou, stále dobře izoluje i bez izolační podložky, a také tlumí hluk.

Zámková plovoucí vinylová podlaha.
Zámková plovoucí vinylová podlaha.

Korek absorbuje hluk až o 53 %

Buňky kůry dubu korkového, z něhož korek pochází, jsou přírodním absorbérem hluku, fungují jako akustický izolant. Znáte nepříjemné klapání, když někdo prochází po tvrdé laminátové podlaze? Tak to vám u vinylové podlahy s korkovým jádrem nehrozí. Korek snižuje kročejový hluk až o 53 %.

Kůra dubu korkového – korek.
Kůra dubu korkového – korek.

Korek hezky hřeje

Máte-li doma něco z korku, zřejmě víte, že korkové předměty hezky „hřejí“. Žádné teplo sice nevydávají, ale kromě hluku izolují i tepelně. Teplo z místnosti a podlahy nemizí tak rychle, jako je tomu například u keramické dlažby.

Chodit po vinylu s korkovým jádrem naboso je radost. Díky tomu je vinylová podlaha s korkovým jádrem zároveň energeticky úsporná, obdobně jako klasická či zámková korková podlaha.

Do ložnice se hodí podlaha z hřejivých materiálů.
Do ložnice se hodí podlaha z hřejivých materiálů.

Výhoda může být i nevýhodou

Protože korkové jádro vinylové podlahy dobře izoluje, v některých případech je to naopak mírnou nevýhodou. Jestliže máte pod podlahou podlahové topení a chcete mít na podlaze vinyl s korkovým jádrem, neměla by povrchová teplota topení překročit 28 °C a teplota podlahy 22 °C.

Korek funguje jako izolant a proto trvá déle, než teplo podlahou prostoupí. Není doporučené na tuto podlahu, pod níž hřeje podlahové topení, pokládat kusové koberce, rohožky a koberečky. Působí totiž jako akumulátory tepla a vinyl s korkovým jádrem by se pod nimi mohl přehřívat.

Teplovodní podlahové topení.
Teplovodní podlahové topení.

Jestliže potřebujete, aby podlahové topení po zapnutí hřálo co nejrychleji, bude rozumné se raději poohlédnout po jiné podlahové krytině.

Pohodlná chůze a tlumení nárazů

Proč se podlahová palubovka v tělocvičně pokládá na roznášecí rošt? Aby částečně pružila a sportovcům šetřila klouby. U vinylové podlahy s korkovým jádrem je to podobné. Je příjemně měkká na chůzi a tlumí nárazy, otřesy těla, poskytuje hmatový komfort. Ale ne zase tak moc, jako třeba u tlustého koberce. Chůze je stále přirozeně pevná.

Děti si rády hrají na podlaze.
Děti si rády hrají na podlaze.

Odolnost nárazům, pádům předmětů i jejich ochrana

Co se stane, když vám sklenička spadne na tvrdou podlahu? Skoro jistě se rozbije. Korkové jádro působí jako mini deformační zóna. Když na podlahu spadne nějaký předmět, vinyl s korkem se díky elasticitě malinko prohne a pak zase srovná. Je tak velká šance, že se broušená cukřenka po babičce neroztříští na tisíc kousků.

Vylitá sklenička vína na podlaze. Co teď?
Sklenička vydrží.

Vyberete-li kvalitu, dýcháte čistší vzduch

Jedním z výrobců, který kvalitu vinylové podlahy s korkovým jádrem dotáhl k dokonalosti, je společnost Wicanders. Korek tam považují nejen za udržitelnou surovinu, ale využívají jeho výjimečných vlastností, které kůra dubu korkového díky voštinové struktuře má. Obsahuje miliony vzduchem naplněných buněk, což zajišťuje výše zmíněné vlastnosti.

Podlahy Wicanders jsou dostupné v různých dekorech, provedeních, tloušťkách. Všechny splňují přísné podmínky na zdravotní nezávadnost podle mezinárodních norem.

Plovoucí vinylová podlaha s korkovým jádrem Hydrocork.
Plovoucí vinylová podlaha s korkovým jádrem Hydrocork.

Vinyl Hydrocork s korkem i do koupelny

Pro použití v prostorách, kde bývá zvýšená vlhkost, jsou určené vinylové podlahy Wicanders Hydrocork. Jedná se o plovoucí podlahy, pokládané bez lepení. Mají nízkou tloušťku a jsou voděodolné.

I tato řada vinylu obsahuje korkové jádro se všemi jeho plusy. Vrchní vrstva zajišťuje odolnost proti opotřebení, a to i v komerčních prostorách s větším provozem. Díky malé tloušťce jsou podlahy Wicanders Hydrocork vhodné také pro renovaci staré podlahy. Rychlou pokládku umožňuje systém PressFit.

Přijďte si vybrat

Jaký typ, tloušťku vinylové podlahy nebo dekor zvolit? Přijďte si vybrat do vzorkovny podlah v Praze. Zkušení podlaháři vám poradí, vysvětlí, co vás zajímá. Vzorky podlah si můžete prohlédnout, osahat a projít se po nich.

Vzorkovna podlahy Praha fotografie 3
Vzorkovna podlah Praha.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.