Kterou podlahovou krytinu zvolit do panelákového bytu, kde je často všechno slyšet? Je lepší vícevrstvá dřevěná, korková nebo vinylová či jiná? Podívejte se a vyberte tu správnou, ať se vám i sousedům spokojeně bydlí.
Druhů podlahových krytin je velké množství. Pořídit si můžete podlahu plně přírodní, jako je například dřevěná masivní, korková podlaha nebo třeba linoleum Marmoleum či podlahový bambus.

K dispozici jsou také podlahy kombinované z přírodních a umělých materiálů – vícevrstvé dřevěné podlahy, korkové plovoucí podlahy na lisované podložce. A velký výběr barev i dekorů máte rovněž mezi podlahami syntetickými, jako jsou laminátové podlahy nebo velice oblíbený vinyl na podlaze. Hodí se všechny typy podlahových krytin do panelákového bytu? Určitě ne, čtěte dál.
Ideální kombinace: plovoucí měkká podlaha
Do panelákového bytu, který není moc dobře odhlučněný, je nejvhodnější měkký typ podlahové krytiny. Pokud bude celá podlaha složená z více vrstev, je to ještě lepší.

Měkká podlaha o dost lépe tlumí kročejový hluk než například tvrdá „laminátka“, na níž by byl u sousedů pod vámi asi slyšet každý krok.
Typy měkkých podlah
Mezi měkké podlahy se řadí:
- PVC podlaha, dříve lidmi označovaná jako „lino“,
- linoleum z přírodního kaučuku – Marmoleum,
- korková podlaha vyrobená z kůry dubu korkového,
- také koberec, nejlepší je s hustým, vyšším vlasem,
- vinylová podlaha.

Všechny zmíněné podlahy jsou měkčí než dlažba, laminát i dřevěná podlaha. Měkká podlaha hluk způsobený kroky a nárazy částečně přirozeně tlumí díky svému složení. Avšak moc to nepomáhá zlepšit celkovou akustiku místnosti. Jak místnost ještě lépe odhlučnit?
Zaměřte se na správnou přípravu podkladu i výběr podložky
Izolační lože podlahy tlumí hluk výrazněji. Co to znamená? Pokud nalepíte měkkou podlahu přímo na panel, moc si nepomůžete. Kroky po podlaze sice nebudou tolik slyšet, ale vibrace a hluk se budou dál přenášet i do stěn a celé konstrukce panelového domu.

Tomu zabráníte, pokud se budete během pokládky soustředit na správný výběr podkladu podlahy. Z uvedeného vyplývá, že vícevrstvé plovoucí podlahy budou do paneláku lepší než podlahová krytina přímo lepená k podkladu.
Podívejte se na 14 otázek a odpovědí na téma plovoucí podlaha – 1. díl
Moderní plovoucí podlahy mívají spodní vrstvu tepelně i akusticky izolační. Jejich pružná kročejová izolace odděluje horní vrstvu podlahy od nosné konstrukce stropu i svislých stěn. Díky tomu nepřenáší otřesy a zvuky do konstrukce domu, takzvaně „plave“ v izolačním loži.
Podmínkou ale je, že si vyberete skutečně plovoucí podlahu a nejlépe měkkou.

„Plovoucí podlaha“ je taková, která není pevně přichycena k horizontální, ani k vertikální konstrukci. Plovoucím způsobem se dají pokládat různé druhy lamelových podlah, třeba i vinylová nebo korková. Obě jsou pro panelákové byty vhodné, korková ještě o něco více. Je příjemně teplá a měkká pro chůzi, dobře absorbuje hluk.
Může se také hodit: 14 otázek a odpovědí na téma plovoucí podlaha – 2. díl
Kupříkladu plovoucí korkové podlahy Wicanders jsou dostupné s povrchovou úpravou keramickým lakem či povrchovou úpravu vinylovou fólií a lakem HPS. Povrchová úprava odolným lakem HPS se hodí také do bytu se zvířecími mazlíčky nebo malými dětmi.

Poraďte se s podlahovými profíky
Možnosti výběru tiché podlahy do paneláku existují pro plnou peněženku i pro obyvatele, kteří do podlahové krytiny nechtějí či nemohou investovat moc peněz. Nejlépe uděláte, když zajdete do vzorkovny podlah a jednotlivé druhy podlah si prohlédnete.

Odborníci na podlahy vám poradí, jakou nejlépe vybrat. Můžete si s nimi domluvit také pokládku podlahy. Budete tak mít jistotu, že dobře provedené bude i odhlučnění podkladu podlahy.

Čtěte také:
- Podložka pod plovoucí podlahu – kterou vybrat
- Jakou podlahu do paneláku? Myslete na odhlučnění
- Je lepší PVC s filcovou nebo pěnovou podložkou?
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.
Foto bytů Max Vakhtbovych / Pexels