Dvouvrstvá nebo třívrstvá dřevěná podlaha – rozdíly.

Dvouvrstvá nebo třívrstvá dřevěná podlaha: Znáte rozdíly?

Masivní dřevěné podlahy jsou velice příjemné, kvalitní, ale také drahé. Moc se nehodí na podlahové vytápění. Existují vhodnější dvouvrstvé a třívrstvé dřevěné podlahy, které mají pochozí vrstvu ze dřeva a pod ní jsou další vrstvy. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, kterou a kam vybrat? Ten zásadní: dvouvrstvá je určená k lepení, třívrstvá může být i plovoucí. Podívejte se na další odlišnosti.

2 nebo 3 vrstvy dřevěné podlahy

Vícevrstvé – dvouvrstvé a třívrstvé dřevěné podlahy mají oproti masivu několik výhod. Jsou tvarově stálé, můžete je položit i na podlahové topení, jejich odolnost i údržba bývá jednodušší, stejně tak pokládka. A rozdíl je i v ceně.

Vícevrstvé dřevěné podlahy.
Vícevrstvé dřevěné podlahy.

Složení vícevrstvé podlahy

Vícevrstvá dřevěná podlaha obsahuje samozřejmě více vrstev. Vrchní stranu dvouvrstvé podlahy tvoří nášlapná vrstva z kvalitního masivního dřeva, spodní stranu nosná překližka. Ta má zároveň protitahovou funkci – aby si podlaha zachovala tvarovou stálost. Třívrstvá podlaha navíc obsahuje prostřední vrstvu, kterou tvoří například smrková laťovka.

drevena-podlaha-2vrstva-esco-chateau-sedy-v-interieru
Dřevěná dvouvrstvá podlaha Esco Chateau.

Výhody vícevrstvé podlahy

Jaké má vícevrstvá podlaha, ve srovnání s masivním dřevem, výhody?

  • Tvarová stálost, protitahová vrstva brání vzniku spár,
  • zejména dvouvrstvé dřevěné podlahy je možné pokládat i na podlahové topení,
  • dvouvrstvá podlaha, která je určená k lepení na podklad, má malou tloušťku,
  • třívrstvou dřevěnou podlahu můžete pokládat jako plovoucí podlahu,
  • obě varianty lze po opotřebení několikrát obrousit a znovu ošetřit třeba lakem, olejem a voskem, stejně jako masivní dřevěnou podlahu,
  • k dispozici je velké množství dekorů podlahy v podobě mnoha běžných i exotických dřevin,
  • vícevrstvá dřevěná podlaha je velice odolná oděru, záleží na povrchové úpravě dřeva.

Větší tloušťka pro více renovací

Tloušťka masivní dřevěné vrstvy u dvouvrstvé podlahy bývá 4 milimetry. Pochozí vrstva třívrstvé dřevěné podlahy může mít tloušťku i 6 milimetrů. Obě varianty umožňují několikerou možnost renovace. Tu podlaháři realizují stejně, jako u masivní dřevěné podlahy – broušením a následným nánosem nového laku, oleje či vosku.

Broušení dřevěné podlahy.
Po opotřebení můžete dřevěnou podlahu renovovat, obrousit, lakovat či olejovat.

Vícevrstvá podlaha vám tak může vydržet několik desetiletí. Zpravidla ji totiž stačí renovovat zhruba jednou za 10 let. Záleží na kvalitě podlahy a na její zátěži. V komerčních provozech nebo třeba v dětském pokoji bývá podlaha více zatížená a využívaná než v ložnici, kde pobýváte jen přes noc.

Podle stupně zátěže si můžete vybrat odpovídající kvalitu dřevěné podlahy, s čímž vám rádi poradí ve vzorkovně podlah.

Podívejte se, jak vyrábějí vícevrstvé dřevěné podlahy Esco

Proč je na podlahové topení lepší dvouvrstvá než třívrstvá podlaha? 

Odpověď je jednoduchá. Dvě vrstvy jsou totiž slabší než tři, dvouvrstvá dřevěná podlaha mívá nižší tepelný odpor než třívrstvá. Navíc je dvouvrstvá podlaha určená jen k lepení přímo na podklad, nebývá k dispozici jako plovoucí podlaha se zámky.

Díky tomu je ještě o pár milimetrů blíže ke zdroji podlahovému vytápění, ať už je elektrické nebo teplovodní. Teplo podlahou lépe a dříve prostoupí.

Podlahové topení je příjemné na nohy.
Podlahové topení je příjemné na nohy.

Nízká kročejová hlučnost dvouvrstvé podlahy

Jelikož podlaháři při lepení dvouvrstvé podlahy používají elastické lepidlo, je podlaha tišší, hlučnost nižší. To asi oceníte hlavně v případě, máte-li doma živější děti nebo domácí zvířátka.

Ale i u třívrstvých dřevěných podlah udělali výrobci pokroky, co se týče hlučnosti. U některých třívrstvých podlah implementovali akustickou podložku přímo do spodní vrstvy, což usnadňuje její pokládku a zase o kus vylepšuje vlastnosti.

Jaké má třívrstvá dřevěná podlaha výhody

Mohlo by se zdát, že mezi vícevrstvými dřevěnými podlahami pomyslně vítězí ta dvouvrstvá, jelikož lépe vede teplo, má stavebně menší výšku, dobře pohlcuje hluk.

Avšak i třívrstvá dřevěná podlaha má své výhody. Mezi ty nejvýznamnější patří možnost plovoucí pokládky. Podlahu není nutné na podklad přímo lepit, zámkové varianty podlahových dílců do sebe zacvakáte, stejně jako jiné laminátové či vinylové plovoucí podlahy.

Třívrstvá dřevěná podlaha Kahrs Original Gotaland Collection Dub Vinga.
Třívrstvá dřevěná podlaha Kahrs Original Gotaland Collection Dub Vinga.

To je výhodné zejména v případě potenciální potřeby opravy podlahy. Poškozený podlahový dílec se dá vyměnit. Některé plovoucí podlahy umožňují své rozebrání a znovusložení na jiném místě, v jiném prostoru. Jde to i několikrát, ale ne donekonečna.

Může se hodit: Podložka pod plovoucí podlahu. Jakou vybrat

Třívrstvá dřevěná podlaha bývá vyšší než dvouvrstvá. Pochozí masivní vrstva dřeva mívá větší tloušťku i 6 mm.

Jak vypadá pokládka vícevrstvé dřevěné podlahy

Dvouvrstvou nebo třívrstvou dřevěnou podlahu?

Už víte, zda si vybrat dvouvrstvou nebo třívrstvou dřevěnou podlahu? Přijďte si prohlédnout oba typy, osahat si je a také se po některých z nich rovnou projít ve vzorkovně podlah v Praze.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.

Zdroj pro úvodní foto: Podlahy Esco.